İstanbul Delegasyonu "Kardeş Şehir" GUANGDONG’a Gitti

Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Altıntaş ve beraberindeki heyet, İstanbul ile kardeş şehir olan Guangdong Eyaleti Valisi’nin daveti üzerine Çin Halk Cumhuriyeti’ni ziyaret etti.

10-16 Kasım 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen ve İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Altıntaş’ın başkanlık ettiği heyette, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüsamettin Koçak, İl Genel Meclisi Ak Parti Grup Başkan Vekili Cemal Özdemir, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, İl Genel Meclisi üyeleri Fuat Kulaçoğlu ve Nail Çamcı, İl Encümeni Üyesi Leyla Aydın, İTO Yönetim Kurulu üyesi İsrafil Kuralay, DEİK Türk-Çin İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Selim Yazıcı, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Alper Maçkan ile Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nden 20 kişilik Kafkas Folklor Ekibi yer aldı.

Yaklaşık 80 şehir ile kardeş şehir olan Çin’in Guangdong Eyaletinin “Kardeş Şehir” ilişkisini başlatmasının 30 ncu yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen ziyaretin, ülkemizin ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul’un kültür ve turizm zenginliklerinin tanıtımı açısından son derece yararlı geçtiği kaydedildi.

Ziyaret münasebetiyle, Guangdong Eyalet Valisi Huang Huahua, konuk heyet onuruna özel bir akşam yemeği verdi.Yemek sırasında orkestranın çaldığı Türkçe halk müziği şarkısı ile konuk Türk heyetine jestte bulunuldu.

Beş gün boyunca süren etkinlikler sırasında, heyette yer alan Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Kafkas Folklor Ekibinin Guangdong’un değişik mekanlarında ülkemizi ve İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini gösteren fon eşliğinde sergilediği gösteriler, beğeni ve hayranlıkla izlendi.

Çin Halk Cumhuriyeti Guangdong Eyalet Valiliği ile Türkiye Cumhuriyeti İstanbul Valiliği 10 Mayıs 2000 tarihinde “Ekonomik İşbirliği Anlaşması” ve 18 Haziran 2001 tarihinde ise “Kardeş Valilik” anlaşmalarını imzalamışlardır.

Yorumlar kapalı.