"İstanbul’u Moda Merkezi Yapacağız"

Abone Ol
Daha Fazla

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, sadece ilk gün yurt dışından gelen yaklaşık 500 kişinin gezdiği İstanbul Moda Günleri’nde amaçlarının, İstanbul’u Paris, Milano, New York gibi modanın merkezi bir şehir haline getirmek olduğunu belirtti.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) bugün başlayan İstanbul Moda Günleri’ni ilk gününde, yurt dışından yaklaşık 500 yurt içinden ise yaklaşık 4500 kişinin gezdiğini belirterek, “Hedefimiz, Paris, Milano, New York, Londra gibi İstanbul’u da modanın merkezi haline getirmek” dedi. İstanbul Moda Günleri’nin, ülke imajına da katkı sağlayacağını savunan Tanrıverdi, “Biz yıllardır tekstil ve hazır giyim sektöründe ihracat yapıyoruz. Artık bizim Uzakdoğu’dan farklılığımızın olması lazım” dedi. Bu farklılığı oluşturmak için bir adım atıldığını dile getiren Tanrıverdi, “Dünyanın birçok ülkesinde moda haftaları düzenleniyor. Bunlar içerisinde Türkiye, bugüne kadar yoktu. Biz, İstanbul’u moda merkezi yapacağız diye yola çıkmıştık. Bu da onun temel taşlarından biri” dedi.

Bugüne kadar Türk markalarının, birçok ülkede bireysel olarak çalıştığını, ancak bu markaları toplu olarak sergileyemediklerine dikkat çeken Tanrıverdi, “Burada bu imkana sahibiz” dedi. Moda günlerinin, gelecek yıl daha da büyüyeceğini belirten Tanrıverdi, “Bugüne yetişemeyen firmalarımız oldu. Bu etkinlik ilk olduğu için bir riskti. Bir sonraki döneme daha büyüyerek sürecek. Hedefimiz, Milano, Londra, Paris, New York gibi moda merkezi olarak kabul edilen şehirlerden birinin de İstanbul olması. Dünyaya, İstanbul’da da artık moda haftası olduğunu, İstanbul’da modanın yeşerdiğini, geliştiğini ve gün geçtikçe de büyüyeceğini göstereceğiz. Belli bir süre sonunda bu hedefe ulaşacağımızı düşünüyorum” dedi. Tanrıverdi, İstanbul Moda Günleri’ni yurt dışından gelen yaklaşık 500 kişinin gezdiğini bildirdi.

PARİS’DEN LAFAYETTE, LONDRA’DAN FASHION CAPİTOL ALIM GRUPLARI GELDİ

İstanbul’da düzenlenen moda günlerine, yurt dışından gelen 43’ü alım grubu, 69’u basın olmak üzere toplam 112 kuruluş katıldı. Alım grupları arasında Paris’den Galaries Lafayette, Dubai’den Bloomingdales, Berlin’den Gardorobe, Rio’dan Clube Chocolate, Beyrut’dan Gattinolli, Tokyo’dan Almont Eje Co., Londra’dan Fashion Capital gibi uluslar arası gruplar bulunuyor. Basın kuruluşları arasında ise New York, Berlin, Dubai, Polonya, Londra, Tokyo, Yunanistan, Toronto, Sao Paulo gibi ülkelerden gelen dünyaca ünlü moda ve TV kanalları bulunuyor.

Yorumlar kapalı.