Sultançiftliği – Edirnekapı Hattı Topkapı’ya Bağlandı

Abone Ol
Daha Fazla

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sultançiftliği-Edirnekapı Hafif Raylı Sistemi’ni Topkapı’ya uzatarak diğar raylı sistemler ve metrobüsle entegre hale getirdi. Topkapı Şehir Parkı’nda düzenlenen törenle Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden Ulaşım A.Ş.’nin mühendisleri tarafından tamamen belediye kaynaklarıyla üretilen ilk modern yerli tramvay "Railway Transport Equipment – RTE 2009" da hizmete alındı.

Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman, İstanbul Milletvekilleri Mehmet Domaç ve İdris Güllüce, Başkan Topbaş’ın Ulaşım Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, çok sayıda Büyükşehir Bürokratı ile vatandaşlar katıldı.

Yerli tramvay hem çok teknolojik hem ucuz…

Edirnekapı-Topkapı Hattı’nın tıpkı Sultançiftliği-Edirnekapı Raylı Sistemi gibi düşük kapasiteli tramvay olarak başlatıldığını, ancak kendilerinin projeyi hafif metroya çevirerek standardı yükselttiğini anlatan Başkan Kadir Topbaş, 2385 metrelik hattın 4 istasyondan oluştuğunu ve 78 milyon dolara mal olduğunu söyledi. Edirnekapı, Vatan, Fetih Kapı ve Topkapı İstasyonlarından oluşan hattın aynı zamanda metrobüs ve hafif metro hatlarıyla entegre hale geldiğini dile getiren Başkan Topbaş, vatandaşların Sultançiftliği-Edirnekapı Hafif Metro Hattı’nda kesintisiz yolculuk yapacağını kaydetti.

Yepyeni görsel tasarımı, yeni üretim teknikleri ve son teknolojik sistemiyle Türkiye’nin ilk yerli tramvay aracının devamı ve en gelişmiş modeli olan Railway Transport Equipment 2009’u da İstanbul raylarıyla buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Kadir Topbaş, tek vagonda 320 yolcu taşıma kapasitesine sahip aracın 1 milyon euroya mal olduğunu ve 2012 yılına kadar 18 tane üretileceği belirtti. Aracın birçok teknolojik özelliğe sahip olduğuna dikkat çeken Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

Biz de başardık!…

Yerli tramvay RTE 2009 200 bin saat aşan mühendislik çalışmasıyla tamamen yerli üretim ve yerli iş gücüyle 1 yıllık çalışma sonucu üretildi. Makinistin devre dışı kalması halinde otomatik olarak frenleme sağlayan Akıllı Sürüş Sistemi ile donatılan trende yan aynalar yerine modern kamera sistemi kullanıldı. Son teknoloji CCTV kameralı izleme sistemi, araç içi ve dışında güvenlik sağlarken, aynı zamanda Makinist Kamerası olarak da kullanılıyor. Bu kameralardan kaza durumlarına ait tespitler için görüntü de elde edilebiliyor. İştiraklerimizden Ulaşım A.Ş. bünyesinde sürdürülen bu proje, bir yandan İstanbul’un bünyesine en uygun aracın üretilmesini sağlarken öte yandan dışa olan teknolojik bağımlılığımızı azaltmış oluyor. Aynı özelliklerde bir treni yurtdışından aldığımız taktirde bu araçların tanesi 2,5 milyon euroya mal olacaktı. Biz kendi insanımızla yarı fiyatına mal ettik. Dünyada vagon yapan çok az yer var. Artık biz de yapabiliyoruz. Biz de başardık…

