”Gençler; Dünümüz, Bugünümüz ve Yarınımızdır”

Abone Ol
Daha Fazla

AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Danışma Meclisi, İl Başkanı Aziz Babuşcu’nun katılımıyla Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde toplandı.

Bahçelievler Gençlik Kolları tiyatro grubunun bir oyunu ve müzik dinletileri ile başlayan toplantıda bir konuşma yapan İl Başkanı Aziz Babuşcu, birçok siyasetçinin söylediği ‘gençlik bir ülkenin geleceğidir’ sözünün kuru bir laf olmadan öteye gitmediğini belirterek, “Oysa bizim için gençler, aynı zamanda dünümüz ve bugünümüzdür ve biz gençlere ne kadar güvendiğimizi pratikte de her zaman göstermişizdir” dedi.

AK Partili gençleri, Türkiye’nin en genç lideri Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan ve ülkemizin en genç partisi olan AK Partimizin alnı ak, yüreği ak, istikbali ak gençleri olarak niteleyen İl Başkanı, Gençlik Kolları’nın Danışma Meclisi’nde gençlerle birlikte olmaktan son derece mutlu olduğunu ifade etti.

“ AK Parti’nin başarısında gençlerin gayreti yadsınamaz”

AK Parti’nin kurulduğundan bu yana halkımızın büyük bir teveccühüne mazhar olup ülkenin makûs talihini değiştiren icraatlara imza attığını hatırlatan İl Başkanı “Bunda genç bir liderin; gençleri anlayan, kuşatan ve onlara büyük değer veren bir siyaset anlayışını benimseyen bu anlayışın siz gençlerin tertemiz yüreklerinde yer bulmasının önemi elbette yadsınamaz” şeklinde konuştu. Türkiye’nin 28 yaş ortalamasıyla dünyanın en genç nüfus yapısına sahip ülkelerin başında geldiğini anlatan İl Başkanı, “Böylesi bir ülkede eğer partimiz son genel seçimlerde, her iki kişiden birinin oyunu almışsa, bu başarıda, gözlerinden ışık, çalışmalarından dinamizm fışkıran siz sevgili gençlerimizin teveccüh ve gayreti yadsınabilir mi?” ifadelerini kullandı.

“Önümüze çıkan engelleri beraber aştık”

AK Partililer olarak gençleri yarınlara umutla bakamayan, gençlerin gözlerinde hayatı daha anlamlı ve yaşanılır kılacak enerji şimşekleri çakmayan bir ülkenin yarınlarından emin olamayacağının bilincinde olduklarını vurgulayan İl Başkanı, “ Gençleri mutluluk ve huzur duymayan bir ülkenin, diğer vatandaşları da kendilerini huzurlu ve mutlu hissedemezler. Bu açıdan, AK Partimiz kurulduğu günden bu yana, kendisini hedefe ulaştıracak yolları gençlerle el ele, omuz omuza yürümeyi sadece bir gereklilik saymamış, aynı zamanda siyasetinin merkezi yapmıştır. Evet, biz bu yollarda beraber yürüdük. En başta da siz gençlerimizle beraber yürüdük. Önümüze çıkarılan birçok engeli beraberce aştık. Zorlukların üstesinden gelmenin mutluluğunu, azmin, kararlılığın ve coşkunun iklimini beraberce teneffüs ettik” diye konuştu.

“Gençler, dünümüz, bugünümüz ve elbette yarınımızdır”

Birçok siyasetçi tarafından kullanılan ‘Gençler bir ülkenin geleceğidir’ sözünün kuru bir laf olmaktan ileri gitmediğini aktaran İl Başkanı konuşmasına şöyle devam etti: “Bizim siyaset felsefemizde gençler, sadece geleceğimiz değil, aynı zamanda dünümüzdür, bugünümüzdür ve elbette yarınımızdır. Gençleri, sadece ileride değerlendirilecek potansiyel bir güç olarak vehmetmek yerine, onların gençlik ve dinamizmini bugün de ülke sorunlarının çözümünde kinetik bir enerjiye dönüştürmeyi, her zaman vazgeçilemez bir şiar edindik. Bu konudaki hassasiyetimizi de, söylemden çıkarıp eyleme geçirdik. Partimizde gençlere ne kadar önem verildiğini ve ne kadar güven duyulduğunu göstermek açısından birçok milletvekilimizin, belediye Başkanıın, belediye meclis üyelerimizin, hatta bakanımızın yaşına bakmanız bile yeterlidir”

“ AK Partili gençler hem biliyor hem yapıyor”

İl yönetiminde gençlerin etkin görevler üstlendiğinin altını çizen İl Başkanı, “AK Parti siyasete getirdiği klâs duruşuyla ve ülke sorunlarını çözmeye dönük üstün başarılarıyla nasıl ki siyaseti kayıkçı kavgasına çevirenlerin ezberlerini bozmuşsa, gençliğe verdiği önem ve duyduğu güvenle de, birçok yerleşik klişeyi kırıp atmış, gençleri siyasetin nesnesi değil öznesi olarak gördüğünü ispat etmiştir” dedi.

