2010 ÖSS Sistemi – Üniversite Adaylarının Dikkatine

Abone Ol
Daha Fazla

Üniversite adayları! Sitemizde ÖSS hakkında her türlü bilgiyi edinebilirsiniz. 2010 yılında yapılması öngörülen bir takım değişiklikler kesinlikle öğrencinin lehine olan değişikliklerdir. Bu nedenle ÖSS değişti diye hemen panik yapmayınız. Öngörülen değişiklikler ;

Yükseköğretime Geçiş Sınavı : Nisan ayının başlarında yapılması düşünülüyor. Orta öğretimde okutulan ortak derslerin yükseköğretim açısından temel ve belirleyici olanlarından soru sorulacak. Yani 9. sınıf konuları ağırlıklı olacak. Bu sınavın bir baraj puanı (165 puan tahminen) olacak ve barajı geçen adaylar diğer sınavlara girmeye hak kazanacaklar. Birinci aşamadaki sınavda alınan dereceyle Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) programları, meslek yüksek okulları ile bazı lisans programlarına girilebilecek. Meslek yüksek okullarına sınavsız giriş için çalışmalar devam ediyor.

Lisans Yerleştirme Sınavları : Haziran ayı sonunda yapılması düşünülmekte.

Lisans Yerleştirme Sınavı 1 : Matematik, Geometri Sınavı

Lisans Yerleştirme Sınavı 2 : Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji Sınavı)

Lisans Yerleştirme Sınavı 3 : Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı

Lisans Yerleştirme Sınavı 4 : Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya, 2, Felsefe grubu) Sınavı

Lisans Yerleştirme Sınavı 5 : Yabancı Dil Sınavı

"Lisansa Yerleştirme Sınavlarında alınan puanlar : Matematik-Fen (MF), Türkçe-Matematik (TM), Türkçe-Sosyal (TS), Yabancı Dil (YD) olmak üzere dört grupta hesaplanacak.

Bunlardan Matematik-Fen (MF), grubu puan için : Matematik, Geometri ve Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) Sınavına girilmesi şarttır.

Türkçe-Sosyal (TS) grubu puan için Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 ve Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2 Felsefe Grubu) Sınavına girilmesi şarttır.

Türkçe-Matematik (TM) grubu puan için Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 ve Matematik, Geometri Sınavına girilmesi şarttır.

Yabancı Dil (YD) puanı için sadece Yabancı Dil Sınavına (LYS 5) girilmesi şarttır.

Bunlardan her bir gruba giren puanın hesaplanmasında, Yükseköğretime Geçiş Sınavındaki Temel Matematik ve Türkçe testleri belli oranda dikkate alınır. Bu puan türlerinin her birinde ayrıca MF1, MF2, MF3 veya TM1, TM2, TM3 veya TS1, TS2, TS3 veya YD1, YD2, YD3 gibi tasnifler oluşturulabilir" denildi.

Örneğin; Tıp Fakültesine girmek isteyen öğrencinin hesaplanan bir MF puanında Fizik ve Matematik yerine Biyoloji ve Kimya’nın ağırlıklı olacağı belirtilmekte. yani TIP isteyen öğrenci için çözdüğü her kimya ve biyoloji sorusu daha değerli olacak.

Ayrıca 2011 yılından itibaren klasik sorular da sorulacak. Fakat bu sorular cevabı yoruma gerek bırakmayan tipte sorular olacak. Henüz kaç soru sorulacağı konusunda net bir açıklamada bulunulmadı.

Yorumlar kapalı.