Ortak Anten Kulesi Protokolü İmzalandı

Abone Ol
Daha Fazla

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile ”Çamlıca Ortak Anten Kulesi”yapılmasına ilişkin protokolü imzaladı. Başkan Topbaş,”İstanbul artık çirkinlikten kurtulduğu gibi güzel bir eseri de kazanmış olacak”dedi.

Ulaştırma Bakanı , İstanbul’da Çamlıca Tepesi’ne kurulacak tek bir antenle şehrin tamamına yayın yapılacağını belirterek,”Herkes bu sisteme girecek, bu bir keyfiyet değil bir mecburiyet olacak. Bu konuda da yasal yaptırım gücümüz var”dedi.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çamlıca Tepesi”TV Kulesi ve Entegre Tesisleri”yapımına iliþkin Protokolü Bakanlıkta düzenlenen törende imzaladı.

Yıldırım, buradaki konuşmasında, Elektronik Haberleşme Kanunu ile zorunlu hale getirilen karasal-sayısal yayına geçme uygulamasını, İstanbul’dan başlatma Kararı aldıklarını ifade etti.

”İstanbul’da Çamlıca Tepesi’ne kurulacak tek bir antenle İstanbul’un tamamına yayın imkanı vereceğiz ‘diyen Yıldırım,”Çamlıca’da, Adalar’da görülen o Salkım Saçak, iptidai Antenler artık ortadan kalkmış olacak. Böylece daha kaliteli, göze daha iyi hitap eden bir yayın altyapısı gerçekleşmiş olacak”diye konuştu.

Yıldırım, bu konuda İstanbul Belediyesi ile Bakanlık arasındaki bir BUÇUK yıllık çalışmaların tamamlandığını ve somut adımın bugün imzalanacak protokolle atılacağını ifade etti.

Proje sürecine ilişkin bilgi veren Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş’ın Çamlıca’da 14 bin Metrekare alan tahsis etmesiyle başlayan sürecin, Anıtlar Kurulu’na taşındığını ve Kurul’un”Buraya yapılacak yapının, İstanbul’un siluetini olumsuz etkilememesi için ulusal ve Uluslararası bir projeyle belirlenmesi şartı”getirdiğini anlattı.

Protokolle, Ulusal-Uluslararası yarışmayla proje hazırlanması sürecini başlattıklarını belirten Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığınca, Bakanlık adına yürütülecek süreçte, inşa edilecek kulenin, dünyaca ünlü mimarlık kuruluşlarının da katılabileceği yarışmada seçilen üç proje arasından İstanbullular tarafından belirleneceğini bildirdi.

280 metre yükseklikte olması öngörülen kulede, TV vericileri, Restoranlar, seyir terasları, konaklamasız eğlence ve ticari alanlar bulunacağını belirten Yıldırım, ve kulenin içerisinde bulunduğu arsanın da İstanbullular’ın piknik amaçlı değerlendirebileceği bir mekan özelliği taşıyacağını ifade etti. Yıldırım,”Böylece İstanbul’un uzun sürelerden beri hasretle beklediği, bir anlamda İstanbul’un alameti farikası olacak bu yapıyı da gerçekleştirmiş olacağız”dedi.

KULEYİ, İSTANBULLULAR 3 PROJE arasından SEÇECEK

Ulaştırma Bakanı ile veda etti ile veda etti Yıldırım, projenin maliyetinin ve ne zaman tamamlanacağının sorulması üzerine öncelikle yarışma yapılacağını, esas projenin bu şekilde seçilen üç çalışma arasından İstanbullularca seçileceğini, bu nedenle de maliyet ve inşa süresinin daha sonra belli olacağını söyledi. Yıldırım, proje seçiminin 2010 yılında gerçekleşeceğini bildirdi.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI Evren Hizmet Fonu’ndan projeye ne kadar bütçe ayrılacağı yönündeki soruya,”Ne Gerekiyorsa”yanıtını verdi. Yıldırım, projenin yapımı için iki model üzerinde çalıştıklarını, Yap-işlet-Devret modeli ile sonuç alınamaması durumunda Evrensel Hizmet Fonu’ndan kaynak ayrılacağını belirterek,”Ama Öncelikli tercihimiz Yap-işlet-Devret modelidir, dünyada da uygulanan yöntem budur”dedi.

Başka bir gazetecinin”Bu kuleye bütün televizyon kanallarının geçmesi zorunlu olacak mı? İstanbul’dan sonra diğer şehirlerde benzer uygulama yapılacak mı?”Şeklindeki soruları Yıldırım, şöyle yanıtladı:

”Anten A.Ş kuruldu, Ulaştırma Bakanlığı öncülük etti. Esas itibariyle TRT’nin içinde bulunduğu, bütün yayıncıların ortak olduğu bir şirketti. Ancak daha sonra konu yargıya taşındı ve Anten A.Ş ‘nin kuruluşu iptal oldu ve o proje yürümedi. Sayısal yayıncılık, televizyon yayıncılığında en ileri aşamalardan bir tanesi. Ülkemizi bundan mahrum etmek gibi bir lüksümüz yok. Artık, yeni şirket kurup yayıncıları bir araya getirme fikrinin çalışılabilir bir fikir olmadığına karar verdik ve Bakanlık olarak sorumluluğu kendimiz aldık ve bu süreci başlattık. Bunu da devam ettireceğiz. İstanbul’da ilk adımı atıyoruz ama bunu bütün yurt sathında gerçekleştireceğiz. Hedefimiz 2015-2016 yıllarına kadar Türkiye’nin her tarafında benzer Yapıları yapmak şeklinde olacak.

Tabii herkes bu sisteme girecek, bu bir keyfiyet değil bir mecburiyet olacak. Bu konuda da yasal yaptırım gücümüz var.”

Bakan Yıldırım,”Sayın Gökçek’ten talep gelmedi mi?”Şeklindeki soruya da”Marifet iltifata tabidir”karşılığını verdi.

TOPBAŞ: İSTANBUL ÇİRKİNLİKTEN kurtulacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ve Yıldırım’a bu konudaki çalışmaları nedeniyle teşekkür ederek,”yıllardan beri hep gündemde olan İstanbul için çok çirkinlik arz eden, ayrıca sağlığı da tehdit eden antenlerin Çamlıca çevresi ve Kınalı Ada ‘ dan kaldıracak bir sisteme geçileceğini”söyledi.

Istanbul’a belki bir sembol olarak yansıyabilecek, Ulusal ve Uluslararası yarışmada ortaya çıkacak bir sonuçla kentlilere sunulacak proje için Çamlıca’da 14 bin metre karelik bir alan ayrıldığını bildiren Topbaş,”Böylece İstanbul’da artık bu çirkinlikten kurtulduğu gibi güzel bir eseri de 2010 ‘a Girerken kazanmış olacak”dedi.

Topbaş, Protokolü gelecek hafta Belediye Meclisi’nden onay alarak süreci başlatacaklarını ve yarışmaya geçileceğini kaydetti.

Konuşmaların ardından Yıldırım ve Topbaş,”Çamlıca Tepesi TV Kulesi ve Entegre Tesisleri”protokolünü imzaladı.

Yorumlar kapalı.