İl Başkanı AK Parti gençliğinin, ülkesinin, milletinin istikbaline sabah gibi ışıkla gelen, sadece ülkesinin değil, dünyanın özlemini çektiği ışığı göğsünde taşıyan, bir adı da “ümit” olan bir gençlik olduğunu açıkladı. İl Başkanı, “Medeniyetleri, tarihleri, inançları hakikat ve yalan kefelerine yerleştirip yalanın hilesini ortaya çıkaran ve hakikati yüceltmeyi başaran dava adamı bir gençlik. Kendini bilen, kendinden gizleneni araştıran, kendinden esirgeneni almaya azimli, kendisine dayatılanı reddetmenin cesaretine sahip, başkalarının değil kendi gündeminin takipçisi, özgürlük sancaktarı bir gençlik” diyerek sözlerine şunları ekledi: “Atalarımızın bir sözü vardır: ‘Gençler bilebilse yaşlılar yapabilse’ derler. Atalarımız müsterih olsun ki, AK Parti’nin gençleri hem biliyor, hem de bildiklerini üstün bir gayretle hayata geçiriyorlar”

“ Gençlerin sorunlarını biliyoruz”

Türkiye’de bir kısmı AK Parti tarafından çözülen bir kısmı da zaman içinde çözülecek bir takım sorunlar olduğunun ve bu sorunların en fazla gençleri etkilediğinin bilincinde olduklarını belirten İl Başkanı, “ Biliyoruz ki; Gençler daha iyi, daha kaliteli ve fırsat eşitliği ve adaleti gerçekleştirmiş bir eğitim sistemi istiyor. Gençler temel insan hak ve özgürlükleri açısından standartları daha e çok gelişmiş bir ülkenin başı dik alnı ak vatandaşları olarak, hukukun sıcak soluğunu hayatının her aşamasında hissederek eksiksiz bir demokraside yaşamak istiyor. Gençler daha çok iş imkânı istiyor.
Gençler gittikçe küçük bir köye dönüşen dünyada, enternasyonal rekabetin gerektirdiği donanımlara daha çok sahip olmayı istiyor. Gençler değerlerin erozyona uğradığı, ailenin çökertilmeye çalışıldığı, başta madde bağımlılığı olmak üzere suç ortamlarının, ruhsal bunalımların ve kimlik krizlerinin palazlandığı modern dünyada, öteleri olan, manevi değerleri olan, huzuru olan, çalkantılardan uzak bir sükûnet ikliminde yaşamak istiyor” dedi. İl Başkanı siyasetin önce ülke sorunlarını vûkufiyetle teşhis edip sonra da en uygun çözüm yollarını bulma sanatı olduğunu hatırlattı.

“Rekor sayıda siyasal başarılara imza attık. İlklerin partisi olduk”

AK Parti’nin, birçoğu kangren haline gelmiş büyük sorunlar altında beli bükülen halkımızın çok temel bir ihtiyacı olarak doğduğunu, hem sorunları teşhis edip hem de çözüm yollarını bulmada büyük bir başarı ve ustalığa sahip olduğunu hatırlatan İl Başkanı, “Bundan dolayıdır ki, çok kısa bir zaman dilimi içinde, Cumhuriyet tarihimizde rekor sayılacak siyasal başarılara imza atmıştır. Ve ilklerin partisi olmuştur” diye konuştu.

Konuşmasında ,“ Cumhuriyet tarihimiz boyunca demokrasimize kastettikleri halde yaptıkları yanlarına kar kalanlar, artık hukuk önünde hesap veriyorlar.
Bunun önemini bazıları anlayamamış olsa da, hiç kuşkunuz olmasın, tarih bunları önemle kaydedecektir” ifadelerine yer veren İl Başkanı, iyiyi daha iyi, daha iyiyi de mükemmel hale getirme bilinciyle hareket ederek yapılanlarla yetinilmeyeceğini söyledi.

