İstanbul 2013’te Raylarla Buluşacak

Abone Ol
Daha Fazla

2013’te tamamlanacak Marmaray Projesi, Üsküdar’da Ümraniye-Üsküdar metrosuyla, Ayrılıkçeşme’de Kartal- Kadıköy metrosuyla, Yenikapı’da Havalanı-Aksaray Metrosu ve Taksim-Levent metrosuyla entegre olacak.

İstanbul trafiği 2013’te Marmaray’ın ve metro projelerinin devreye girmesiyle nefes alacak. 2013’te tamamlanacak Marmaray Projesi, Üsküdar’da Ümraniye-Üsküdar metrosuyla, Ayrılıkçeşme’de Kartal- Kadıköy metrosuyla, Yenikapı’da Havalanı-Aksaray Metrosu ve Taksim-Levent metrosuyla entegre olacak. İstanbul’un şu anda banliyö hattıyla birlikte 148 kilometre olan raylı sistem uzunluğu 2013’te 283 kilometreye çıkacak. Demiryollar, Limanlar ve Havameydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü Marmaray Bölge Müdürü Haluk Özmen, "İstanbul’da raylı sistemlerin ulaşımdaki payı şu anda yüzde 5 oranında. 2013 yılında Marmaray’ın ve belediyenin metro projelerinin devreye girmesiyle bu oran yüzde 28’e çıkacak. Trafikteki rahatlama hissedilecek" dedi.

Marmaray’ın % 60’ı Bitti

Büyükşehir Belediyesi’nin metro çalışmalarının yanı sıra Ulaştırma Bakanlığı da Marmaray Projesi’ne hızla verdi. Projenin Ayrılıkçeşme- Yedikule arasındaki yer altındaki çalışmaların yüzde 60’ı tamamlandı. Ayrılıkçeşme’den yol çıkan tünel delme makinelerinden biri yı sonunda İstanbul Boğazı’na batırılan tüplerle buluşacak. Bu işlemden 2 ay sonra ise diğer makine Boğaz’a ulaşacak. Böylece Anadolu Yakası’ndaki kazı işlemleri tamamlanacak. Daha sonra makineler sökülerek Yenikapı-Sirkeci arasını kazmak için Avrupa Yakası’na taşınacak.

Yorumlar kapalı.