İstanbul demir ağlarla örülüyor…

Konuşmasında İstanbul’u demir ağlarla örme hedefine her geçen gün daha da yaklaştıklarının altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, göreve geldiklerinde 2.5 kilometre olan yıllık ortalama metro yapım hızını 15 kilometreye çıkardıklarını ve bugüne kadar yapılan raylı sistem yatırımlarının yüzde 73’ünü 2004 sonrasında gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Raylı sistem yatırımlarının toplam tutarının 3 milyar 800 milyon dolar olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, "Dönemimizde 29 kilometre yeni raylı sistem hattını hizmete açarak 44 kilometre olan raylı sistemi 73 kilometreye çıkardık. Yani raylı sistem uzunluğunu beş yılda yüzde 65 artırdık. 72 kilometrelik banliyö hattıyla birlikte İstanbul’daki raylı sistem ağı 145 kilometreye ulaşmış bulunuyor. Şu an itibariyle 54.5 kilometrelik, 3 milyar 25 milyon dolar maliyetli raylı sistem yatırımımız devam ediyor. Yapımı süren 3 Metro hattında kullanılmak üzere 1 Milyar 571 Milyon Euro finansman temin ettik. 2010 yılında 13.5 kilometre Marmaray, 4 kilometre banliyö ve 54.5 kilometre metro hattının tamamlanmasıyla toplam 217 kilometrelik raylı sistem ağına ulaşacağız. Bütün bu yatırımlarımızla 402 bin olan raylı sistemdeki yolcu sayısını 607 bin ilave yolcu ile 1 milyon 9 bin yolcuya çıkardık. Yüzde 150 artış kaydettik. 2012 yılında raylı sistemdeki günlük yolcu sayısını 7 milyona, raylı sistemin toplu ulaşımdaki payını ise yüzde 28’e çıkarmayı hedefliyoruz. Silivri’den Beykoz’a, Olimpiyatköy’den Tuzla’ya kadar vatandaşlarımız raylı sistem ağını kullanarak yolculuk yapma imkânına kavuşacak. Raylı sistemdeki 2023 hedefimiz, 618 kilometre. Öte yandan, şu an İstanbul genelindeki 170 metro ve hafif metro aracında güvenlik kamerası mevcut. 231 adet metro ve hafif metro aracına ise 2009 yılı içinde güvenlik kamerası monte edilecek" diye konuştu.

Tramvayın adıyla ilgili yapılan yorumların da yanlış olduğunu özellikle vurgulayan Başkan Topbaş, "Nereden baktığınız değil nasıl, baktığınız önemlidir. Tramvay İngilizce ‘Railway Transport Equipment’, yani ‘raylı taşıma ekipmanı’ ismiyle projelendirildi. Bunu bile farklı noktalara çekenler var" şeklinde konuştu. Kadir Topbaş daha sonra basın mensupları ve davetlilerle birlikte yerli tramvay RTE 2009’u kullanarak yeni hizmete aldığı Topkapı-Edirnekapı hattında ilk seferi yaptı.

Aracın teknik özellikleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İSTANBUL ULAŞIM A.Ş tarafından gerçekleştirilen ‘Yerli Araç Projesi’ ile İstanbul kendi yapısına en uygun raylı sistem araç ihtiyacını, daha ekonomik karşılayabilme gücü kazanırken, demiryolu teknolojilerinde bilgi ve tecrübeyi, uzman personeli de daha üst boyutlara taşıyor. Çalışmalar aynı zamanda İstanbul’un teknolojik bağımlılığını azatlamayı da hedefliyor. Yerli Üretimde Yeni Hedef: Railway Transport Equipment 2011’i üretmek. Sonrasındaki hedef ise Hafif Metro Araçlarının seri üretimine ve Metro, Hızlı Tren, Monoray gibi yeni raylı taşıt teknolojilerine geçmek.

RTE 2009, 200 bin saati aşan mühendislik çalışmasıyla üretildi. 300 saat test edilen araç için 10 kilometre kablo çekildi, 30 binden fazla kablo ucu birleştirildi. Tramvayda makinist devre dışı kaldığında otomatik fren yapabilen tramvayda yan aynalar yerine kamera sistemi var. GPRS kaynaklı LCD yayın ve bilgilendirme sistemi bulunan araçtan, 2012’ye kadar 18 tane üretilmesi planlandı. RTE 2009’un boyu 25, genişliği 2,65, raydan yüksekliği 3,26 metre. 32 ton boş ağırlığı olan tramvayın maksimum hızı 80, işletme hızı ise 50 kilometre.

Yorumlar kapalı.