Küçükyalı Arkeopark Projesi Tanıtım Toplantısı

Abone Ol
Daha Fazla

11-12-2009 tarihinde 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nda, Küçükyalı Arkeopark proje toplantısı gerçekleşti.

Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin’in desteği ile sürdürülen Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın destekleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile Koç Üniversitesi arkeoloji ve sanat tarihi bölümü ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından ortaklaşa yürütülen projeye; Maltepe belediyesi, semt muhtarı ve ilçe halkı katkı sağlıyor.

Maltepe belediyesi sınırları içinde bulunan ‘’Küçükyalı Arkeopark Projesi’’ 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteği ile proje kapsamında; bölgedeki arkeolojik alanın korunması ve tarihe ışık tutması amaçlanıyor. Kazı çalışmaları sürdürülecek olan projede hedeflenen İstanbul’un ilk ‘’Arkeoloji Parkı’’ nın oluşturulması hedefleniyor.

İstanbul’un İlk Arkeoloji Parkı Projesi

Tüm İstanbullulara açık olacak olan arkeolojik alan, Anadolu yakasındaki en önemli arkeolojik kazı alanlarında biri. Projede hedeflenen; halkın kullanımına açık yeşil alan, eğitim atölyeleri, tiyatro-sinema gösterim ve kültürel alan olarak gezilmezi amaçlanmakta. Ayrıca bilgi ve danışma merkezi ile etkinlik alanları olması da hedeflenmekte.

Projeye Maltepe Belediyesi’nden Yerel Yönetim Desteği

Maltepe belediyesi desteği ile yürütülen proje; merkezi ve yerel yönetim, akademik çevre, özel sektör ve çınar mahallesi muhtarlığı ve semt halkının desteği ile geniş katılımlı ‘’örnek model’’ oluşturuyor.

Yorumlar kapalı.