İBB 20.Özürlüler Merkezini Sancaktepe’de Açtı

Abone Ol
Daha Fazla

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Sancaktepe Belediyesi’nin işbirliğiyle hazırlanan Sancaktepe Özürlüler Merkezi, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü’nde hizmete açıldı. Merkezde engellilere medikal yardımdan fizyoterapiye kadar her türlü hizmet verilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Sancaktepe Belediyesi, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü’nde çok önemli bir hizmete daha imza attı. İki belediyenin işbirliğiyle hazırlanan Sancaktepe Özürlüler Merkezi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Ahmet Selamet, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Özürlüler Komisyonu Başkanı Cemal Merdan tarafından hizmete açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğü bünyesinde hizmet verecek olan Sancaktepe Özürlüler Merkezi’nde medikal yardımdan fizyoterapiye kadar A’dan Z’ye her türlü hizmeti verilecek. Dışarı çıkamayan ve toplu ulaşım araçlarını kullanamayan özürlü vatandaşlara ulaşım hizmetinin de sağlanacağı merkezde ayrıca, istihdama yönelik eğitimler de verilecek.

Büyükşehir engellilere de en iyi hizmeti sunmanın gayretinde…

Açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Ahmet Selamet, Sancaktepe Özürlü Merkezi’nin İstanbul Özürlüler Merkezi’nin (İSÖM) 20. şubesi olarak bugünden itibaren hizmet vermeye başladığını belirterek, merkezde özürlü vatandaşlara her konuda yardımcı olacaklarını söyledi. Selamet, “Burada medikal yardımdan fizyoterapi hizmetlerine kadar A’dan Z’ye her türlü hizmeti vereceğiz. Evinden dışarı çıkamayan ve toplu ulaşım araçlarını kullanamayan özürlü vatandaşlarımıza ulaşım hizmeti götüreceğiz. Yine bu merkezimizde istihdama yönelik eğitimler de verilecek. Bu merkezimizi 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü’nde İstanbul’a kazandırıyor olmak bizim için farklı bir anlam taşıyor. Engelli insanlarımızın sorunlarına dikkat çekilmesi ve çözüm yollarının aranması, kamuoyunun bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi için Dünya Özürlüler Günü’nün bir fırsat bilinmesi ve çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Bütün özürlülerimizin bu özel gününü bir kez daha tebrik ediyor ve yanlarında olduğumuzu vurgulamak istiyorum” diye konuştu.

Türkiye genelindeki 8.5 milyon özürlünün yaşadığı sıkıntıları bildiklerini ve bu konuda belediyelere çok büyük sorumluluklar düştüğünü ifade eden Selamet, sözlerini şöyle sürdürdü; “Yerel yönetimler en yakın birimler olarak, özürlü vatandaşlarımıza mümkün olan en yüksek seviyede hizmet sunabilmek adına önemli imkânlara sahipler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak hem özürlü vatandaşlarımızın dertlerine çare olmak hem de diğer belediyelere örnek olmayı amaçlıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, özürlü vatandaşlarımıza sahip çıkmak, eğitmek, beceri kazandırmak ve sosyal hayatla aralarındaki engelleri ortadan kaldırarak onları üreten ve mutlu bireyler haline getirmek için çalışıyoruz. Ayrıca şehrimizi özürlü vatandaşlarımızın kullanabileceği bir ergonomiye kavuşturmak bizim hedefimizdir.

Engelli hemşerilerimize yönelik hizmetleri, toplumla bütünleşmelerini gözeten bir duyarlılıkla ele alıyoruz. İstanbul Özürlüler merkezimizin yaptığı faaliyetlerin temel amacı, özürlülerin topluma bir yük olmasından öte bir üretici olarak toplumsal hayata daha aktif katılımlarını sağlamaktır. Özürlülerin istihdamı noktasında kariyer destek eğitimleri ve mesleki rehabilitasyon çalışmaları sürdürüyoruz. İstanbul’un farklı semtlerinde açtığımız zihinsel özürlüler eğitim ve beceri kazandırma merkezleri ile gündüz bakım ve eğitimi ve meslek atölyelerinden oluşan 10 merkezle özürlü çocuklara hizmet veriyoruz.

2008 yılında başlatılan karma eğitimler kapsamında, mesleki eğitim vererek her yıl yüzlerce gencimizi iş hayatına hazırlıyoruz. Özürlü ve işvereni buluşturuyoruz. Şu ana kadar 608 özürlü bireyin istihdam edilmesini sağladık. Ayrıca, İŞKUR ile birlikte Çağrı Merkezi Eğitimi Projesi’ni hayata geçirdik. Böylece bu projelerle özürlülerimize hem gelir, hem de çağın gerekliliklerine uygun meslek kazandırmayı hedefliyoruz.”

İSÖM özürlülere ücretsiz hizmet veriyor

İSÖM’ün özürlülere yönelik tıbbî rehabilitasyon hizmetlerini tamamen ücretsiz olarak sürdürdüğünü, sosyal rehabilitasyon uygulamaları kapsamında özürlü vatandaşları tiyatro, sinema ve konserlere götürdüklerini, tarihi ve turistik mekânlara yapılan gezilere katılmalarını sağladıklarını anlatan Selamet, “Bu çerçevede 135 bin özürlü ve yakınına sosyal rehabilitasyon hizmeti verdik. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, özürlülere ve yaşlılara ulaşım hizmeti veriyoruz. Bu amaçla 90 araçlık filomuzla, İstanbullu özürlülere 2007-2009 yıllarında 170 bin kez ulaşım hizmeti sunduk. Bu sayıyı hızla artırıyoruz.

Özürlüler Merkezinde ihtiyaç sahibi özürlülere, tekerlekli sandalye, işitme cihazı, hasta altı bezi ve beyaz baston gibi birçok yardımlarda bulunuyoruz. Bu yardım 51 bine ulaştı. Özürlü insanlarımızı spor etkinliklerine yönlendiriyoruz. Kendi ilçelerinde bulunan Belediyemizin spor komplekslerinden ücretsiz şekilde yararlanabiliyorlar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bütün bu projeleri hayata geçirirken amacımız özürlü vatandaşlarımızın dertlerine çare olmaktır. Hepsinin güzel yüzlerini güldürmektir” şeklinde konuştu.

Törende konuşan Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem de belediye olarak yol ve altyapı çalışmalarının dışında sosyal hizmetlere de çok önem verdiklerini belirterek, Sancaktepe Özürlüler Merkezi’nin bunun en güzel örneklerinden biri olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Ahmet Selamet, İsmail Erdem ve Cemal Merdan kurdele keserek Sancaktepe Özürlüler Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdiler. Selamet ve beraberindekiler daha sonra merkezi gezerek yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Törende konser veren İSÖM Gösteri Sanatları Topluluğu Rami Mehteran Grubu da davetlilerden büyük alkış aldı.

Yorumlar kapalı.