İstanbul 2010 Tasarımları Oylarla Belirlendi

Abone Ol
Daha Fazla

Sevdiklerine İstanbul’a dair hediye vermek veya kentin bir hatırasına sahip olmak isteyenler için 2010 yılına özel olarak tasarlanan hediyelik eşyalar, İstanbullular tarafından oylandı. Yarışma sonunda dereceye giren eserlerin sahiplerine ödülleri, düzenlenen törenle verildi.

2010 yılında İstanbul’a gelecek yerli ve yabancı turistler ile İstanbullulara satışı sunulmak üzere, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Pera Güzel Sanatlar işbirliği ile hayata geçirilen “Taşınabilir Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması” sonuçlandı.

Sabahattin Özbakır, Nilüfer Moayeri, Erdem Akan, Timuçin Unan, Akın Nalça, Hulusi Sözen, Nedret Yaşar, İlhan Şenat, Hatice Abaoğlu’dan gibi tasarım dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan jüri tarafından yapılan ön değerlendirilme sonrasında, seçilen eserler, İstanbul tutkunları tarafından www.perasanat.com.tr adresinde oylamaya tabi tutuldu.

El sanatlarının ve geleneksel tasarımların canlandırılması, İstanbul’a ait kültürel değerlerin vurgulanması, günümüzün İstanbul’unu temsil edecek imge ve nesnelerin tasarlanması, kentin mimari ve coğrafi dokusunun ele alan tasarımlar olması gibi kriterleri yerine getiren 160 tasarımcıdan 170 farklı eser arasından Melis Sevinçli isimli genç tasarımcı yarışmanın birincisi olurken, ikinciliğe Gülay Gökay ve üçüncülüğe ise Christiane Alaettinoğlu sahip oldu.

Dereceye girenler ödüllerine kavuştu

Dereceye giren eser sahipleri, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Kurt ve Pera Güzel Sanatlar Genel Sanat Yönetmeni Sabahattin Özabakır’ın ev sahipliğinde düzenlenen törenle ödüllerine kavuştu.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Kurt konuşmasında: “Tasarım alanında sanatçıların çalışmalarını tüm İstanbullular ve İstanbul’u ziyaret edenlerle paylaşabilecekleri bir ortam sunan yarışmamız sonucunda, İstanbul’u temsil edecek yeni ve özgün objelere sahip olduk. Yarışmanın bir diğer önemli özelliği ise, İstanbul için yapılan hediyelik eşyaların yine İstanbullular tarafından seçilmiş olması. Birbirinden değerli jüri üyelerimizin ilk değerlendirmeleri sonrasında dereceye giren eserler, internet sitesi üzerinden halk oylamasına sunuldu ve İstanbul tutkunlarının oylarıyla belirlendi.” dedi.

Ödül töreninin yanı sıra yarışmada dereceye giren eserlerin yanı sıra başvurusu yapılmış tüm tasarımlar, Pera Sanat Galerisi’nde yer alacak “Taşınabilir Hediyelik Eşya Tasarım Sergisi”nde İstanbullularla buluştu. Sergi, ödül törenindeki ön gösterim sonrasında 21 Aralık – 4 Ocak tarihleri arasında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı 2. kat sergi alanında tüm İstanbulluların ziyaretine açılacak.

Yorumlar kapalı.