Topbaş Kore Başkonsolosu Hong Jong Kyoung’u Ağırladı

Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kore Cumhuriyeti’nin yeni atanan İstanbul Başkonsolosu Hong Jong Kyoung, Başkan Kadir Topbaş’ı ziyaret etti. Kyoung, Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak’ın gönderdiği mektubu Başkan Topbaş’a takdim ederek kültürel alanlarda destek istedi.

2009’da İstanbul’daki görevine atanan Kore Cumhuriyeti’nin yeni başkonsolosu Hong Jong Kyoung, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı tanışma ve nezaket amacıyla makamında ziyaret etti.

Kadir Topbaş’ın Seul’ü ziyaret ettiği dönemde belediye başkanı olan ve şimdinin Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak’ın selamını getirdiğini ifade eden Hong Jong Kyoung, Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak’ın dünyada birçok şehir gezdiğini ve bu şehirler arasında en çok İstanbul’u sevdiğini kendisine söylediğini ifade etti. Hong Jong Kyoung: “Sayın Başkan Kadir Topbaş’ın Seul’u ziyaret ettiği sırada ben Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak’ın seçim çalışmalarında Protokolünden sorumluydum. Sayın Başkanla o zaman tanışmıştık. Ve şimdi burada Başkonsolos olarak bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum.” dedi.

CUMHURBAŞKANI LEE MYUNG BAK’TAN MEKTUP

(Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak)

Hong Jong Kyoung, ayrıca yanında getirdiği Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak tarafından yazılmış mektubu Kadir Topbaş’a takdim etti.

Mektuptaki İstanbul hakkında övücü sözlerden dolayı Başkonsolos ve Cumhurbaşkanı’na teşekkür eden Topbaş, Kore ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok eskilere gittiğini ve köklü olduğunu söyledi. Kore’ye 2 kere gittiğini ve tekrar gitmek istediğini dile getiren Topbaş; “Şu anki Seul Belediye Başkanı Oh Se-hoon’la görüştüğümde İstanbul’a gelen turist sayısının çok daha artmasını istediğimi söylemiştim.” dedi.

İSTANBUL’DAKİ KORELİLERE DESTEK İÇİN TEŞEKKÜR

İstanbul’daki Korelilere desteğinden ötürü Topbaş’a teşekkür eden Hong Jong Kyoung, İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması sebebiyle de Koreli turist sayısında artış beklediğini dile getirdi. İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmesinden dolayı Topbaş’ı kutlayan Hong Jong Kyoung, Topbaş’ın; “İstanbul’u ziyaret eden Koreliler memnun kalmışlar mı?” şeklindeki sorusuna “Koreli turistlerin istisnasız olarak İstanbul’u çok görkemli buluyorlar.” şeklinde cevap verdi.

Seul’de artık yabancı okulların açılmasına izin verilmediği ifade eden Hong Jong Kyoung, Türk kökenli Rainbow International okulunun açılmasında Topbaş’ın o zamanki Seul Belediye Başkanı ve şimdiki Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak’la görüşmesinin etkili olduğunu dile getirdi.

Okulun açılmasına bu şekilde nüfuz ettiğini hatırlamadığını, bu nedenle de şaşırdığını ifade eden Topbaş, “O zaman ben kendilerini Kore’de ziyaret ettiğimde, Kore Savaşının ardından Kore’de kalan bir grup Türk askerinin orada bir okul kurduğunu fakat yıllar içerisinde bu okulun kapandığını, şimdi tekrar bir okul kurulmasını ve mümkünse Türk iş adamlarının bu konuda istekli olduklarını ifade etmiştim. Çünkü okulların ve kültür tesislerinin kültürler arasında köprü olduğunu söylemiştim.” dedi.

Kore heyeti görüşmenin ardından Topbaş’a özel olarak Kore’den getirdikleri Samsung marka büyük boy fotoğraf çerçevesi hediye etti.

Yorumlar kapalı.