"İbadethane Giderlerini Devlet Karşılamalı

Abone Ol
Daha Fazla

CHP’li İstanbul İl Genel Meclis Üyeleri, “Türkiye Cumhuriyeti demokratik laik ve sosyal bir hukuk devletidir” ilkesine dayanarak, “Hukuk devletinde yönetim biçiminin bütün inanç guruplarına eşit mesafede olmak, ayırım yapmamak, belli bir inanç gurubuna ayrıcalık tanımamak zorundadır” diyerek Cem evi, Kilise, Havra, Sinagog gibi ibadet hanelerin elektrik, su, ısınma giderlerinin devlet tarafından karşılanması istediler.

İstanbul İl Genel Meclisinin 2009 yılı Aralık ayı 4. birleşimi olan Perşembe günkü toplantısını 2.ci Meclis Başkanı Hande Bozatlı başkanlığında gerçekleştirdi. CHP’li İstanbul İl Genel Meclis Üyeleri Cem evi, Kilise, Havra, Sinagog gibi ibadet hanelerin elektrik, su, ısınma giderlerinin il özel idare bütçesinden karşılanması hakkında ki önergelerini İl Genel Meclisine sundular. Yazılı Önerge CHP ve AKP’li Meclis Üyelerinin oy birliği kararı ile İstanbul İl Genel Meclisi Genel sekreterliği’ ne havale dildi.

İstanbul il Genel Meclisi’nin CHP’li Üyeleri; Zeynel Avcı, M. Erol Bayru, Şahin Çağlar, Yusuf Çelik, Ali Özcan, Fevzi Özdemir, Haydar Gebetaş, Sait Korkmaz, Muhittin Çağlayan, Aydın Gürhan, Sait Çoşkunoğlu, Yetkin İnan, İzzet Polat, Tahir Çelik, Besim Cebecioğlu ve diğer CHP’li İl Genel Meclis Üyelerinin imzaları ve CHP Grup kararı olarak İstanbul İl Genel Meclisi Başkanlığına sunulan yazılı önerge şunlara değinildi;

Cem evi, Kilise, Havra, Sinagog v.b gibi ibadet hanelerin elektrik, su, ısınma giderlerinin il özel idare bütçesinden karşılanması hakkında

Anayasamızın 2.maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti demokratik laik ve sosyal bir hukuk devletidir, demokratik, sosyal, hukuk devletinde yönetim bütün inanç guruplarına eşit mesafede olmak, ayırım yapmamak, belli bir inanç gurubuna ayrıcalık tanımamak zorundadır laikliğin en yaygın tanımlamalarından biriside budur. Oysa bu gün uygulamaya baktığımızda ülkemizde Sünni İslam inancının ibadethanesi olan camilerden elektrik su vb gibi giderlerin devletçe, belediyelerce karşılandığını, diğer inanç ibadethanelerine benzer kolaylıkların sağlanmadığını üzülerek müşahede etmekteyiz. Bu hem anayasamızda tarif edilen laiklik tanımına uymamakta, hem de toplumumuzda adalet anlayışıyla çelişmektedir. Bu nedenle yasalarımızda gerekli değişiklikler yapılana kadar yukarıda belirtilen cem evi, kilise, havra, sinagog gibi ibadethanelerin elektrik, su, vb gibi giderlerinin ilimiz özel idaresince karşılanması için önergemizin kültür ve sosyal hizmetler komisyonuna havalesiyle gereğinin yapılmasını arz ve talep ederiz.

86 bin cami ye karşılık, Cem Evi ve Kilise toplamı 1000/1’dir

Konu ile ilgili açıklama yapan önergenin öncüsü CHP İl Genel Meclis Üyesi Zeynel Avcı şunları söyledi, ”Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2007 Ocak kayıtlarına göre Türkiye’de 77.777 cami, 900 Cem Evi, 321 Kilise, 39 Sinagog var. Aradan geçen 3 yıl sonrasında bizim araştırmamıza göre ve Diyanet İşleri Başkanlığının verilerine göre de Türkiye’de yaklaşık 86 bin camimiz var. Yani Camilerimizin karşısında Cem Evi, Kilise ve Sinagog gibi ibadethanelerimiz binde biri ancak buluyor.

Camilerimizin karşısında bin de biri bulan Cem evi, Kilise, Havra, Sinagog gibi ibadet hanelerin elektrik, su, ısınma giderlerinin devletimizin karşılamasını arzu ediyoruz, bu karşılamanın maliyeti tabiri caiz ise deve de kulak gibidir” diyerek bu önergenin devletimiz tarafından kabul görüleceğini umduğunu söyledi. (Gerçek Gündem)

Yorumlar kapalı.