Devlet Eliyle Kurulan İlk Kütüphane 125 Yaşında

Abone Ol
Daha Fazla

Beyazıt Devlet Kütüphanesinin kuruluşunun 125. yıldönümü dolayısıyla bir kutlama programı düzenlendi. Programa Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Emre Bilgili, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, kütüphane çalışanları ve bazı yazarlar katıldı.

Törende konuşan Bakan Günay, Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nin devlet eliyle hayata geçirilen bir mekan olduğunu ancak Anadolu’da daha eski birçok kütüphanenin bulunduğunu söyledi.

Anadolu’nun ziyaret ettiği birçok yöresinde yüzlerce yıllık kütüphaneler gördüğünü ifade eden Günay, "Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde 1 milyona yakın basılı eser var. Bunlar teknik donanımlarla CD ve DVD ortamına da aktarılıyor. Yan taraftaki imaretin restorasyonu yapılıyor. Bu restorasyonu Mart’a yetiştirmeye çalışıyoruz. Bittikten sonra bu mekan gerçek görkemine kavuşacak" dedi.

Süleymaniye Kütüphanesi ile ilgili de çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Günay, bu kütüphanenin bulunduğu mekana sıkışmış durumda kaldığını söyledi. Bakan Günay, kütüphaneye nefes aldırmak amacıyla yanındaki doğumevini buraya katmaya çalıştıklarını belirtti.Meclis alt komisyonlarından Derleme Yasasını geçirdiklerinin müjdesini veren Günay, "Yeni Derleme Yasası çıkacak. Bunun yanı sıra Yazma Eserler Başkanlığı’nı kuruyoruz. Bu çalışmalar sonucunda kütüphaneler hak ettiği sosyal statüye kavuşacak. 15 yazma eser kütüphanesi olacak." dedi.

Anadolu’da çok sayıda kütüphane bulunduğunu ancak nitelikli personel bulamadıklarını belirten Günay, İl Özel İdarelerinin imkanlarından kütüphanelerin faydalanmasını sağlamaya çalıştıklarını söyledi."Kitapla ilgili çalışma her şeye değer. Kitap okuyan insan yanlış yapmaz" diyen bakan Günay, Anadolu’nun birçok yerinde kütüphanelerin göz göre yok edildiğini görmenin kendisini kahrettiğini ifade etti.

Konuşmasını büyük bir heyecan içerisinde yapan ve sesi titreyen Beyazıt Devlet Kütüphanesi Müdür Vekili Süheyla Şentürk’de kütüphanenin Türkiye’nin değil dünyanın en önemli kütüphanelerinden birisi olduğunu söyledi. Şentürk, bu kadar önemi olan Beyazıt Devlet Kütüphanesi’ne yeni bir statü verilmesini istedi.Konuşmaların ardından Beyazıt Devlet Kütüphanesi’ne katkıda bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, yazar Doğan Hızlan, Beşir Ayvazoğlu, İzzettin Öztosun ve Ayhan Babuşçu’ya Bakan Günay tarafından plaket verildi.

Yorumlar kapalı.