İTO Mesleki Eğitime Yol Haritası Çizecek

Abone Ol
Daha Fazla

İTO Mesleki Eğitim İhtisas Komitesi yeni çalışma dönemine başladı. Yedi büyük kurumun işbirliği ile oluşturulan komite, orta ve yüksek öğretim de dahil hayat boyu mesleki eğitim için çalışacak.

Mesleki eğitime, yeni bir soluk kazandırmak için Türkiye’nin yedi büyük kurumu İTO Mesleki Eğitim İhtisas Komitesi’nde bir arada çalışmaya devam ediyor. İTO’nun, hem orta hem de yüksek öğretimde mesleki eğitime yön vermek, sorunlarına çözüm bulmak, iş dünyası ile meslek okulları arasındaki işbirliğini geliştirmek için kurduğu Mesleki Eğitim İhtisas Komitesi yeni çalışma dönemine başladı.

İTO Yönetim Kurulu Üyesi İsrafil Kuralay ve Mehmet Develioğlu’nun başkanlık ettiği komite, üyeleri olan, kamu, özel ve yerel yönetim kurumlarının temsilcileri ile dönemin ilk toplantısını yaptı. Mesleki eğitim konusunda İTO’nun yaptığı çalışmalarla ilgili üyelere bilgi veren Develioğlu, “Odamız mesleki eğitime büyük bir hassasiyetle yaklaşmakta ve her zaman elini taşın altına koymaktadır. Türkiye’nin mesleki eğitimde kaydettiği gelişmelerde Odamız’ın büyük katkıları olmuştur, olmaya da devam edecektir. Hedefimiz hayat boyu mesleki eğitim” dedi. İsrafil Kuralay da İTO’un mesleki eğitime verdiği desteğin artarak süreceğini söyledi.

15 GÜNDE BİR TOPLANACAK
Daha hızlı yol alabilmek için 15 günde bir toplanma kararı alan Mesleki Eğitim İhtisas Komitesi, ilk toplantısında mesleki eğitime yol haritası çizebilmek için görüş alışverişinde bulundu. Komite, yol haritası için öncelikle iş dünyasının tüm taraflarını bir araya getirmeye, eğitim kurumları ile iş dünyası birlikteliğini sağlamaya dönük hazırlık yapacak. Üyeler bir sonraki toplantıda hazırladıkları görüş, öneri ve raporları sunacak.

KİMLER KATILDI?
Toplantıya İTO Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Develioğlu ve İsrafil Kuralay, İTO Genel Sekreter Yardımcısı Selçuk Tayfun Ok, İTO Öğretim ve Eğitim Kurumları Meslek Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi Orhan Albayrak, İTİCÜ Mütevelli Heyet Başkanı ve İTO Meclis Üyesi Erhan Erken, İTİCÜ Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Türkiye İş Kurumu Müdürü Muammer Coşkun, İstanbul İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Daire Müdürü Nedret Apaydın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eğitim Müdürü Mehmet Doğan, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Halil Asılsoy, İTO KOBİ Araştırma ve Geliştirme Şube Müdürü Cemil Hakan Kılıç katıldı. SOYHAN ALPASLAN

* * *

Komite eğitim için bunları yapacak

Mesleki eğitim ile ilgili genel ve özel sorunları tespit edecek. Ortaya çıkan veya çıkabilecek sorunlara çözüm önerileri geliştirecek, görüş hazırlayacak. Mesleki eğitimi ilgilendiren mevzuat ve uygulamalar hakkında görüş belirleyecek. Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile imzalanan işbirliği protokolü kapsamında çalışmaları koordine edecek. Meslek standartlarının oluşturulması için İTO komitelerinden gelen talepleri ve MYK tarafından hazırlanan meslek standartlarını değerlendirecek. ÖZİMEK kapsamında İTO’nun yükümlülüklerini ve çalışmalarını yürütecek. Mesleki eğitim ile ilgili İTO’ya gelen konular için görüş hazırlayacak.

İTO üyelerinden, komitelerden ve çeşitli kurum ve kuruluşlardan gelen kurs, eğitim gibi talepleri değerlendirecek. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) görüş talebiyle gönderilen dosyaları, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen müfredat programlarını ele alacak. Diğer kurum ve kuruşların yürüttüğü mesleki eğitim faaliyetleri ile ilgili talepleri değerlendirecek, mesleki eğitimde geniş kapsamlı çalışmalar yapacak.

* * *

İstanbul’da, nerede, hangi meslek okulu var?

İTO, komite üyelerine, ‘Meslek Dalları İtibariyle İstanbul’daki Meslek Liseleri’ kitabını armağan etti. İstanbul’un hangi ilçesinde, hangi meslek liselerinin bulunduğunu gösteren kitap İTO tarafından hazırlandı. Kitap, alanında ilk kez yapılan bir araştırma olması nedeniyle ayrı değer taşıyor. Sektörlerin ve meslek okullarının taleplerinin birbiriyle örtüşmesini sağlaması açısından da önemli bir rehber niteliğinde.

* * *

7 büyük üye

* İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ)
* Fatih Üniversitesi,
* İstanbul İl Özel İdaresi (İÖİ),
* Türkiye İş Kurumu (İŞKUR),
* İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB),
* İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü
* İstanbul Ticaret Odası (İTO)

Yorumlar kapalı.