“ Başlattığımız her proje gençlerin temiz sinesine emanet”

Siyaseti, daha iyiye ulaşmak uğrunda asla bitmeyecek bir koşu olarak gördüklerini anlatan İl Başkanı, bu koşuda gençlerimizin sarsılmaz bir kale gibi siyasetimizin bütün aşamalarında etkin görevler üstlenmesinden büyük bir mutluluk ve güven duyduklarını belirterek şunları söyledi : “Demokrasimize kast ederek kendi gayri meşru iktidar arayışlarını hâkim kılmak için uğraşanlara karşı, her zaman en önemli teminatlarımızdan birinin de, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunun şuurunda olan siz gençlerimiz olduğunu biliyor ve bundan dolayı ülkemizin geleceği adına umutlarımıza umut ekliyoruz. Yine bu ülkenin sorunlarını demokratik ve özgürlükçü bir perspektif içinde çözmek için başlattığımız her açılımda en büyük gücümüzün gençlerin tertemiz gönülleri ve berrak bilinçleri olduğunun farkındayız”

“Statükocu anlayışlarla bu ülkenin önünü tıkamak ve sürekli aynı sorunlarla patinaj yapmasını isteyenlerin önündeki en büyük engel, AK Partili gençlerin gönlündeki demokrasi bilinci ve dillerindeki özgürlük şarkılarıdır” diyen İl Başkanı, ülkenin sorunlarını çözmek adına başlatılan her projeyi gençlerin temiz sinesine emanet ettiklerini ve bu konuda gönül rahatlığı içinde olduklarını belirtti.

“Demokratik açılım konusunda sizden büyük çaba bekliyorum”

Çözümsüzlükten beslenen, tarihsel yanlışlıkları ve acıları güncelleyerek bugünün meselelerine çözüm gibi gösteren çağdışı anlayışların tümünü birden ‘miadı dolmuş fosiller müzesi’ne gönderecek olanın, AK Partili gençlerin gözlerinden fışkıran aydınlık, zihinlerinden yansıyan hak ve hakikat duyarlılığı olduğunun altını çizen İl Başkanı, “Sevgili gençler, demokratik açılımı çok iyi anlamak ve anlatmak konusunda sizlerden büyük bir çaba beklediğimi ve bunu başaracağınızı da ifade etmek istiyorum. Artık anaların gözyaşının bitmesi gerektiğini çok iyi biliyorsunuz ve çok iyi anlatacaksınız. Çokluk içinde birliğin, barış ve kardeşlik içinde dirliğin gerekliliğini ve önemini çok iyi biliyorsunuz ve anlatacaksınız” şeklinde konuştu.

“ Yasakları kardeşliğimizin bağrına bir bıçak gibi saplayamayız”

Türkiye’nin büyük bir tarihe ve kültürel mirasa sahip bulunduğunu vurgulayan İl Başkanı, “ Türkiye, gereksiz korku ve endişelerin ötesine geçip, büyük bir ülkeye yaraşır vakar ve özgüvenle büyük hedeflere koşmak için temel sorunlarını artık aşmalıdır ve aşacaktır inşallah. Doğusuyla batısıyla bu ülke bizim, Türk’üyle Kürd’üyle bu ülke bizim. Laz’ıyla Çerkez’iyle, alıyla moruyla, her rengi ve her tonuyla bu ülke bizim. Aynı tarihe sahip, aynı sevinçlerle coşan, aynı dertlerden muzdarip, aynı kıbleye dönüp aynı bayrağın gölgesinde can vererek bu toprakları vatan yapmış insanlar arasında ayrı gayrı olmaz, husumet olmaz, çekişme olmaz” ifadelerini kullandı.

“Asırlardır bu toprakları, hep beraber aynı sevdaların heyecanı, aynı türkülerin notaları, aynı acıların gözyaşlarıyla suladık, birbirimize katıldık, birbirimize yaslandık, birlikte ağlayıp birlikte güldük” hatırlatmasında bulunan İl Başkanı, “ O halde, ne hakla birbirimizi ana dilinden, etnik kökeninden dolayı dışlayabilir, ne hakla baskı ve yasakları kardeşliğimizin bağrına bir bıçak gibi saplayabiliriz? Bunun şuurundayız ve bunu çok iyi anlatacağız” dedi.

