CHP Gençlik Kolları’ndan İsviçre’ye Siyah Çelenk

Abone Ol
Daha Fazla

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Gençlik Kolları, İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylem yaptı.

CHP İstanbul Gençlik Kolları üyeleri, İsviçre’de minare yapımına yasak getiren referandumu protesto etmek amacıyla bu ülkenin İstanbul Başkonsolosluğu önüne siyah çelenk bıraktı.

Partinin İl Gençlik Kolları Başkanı Tarkan Ellergezen ve beraberindeki grup, çeşitli sloganlar atarak, İsviçre’nin Levent’teki İstanbul Başkonsolosluğu önünde bir araya geldi.

Konsolosluk önüne siyah çelenk bırakan grup adına konuşan Ellergezen, çoğulcu demokrasinin bir toplumu ırk, kültür ve din ayırt etmeksizin kucaklayan bir kavram olduğunu ifade ederek, bu anlayış içerisinde toplumun herhangi bir kesimine yönelik ayrımcılık ve hak kısıtlamasına gitmenin mümkün olmadığını söyledi.

”Her fırsatta bizlere demokrasi öğüdü veren Avrupa ülkelerinden olan İsviçre, minare yapımını yasaklayarak hem dinler arası hoşgörüye çok büyük bir darbe vurdu hem de kendi savunduğu değerlere ters düştü” diyen Ellergezen, ”Alınan kararın, İsviçre’de azınlıklara karşı nefret ateşine bir odun daha atmaktan farksız olduğunu” kaydetti.

Karar geri çekilmezse daha vahim uygulamalara gideceğinden endişe ettiklerini ifade eden Ellergezen, ”İsviçre’yi demokrasiye aykırı ve insan haklarını hiçe sayan uygulamasından dolayı, CHP’nin aydın ve demokrat gençleri olarak şiddetle kınıyoruz” diye konuştu.

İsviçre hükümetine yasağı kaldırması için çağrıda bulunduklarını belirten Ellergezen, demokrasiden ve insan haklarından bahseden bir devletin kendi uygulamalarında da demokrasinin gereklerini inançla takip etmesi gerektiğini düşündüklerini söyledi.

Yorumlar kapalı.