Asfalt Sempozyumuna Teknolojik Gelişmeler Damga Vurdu

Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başbakan Erdoğan’ın başlattığı “Asfalt Sempozyumu”nun beşincisi, Karayolları Genel Müdürlüğü ve İSFALT’ın liderliğinde gerçekleştirildi. Sempozyumda konuşan Başkan Topbaş’ın Danışmanı Prof. Ilıcalı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin asfalt teknolojisinde aldığı mesafeyi gözler önüne serdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı “Asfalt Sempozyumu”, Karayolları Genel Müdürlüğü’nce sonraki yıllarda geleneksel hale getirildi ve bu yıl beşincisi gerçekleştirildi. Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), Yollar Türk Milli Komitesi (YTMK) ve Türkiye Asfalt Müteahhitleri Derneği (ASMÜD) işbirliğiyle 18-19 Kasım 2009 tarihlerinde Ankara’da Karayolları Genel Müdürlüğü Halil Rıfat Paşa Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen 5. Asfalt Sempozyumu’nda yol üstyapısı konusunda çalışan yol otoriteleri, akademisyenler, üretici ve uygulayıcılar bir araya geldi.

Asfalt bilimi ile uygulamaya ulusal ve uluslararası düzeyde katkıda bulunması amaçlanan sempozyuma kamu, üniversite ve özel sektör çalışanları da bildirilerle katıldı ve konuyla ilgili çeşitli bulgular paylaşılarak değerlendirildi. Sempozyuma İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden de Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Yol Bakım ve Onarım Müdürü Mehmet Özçelik ile İSFALT adına Genel Müdür Çağatay Kalkancı ile 20 kişilik geniş bir teknik heyet katıldı. İSFALT Heyeti, sempozyumda “Shıngle Atıklarının Bitümlü Sıcak Karışım Üzerindeki Etkileri” başlıklı bildiri de sundu.

Sempozyumun, Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’nın yönettiği “Sathi Kaplamalar ve Asfalt Karışımların Performansı” konulu dördüncü oturumuna yurtiçi ve yurtdışından uzmanlar katıldı. Sunulan bildirilerde Karayolları Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK’ın projeleri anlatıldı. ABD’de konuyla ilgili yapılan yeni çalışmalar ele alındı. Oturumda; Prof. Dr. Erol Tutumluer (Illinois Üniversitesi, ABD.) “İnce Asfalt Kaplamaların Analizi ve Performansı” konulu bir konuşma yaptı.

ODTÜ’den Doç. Dr. Murat Güler’in moderatörlüğünde yapılan oturumda ise; A. Gürkan Güngör (KGM) – Fatma Orhan (KGM) ve Serdar Kaşak (KGM) “Bitümlü Sıcak Karışıkm Aşınma Tabakalarının Performanslarının İleri Deneyler ile Belirlenmesi”, A. Gürkan Güngör (KGM) ve Ahmet Sağlık (KGM) “Mekanistik Ampirik Üstyapı Tasarımında Esneklik Modülünün Şartnamelere Uyarlanması”, Prof. Dr. Mustafa Karaşahin (SDÜ) – Mehmet Öget (Nurol A.Ş.) – Abidin Akbulut (Nurol A.Ş.), “Tekerlek İzi Oluşumu ve Şartnameler” konulu bildiriler sundular.

Prof. Dr. Mustafa Karaşahin’in yöneticiliğinde yapılan “Asfalt Üstyapıların Bugünü ve Yarını” konulu panelde konuşan Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin asfalt konusunda aldığı mesafeyi anlattı ve geleceğe yönelik gelişme tahminlerini dile getirdi. 2004’ten önce “Bitümlü Temel ve Binder Uygulamaları”nın az olduğunu ve farklı karışımlarda üretim ve uygulama yapılmadığını belirten Ilıcalı, şöyle konuştu;
“Başkanımız Kadir Topbaş göreve geldikten sonra İstanbul’un yollarındaki plentmix, bitümlü temel ve binder uygulamaları arttı. Sessiz asfalt ve SMA karışımları yapılarak uygulandı. İnce mastik asfalt uygulamaları yapıldı. Recycle asfalt üretimi ve uygulamaları yapıldı. Ürün sayısı 76’ya çıktı ve 10 adet ürün için patent başvurusu yapıldı. Ayrıca, renkli asfalt uygulamaları yapıldı, laboratuarlarımız 5 ayrı test için akredite oldu, 15 test için de TÜRK-AK’a müracaat edildi. Yine bu dönemde emülsiyon, modifiye bitüm, çatlak derz bitümü, asfalt yalıtım malzemesi, ek yeri bandı gibi malzemeler üretildi ve satılmaya başlandı. Laboratuarlarımız “EN Standardı”na göre uyarlandı. Türkiye’de bir yılda dökülen asfalt miktarının üçte ikisinin belediyelerce gerçekleştirildiği dikkate alınırsa, tüm belediye yatırımlarının yüzde 48’ini tek başına gerçekleştiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ve şirketi İSFALT’ın bu konuda ne kadar mesafe aldığı daha iyi anlaşılır.”

“Başbakanımız zamanında önem kazanan asfaltla ilgili bilimsel araştırmalar, Başkanımız Kadir Topbaş döneminde de artarak devam etti. Sessiz ve ısıya dayanıklı çok farklı asfalt karışım formülasyonları ve uygulamaları bu dönem gerçekleştirildi” diyen Ilıcalı, çok pahalı olan asfaltın verimli üretilip, uzun ömürlü uygulanması için diğer belediyelere eğitim verilmesi ve bu konuda önlerinin açılması gerektiğini vurguladı ve Karayolları Genel Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde bir mekanizma oluşturması gerektiğini söyledi.

U. Kenan Adiloğlu (KGM), Prof. Dr. Erol Tutumluer (Illinois Ünv.), Doç. Dr. Yetkin Yıldırım, (Teksas Ünv.), İbrahim Yaykıran (ASMUD), A. Gürkan Güngör’ün de (KGM) konuşmacı olarak yer aldığı panelin sonunda Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan katılımcılara şükran plaketi sundu.

Yorumlar kapalı.