Büyükşehir’e Hollandalı İşadamlarından Ziyaret

Abone Ol
Daha Fazla

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet, Rabobank Utrecht Bölge Müdürü Laurent van der Nouland’ın başkanlığındaki Hollandalı işadamlarını ağırladı.

Rabobank Utrecht Bölge Müdürü Laurent Van Der Nouland’ın başkanlık ettiği ve Utrecht Belediye Başkan Yardımcısı Floris de Gelder ile Hollanda’nın çeşitli şehirlerden özellikle, finans, emlak ve gıda sektöründen önemli işadamlarından oluşan 26 kişilik heyet 19 Kasım 2009 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet tarafından kabul edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet’in, İstanbul ve Büyükşehir Belediyesi hakkında genel bilgiler vermesinin ardından, Hollanda’nın Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği desteğin önemine vurgu yaptığı görüşmede, Sayın Selamet Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende’ye şükranlarını dile getirdi. Türkiye’nin ekonomisi ve demokrasi alanında gösterdiği ilerleme ile AB’ye girme hakkını elde ettiğine inandıklarını, Avrupa Birliği üyesi olsun olmasın Türkiye ve İstanbul’un Avrupalı kimliğinin süreceğini dile getiren Sayın Selamet, konuşmasında İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olduğunu da sözlerine ekledi.

Toplantıya katılan Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren, Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanı Yılmaz Şener, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan ve İstanbul Halk Ekmek A.Ş. Genel Müdürü Salih Bekaroğlu’nu İşadamlarına tanıtan Ahmet Selamet, Hollandalı işadamlarıyla işbirliğine açık olduklarını belirtti.

Konuşmanın ardından konuk heyete kısa bir video gösterimi ve İstanbul ve Büyükşehir Belediyesi hakkında sunum yapıldıktan sonra sırasıyla Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan ve İstanbul Halk Ekmek A.Ş. Genel Müdürü Salih Bekaroğlu, video gösterimi eşliğinde şirketleri hakkında kısa bilgi verdi.

Daha sonra söz alan Konuk heyet başkanı Rabobank Utrecht Bölge Müdürü Laurent van der Nouland, geçen yıl da başka bir vesileyle Ahmet Selamet ile bir araya geldiklerini hatırlatarak kendilerine gösterilen ilgiden ötürü teşekkür etti. Utrecht Belediye Başkan Yardımcısı Floris de Gelder, bu ziyareti gerçekleştirmekten çok memnun olduklarını ve temsil ettiği Utrecht’in 300.000 civarında nüfusu ile İstanbul’la kıyaslanamayacak kadar küçük bir kent olmasına karşın aralarında önemli sayıda Türk’ün de bulunduğu 180 civarında ülkeden insanın kentlerinde yaşadığını ifade etti. Floris de Gelder, Utrecht’in 2018 Avrupa Kültür Başkenti Adayı olduğunu da sözlerine ekledi.

Dış İlişkiler Müdürlüğü’nün koordinasyonunda gerçekleşen ziyaret, karşılıklı iyi dilekler sunulmasının ve hediyeleşmenin ardından sona erdi.

Yorumlar kapalı.