İstanbul Resmen "Başkent" Oldu

Abone Ol
Daha Fazla

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet, 2009 Avrupa Kültür Başkenti olan Litvanya’nın Vilnius kentini ziyaret ederek 2010 Avrupa Kültür Başkentliği unvanını teslim aldı.

Vilnius Resim Galerisi’ndeki törene; 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul’un Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet, Macarista’nın Pecz şehri Belediye Başkanı Zsolt Pava ve Almanya’nın Essen şehri Belediye Başkan Vekili Rudolf Jelinek ile 2011 Avrupa Kültür Başkenti olan Tallinn kenti Belediye Başkanı Edgar Savisaar ile 2014 Avrupa Kültür Başkenti Riga Belediyesi Meclis Başkanı Nils Usakovs katıldı.

Vilnius Belediye Başkanı Vilius Navickas tarafından verilen ödülü alan Ahmet Selamet, bu yıl içerisinde İstanbul’da açılan Sütlüce Kongre Merkezi ve İstanbul Kongre Merkezi ile ilgili bilgi vererek 2009 yılında gerçekleştirilen etkinliklerden, 2010 yılında gerçekleştirilecek yeni projelerden ve İstanbul’da düzenlenecek ulusal ve uluslararası etkinliklerden bahsetti. Selamet, İstanbul’un tarihi, kültürel ve turistik önemine de vurgu yaparak, 2010 yılında İstanbul’u bir kongre merkezi ile tarihi ve turistik merkez haline getirmeyi amaçladıklarını belirtti. Ahmet Selamet ayrıca 2010 Avrupa Kültür Başkentliği payesini en iyi şekilde taşıyacaklarını ve değerlendireceklerini ifade etti.

Litvanya Kültür Bakanı’nın ve basın mensuplarının da yer aldığı törenin sonunda, 2010 Avrupa Kültür Başkentleri İstanbul, Pecs ve Essen’e ödülleri takdim edildi.

Yorumlar kapalı.