İstanbul İtfaiyesi Dünya Standartlarında

Abone Ol
Daha Fazla

İstanbul İtfaiyesi şartlara göre değişen olaylara zamanında müdahale etmek için tatbikatlarını sürdürüyor. Küçükçekmece’de gerçekleştirilen kurtarma tatbikatında, itfaiye tarafından 3 ayrı kazaya başarıyla müdahale edildi. Bu tür çalışmaların operasyonlardaki başarı grafiğini daha da yukarı çektiği belirtildi.

İstanbul İtfaiyesi Daire Başkanlığı (İstanbul İtfaiyesi), günün şartlarına göre değişen olaylara zamanında müdahale etmek için meslek içi eğitim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. İstanbul İtfaiyesi personeli, Küçükçekmece’nin Kayabaşı Köyü mağaralar mevkiinde gerçekleştirilen kurtarma tatbikatında, dünya standartlarındaki ekipmanıyla ve refleksleriyle gönüllere su serpti.

Tatbikatta takla atarak bir otobüsün altında kalan bir araç ve uçurumdan aşağıya düşen bir minibüsün kurtarılması senaryoları canlandırıldı. İtfaiye personelinin modern cihazlarla yaptığı kurtarma operasyonlarında kurtarılan manken yaralılar, ilkyardımın ardından ambulansla hastaneye götürüldü. İtfaiye ekiplerinin gerçeği aratmayacak kurtarma çalışması göz doldurdu.

Kurtarma istasyonları 6’dan 45’e çıkarıldı

Basın mensuplarının büyük ilgi gösterdiği tatbikatta 3 ayrı kazaya başarıyla müdahale edildi ve 7 ayrı kurtarma senaryosu sergilendi. Tatbikatın ardından konuyla ilgili bilgi veren İstanbul İtfaiye Eğitim Merkezi Amiri Cemalettin Budak, eğitimde yer alan senaryoların çok ağır senaryolar olduğunu ve tüm personelin 5 yıl içerisinde bu eğitimi alacaklarını söyledi.

Tatbikatta, trafik kazalarına yönelik kurtarma operasyonlardaki tekniklerinin geliştirilmesi üzerine 3 hafta süren bir eğitim verdiklerini vurgulayan Budak, “eğitimler ilkyardım ile başlayıp müdahale operasyonlarıyla sona eriyor. Uyguladığımız senaryolarda arkadaşlarımızın ekipman kullanma becerisini arttırmayı, kazazedeyi araç içinden çıkarırken stratejik kararlar verebilmesini, doğru ilkyardım uygulamasını ve olay yeri güvenlik çalışmalarını etkili bir şekilde almasını amaçlıyoruz. Daha önce İstanbul İtfaiyesi’nin sadece 6 istasyonunda kurtarma görevi yapılırken, şimdi 45 istasyonumuzda kurtarma görevi yapılıyor. Buradaki tatbikata 97 personelimiz katılıyor. 4 tane Antalya – Kemer itfaiyesinden arkadaşımız var. 12 tane eğitmen arkadaşımızla bu eğitimleri gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

İstanbul’da her gün yaralanmalarla sonuçlanan trafik kazalarının yoğunluğuna dikkat çeken Budak, vatandaşları önümüzdeki Kurban Bayramı tatili dolayısıyla trafikte daha dikkatli olmaya çağırdı. Tatbikatlardaki amaçlarının sadece kazalara müdahale etmek değil, öncelikle kazaların önüne geçmek olduğuna dikkat çeken Budak, “Önümüzdeki Kurban Bayramı’nda tüm vatandaşlarımızın trafik kurallarına uyma konusunda biraz daha hassasiyet göstermelerini rica ediyorum” dedi.

Yorumlar kapalı.