Kent Konseylerinin İşlevi ve Önemi Anlatıldı

Abone Ol
Daha Fazla

Marmara Belediyeler Birliği’nde, kent konseylerinin işlev ve sorumluluklarının anlatıldığı eğitim semineri düzenlendi. Program dahilinde; Dr. Duygu Dalgıç Uyar “Kentsel Karar Alma Süreçlerine Katılım” konusunu, Atalay Atilla “Kent Konseylerinin İşlevi, Önemi, Sorumlulukları ve Uygulamada Yaşanan Sorunlar” konusunu, Hasan Soygüzel ise “21. Yüzyılın Yönetim Anlayışında Kent Konseyi Kavramı” konusunu anlattı.

Marmara Belediyeler Birliği Yazı İşleri Müdürü Züver Çetinkaya ve Çevre Yönetim Merkezi Müdürü Aynur Acar’ın açış konuşmalarıyla başlayan programda, Aynur Acar Marmara Belediyeler Birliği’nin, “Kent Konseyleri”ni önemsediğini ve buna yönelik atılan adımları anlattı. Kentsel karar alma sürecinde demokratik yaklaşım olgusunun, Marmara Belediyeler Birliği’nin misyonu olduğunu söyleyen Acar, gerek belediye yönetimlerinin gerekse de halkın bu demokratik yapıya katkıda bulunmaları gerektiğini belirtti.

Programda, konuşmacı olarak ilk söz alan Dr. Duygu Dalgıç Uyar, “Kentsel Karar Alma Süreçlerine Katılım” konusunu anlattı. AB sürecinde kent konseylerinin önemine vurgu yapan Uyar, ‘kentlilik’ bilincine de atıfta bulundu.

“YAŞADIĞIMIZ KENTLİ” OLMAYI ÖĞRENMELİYİZ
AB sürecinde kent konseylerinin sağlıklı bir şekilde işliyor olmasının çok önemli olduğunu söyleyen Uyar, sözlerine şöyle devam etti: “AB, bu süreci azami ölçülerde önemsemektedir. Bizde ise yeni yeni yapılanmaya başlayan bu müessesenin işleyişinde ne yazık ki. sıkıntılar yok değil. Yasa ile işlerliği arttırılan kent konseyleri henüz tam anlamıyla yönetime giremedi. Burada hem halk tarafında hem de belediye yönetimi tarafında sahiplenmeme var. Öncelikle halk bu müesseseye sahip çıkmalı. Kentini korumalı. Vatandaş olarak, istediğimiz bir kentte yaşamak istiyorsak kentin yönetiminde de sorumluluk almalıyız Herşeyden evvel ‘yaşadığımız kentli’ olmayı öğrenmeliyiz. Doğduğunuz yer sadece doğduğunuz yerdir. Önemli olan nerede oy kullandığınız, nerenin havasını soluduğunuz, çöpünüzü nereye attığınızdır. Sürekli olarak faydalandığınız, bir şeyler aldığınız kente katkıda bulunmanız gerekir. İşte bu da, kent konseyleri vasıtasıyla yönetime etkin katkı sağlamak yoluyla olmalıdır.

Yönetim tarafındaki sıkıntı ise, belediyelerin henüz tam anlamıyla kent konseylerini kabullenememesidir. Belediyeler karar alma sürecinde kent konseylerini dikkate almalıdır. O parti, bu parti demeden eşit mesafede durup, demokratik bir anlayış gütmelilerdir. Bu konuda, Bursa, Adana ve Antalya örneklerini referans alınmalıdır. Sistemlerini güzel oturtmuş, göstermelik iş yapmamışlardır.”

KENT KONSEYLERİ GRUPLAŞMA SAHASI OLMAMALIDIR
Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Atalay Atilla, “Kent Konseylerinin İşlevi, Önemi, Sorumlulukları ve Uygulamada Yaşanan Sorunları” konusunu anlatırken şunları söyledi: “Bir belediye başkanı, muhalif bir kent konseyi kurup başıma belamı alayım dememeli. Ancak, diğer siyasi görüşler de şu konseyde yer alayım, başkanın hatalarını yüzüne vurayım gayesinde olmamalı. Avrupa Yakası’nda otururken Asya’yı seyredip çay içebiliyorsak bu şehre karşı sorumluluklarımız vardır. Bu özel kentimizin yönetimine katılmalıyız, bunun adresi ise kent konseyleridir.”

21. YÜZYIL’DA KENT KONSEYLERİ
“21. Yüzyılın Yönetim Anlayışında Kent Konseyi Kavramı” konusuna değinen kamu yönetimi uzmanı Hasan Soygüzel, “Kent konseyleri vatandaşların kentlileşmesi ve de kentlilik bilincinin artması anlamında olumlu bir adımdır” dedi. Soygüzel, vatandaşların yaşadığı şehirleri sahiplenmeleri, desteklemeleri, sorgulamaları gerektiğini önemle vurgularken, kent konseylerinin, değişen çağda demokratikleşme sürecinin, brelediye yönetimlerindeki en önemli ayağı olduğunu söyledi.

Yorumlar kapalı.