“ CHP sözcüsünün kafası hala Dersim isyanında”

Ucuz polemikler, çirkin söylemler, her türlü seviyeden mahrum bir muhalefet anlayışı, azim ve kararlılığımızı engelleyemeyeceğini söyleyen İl Başkanı, “Bu çevrelerin amacı sorunun çözülmesini engellemek değil mi zaten?” diyerek bir takım provokasyonlara karşı her zamankinden daha uyanık, daha dikkatli olunması ve gevşekliğe yer verilmemesi uyarısında bulundu.

Çağı kavramaktan aciz bu hasta zihinlerin, miadını çoktan doldurmuş olduğunu aktaran İl Başkanı, CHP sözcüsünün kafasının hala Dersim isyanında kaldığına değinerek, “ Hala kan, savaş, idam sehpaları dışında bir fikir geliştiremiyor! Çünkü fikirleri yok. Fikri olmayanların sığınacağı tek liman da, ancak hamaset, istismar, kan ve gözyaşından medet ummaktır” şeklinde konuştu.

“ AK Parti oyunları bozacak”

CHP zihniyetinin, ‘eski hal aynen sürsün gitsin, anaların gözyaşı akmaya devam etsin, karanlıktan ve gözyaşından kendine rant üretenlerin saltanatına halel gelmesin’ isteğinde bulunduğunu vurgulayan İl Başkanı, “ Öyle yağma yok” ikazında bulunarak, “AK Parti oyunları bozacak, Türkiye’nin önünü tıkayan ayrık otlarını temizleyecek, AK Parti milletimizin sevinçlerini büyütmeye devam edecektir” dedi.

Başbakanımızın, “Türkiye’nin köklü sorunlarını çözmede izlenecek yol demokratikleşmedir” sözünü sık sık kullandığını belirten İl Başkanı, “
Evet, bu sorunu bazı kavramları ve kurumları merkeze alıp kutsallaştırmak suretiyle insanı bir detaya indirgeyerek değil, insanı merkeze alarak, insan odaklı bir perspektifle çözeceğiz. Oysa yıllardır, ‘insanı ve onun kimliğini yok et ki devlet yaşasın’ mantığının sığlığı içinde yuvarlanmayı maharet bilenler var ve bunlar hala aynı yanlışlarda ısrar etmeyi, ‘ülkeyi sevmek, devleti korumak’ sanıyorlar” diye konuştu.

“ Sorunlara kurum merkezli değil insan merkezli bakmalıyız”

Sorunlara kavram ve kurum merkezli değil, ‘insan merkezli’ bakmayı başarabildiğimiz takdirde, hem sorunlarımızın çözüleceğini, hem insanımız daha mutlu ve huzurlu olacağını, hem de korku ve vehimlerimizin gerçek olmadığının görüleceğini ifade eden İl Başkanı, “ Bir ülkede ‘insan odaklı’ düşünmek kadar, o ülkeyi ve devleti bir ve beraber tutacak hangi formül vardır?
Hele de Türkiye gibi, vatandaşlarının çok güçlü ortak paydalara ve kardeşliğe sahip olduğu bir ülkede?” şeklinde hitap etti.

Tarihimizi inceleyen bir batılı yazarın, “Dünya üzerinde Türkler ve Kürtler kadar kardeş olan 2 halk daha yoktur!” itirafında bulunduğunu hatırlatan İl Başkanı, “Gerçekten de öyledir. Biz demokrasi içinde, biz kardeşlik içinde, biz 72 milyonu tek tek kucaklayarak bu ülkenin bütün sorunlarını çözeceğiz inşallah. Birilerinin altından halı kayıyor, birilerinin elindeki istismar malzemeleri kayboluyor, birilerinin anaların gözyaşı üzerinden rant elde etme hesapları bozuluyor. Öfkeleri buna, panikleri bundan” dedi.

“Bize birbirimizden korkmak, birbirimize güvenmemek değil, birbirimize sarılmak yakışır” diyerek, birlik ve beraberliğin önemini vurgulayan İl Başkanı, “Bize, ‘özgürlük bizi böler’ demek değil, ‘özgürlük bizi duvar gibi sağlam yapacak harçtır’ demek yaraşır. Zira biliyoruz ki bir ekmeği bölüşür gibi özgürlüğü de paylaşabilmektir kalplerimizi birbirine ısındırıp bizi kardeş yapacak olan” hatırlatmasını yaptı.

