AB’den Maltepe Kız Meslek Lisesi’ne Fon

Abone Ol
Daha Fazla

Avrupa Birliği (AB), Maltepe Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nin Hazırladığı "Gençlik Kültürü İçin Öğrenci Rehber Kitabı"na 23 Bin Tl’lik Fon Ayırmaya Karar Verdi. Verilen Parayla Hazırlanacak Kitap ve İnternet Sitesi Öğrencilerin Ülkeler Arası Seyahatlerine Rehberlik Edecek.

Avrupa Birliği (AB), Maltepe Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nin hazırladığı "Gençlik Kültürü İçin Öğrenci Rehber Kitabı"na 23 bin TL’lik fon ayırmaya karar verdi. Verilen parayla hazırlanacak kitap ve internet sitesi öğrencilerin ülkeler arası seyahatlerine rehberlik edecek.

Koordinatörlüğünü Almanya’nın başlattığı "Gençlik Kültürü İçin Öğrenci Rehber Kitabı"(Students’ Guidebooks to Youth Culture) çalışması için 6 ülke çalışmaya başladı. Turizm sektöründe genel amaçlı kullanılan rehber kitap ve broşürlerden yola çıkılarak yurtdışı gezi yapan öğrencilerin başvurabilecekleri ve kendilerine hitap eden bir rehber kitap ve devamında internet sitesi yapılmasına karar verildi.

Türkiye’de bu görevi İstanbul Maltepe Kız Teknik Ve Meslek Lisesi üstlendi. Yapılan çalışmaları inceleyen AB, bu çalışmaları "Hayat Boyu Öğrenme Programı "(Comenius Okul Projesi) kapsamında kabul ederek 23 bin TL’lik fon ödemesine karar verildi. Almanya, İtalya, İspanya ve Finlandiya gibi gelişmiş Avrupa ülkeleriyle birlikte yapılan koordineli çalışma için AB tarafından ayrılan fonun yüzde 80’inin, İstanbul Maltepe Kız Teknik ve Meslek Lisesi’ne ödendiği, geri kalan yüzde 20’lik bölümünün ise projenin tamamlanacağı 2 yıl sonra ödenmesi kararlaştırıldı.

Bu proje doğrultusunda 5 Kasım 2009 ile 10 Kasım 2009 tarihleri arasında Maltepe Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğretmenlerinden Arzu Borlaş, Öznur Saka, Ali Özbek ve öğrencilerden Anıl Pirgaip, Finlandiya’nın Teuva kasabasına proje yönetim ekibi olarak ilk ziyaretlerini gerçekleştirdi. Türk ekibi, projenin bundan sonraki işleyişi hakkında Almanya, İtalya, İspanya ve Finlandiya’daki diğer ortak okullardan gelen öğretmen ve öğrencilerle birlikte toplantıya katıldı.

Toplantı sonucunda öğrencilerin de katkılarıyla bazı kararlar alındı. Okulun Proje İrtibat sorumlusu ve İngilizce öğretmeni olan Arzu Borlaş, İstanbul’u tanıtım amaçlı, İngilizce dilinde basılacak olan ve diğer ülke öğrencilerinin kullanımına sunulması planlanan rehber kitabın yazımı için hazırlıklara başlandığını açıkladı.

Proje kapsamında ortak ülkeler arasında karşılıklı okul ziyaretlerinin devam edeceğini ifade eden Borlaş, 2010 Nisan ayında Alman heyetin Türkiye’ye geleceğini, 20011 Mayıs ayında da projeye dahil olan bütün ülke temsilcilerinin Türkiye’de bir araya geleceğini kaydetti.

Yorumlar kapalı.