“Farklı düşünceleri olgunlukla tartışmalıyız”

Günümüzde gelişmişliğin bir numaralı ölçüsünün, farklı fikirleri olgunluk içinde tartışabilmek, farklı olanı ötekileştirmeden demokratik bir hoşgörü içinde karşılayabilmek ve kendi özgürlüğümüzün ancak bir başkasının özgürlüğüne sahip çıkmaktan geçtiğini asla unutmamak olduğunu anlatan İl Başkanı, gençliği kendi karanlık çıkarları doğrultusunda kullanmak isteyen, onun tez canlılığını, heyecanını ve enerjisini şiddete dönüştürerek kendi karanlık emelleri doğrultusunda kullanmak isteyen kesimlerin her ülkede bulunabileceğini kaydetti.

Türkiye’de şiddet ve terörü bir siyasi anlayış haline dönüştürmüş kesimlerin bulunduğunu üzüntü içinde gördüklerini söyleyen İl Başkanı, “Bunlara karşı uyanık ve bilinçli olmak hepimizin öncelikli vasfı olmalıdır. Bu çerçevede gençliğimizin milli duyguları yüksek, her türlü zararlı alışkanlıklardan uzak ve yüksek ahlaki değer ve meziyetlerle donanmış olması da, varmak istediğimiz hedefler açısından son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

“ Sorunları demokrasi içinde çözeceğiz”

Var olan sorunların demokrasi içinde çözüleceğine içtenlikle inandıklarını aktaran İl Başkanı, “ Başta parlamento olmak üzere bütün kurumlarımıza hak ettiği saygı ve değeri vererek demokrasimizi güçlendirdiğimiz ölçüde, sorunların çözüm yolu olan siyaset de kalite ve standartlarını artıracaktır. Kırmadan, dökmeden, kavga etmeden sorunlarımızı tartışmayı, farklılıklarımızı ayrımcılık ve dışlayıcılık nedeni değil zenginlik saymayı, demokratik normale zarar verecek her türlü müdahaleden kaçınarak milli egemenliği bütün kurum ve kurallarıyla tesis etmeyi bir numaralı ilke edinmeliyiz” şeklinde konuştu.

“Durmak yok yola devam”

Gençlerden, gençliğin verdiği dinamizmi, hem kendilerini çağın özelliklerine uygun bilgi ve birikimle donatmak, hem de ülke sorunlarının çözümüne katkı sağlamak bakımından en üst seviyede kullanmalarını isteyen İl Başkanı, “ AK Parti gençliği bunu başaracak çapta olduğunu kanıtlamıştır ama ‘İki günü birbirine denk olan ziyandadır’ düsturunca ‘Durmak yok, yola devam’ demeyi de şiar edinmiştir” dedi.

AK Parti gençliğinin bir yandan kendi milli kültürüne yaslanıp diğer yandan da dünyayla bütünleşerek “yerelden evrensele” yürümenin adı olduğunu vurgulayan İl Başkanı, “ Mevlana’nın ünlü pergel benzetmesiyle söylersek, AK Parti gençliği, pergelin iğnesini kendi kültür topraklarına batırıp kalemiyle de bütün bir dünyayı dolaşan bir vizyonun sahibidir. Ve bu gıpta edilecek vizyonla, ülkesine hizmet koşusunu inşallah hep sürdürecektir” dedi.

“Bu ülkede şiir söyleyen adamın izinde bir AK Gençlik var”

Yeri geldiğinde demokrasi dışı iktidarları tahkim etmek adına, yıllarca bu ülkede, gençleri ya sağcı-solcu, Alevi-Sünni, Türk-Kürt diye bölmeye, birbirine kırdırmaya çalışıldığını, yeri geldiğinde kavgacı veya sadece günü birlik zevk ve hazların peşinde koşan sev-gençler üretme gayretleri olduğunu söyleyen İl Başkanı bu yöntemlerin sökmediğini ve sökmeyeceğini belirterek, “ Çünkü bu ülkede, vatanını, bayrağını canından çok seven, bu ülkenin 72 milyon insanını kardeş bilip ‘Biz birlikte Türkiye’yiz’ diye haykıran, bu ülkenin değerlerine sonuna kadar bağlı, bu ülkenin sorunlarının çözülmesinde her türlü sorumluluğu üstlenip her türlü görevi almaya hazır AK Gençlik var. ‘Bir dakika’ diyerek haksızlıkların üzerine tarihi şahit gösteren dünya lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın yolunda bir gençlik var. Şiir okuyan adamın izinde bir AK Gençlik var” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Yorumlar kapalı.