Çocuk Meclisi Yeni Döneme Merhaba Diyor

Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Çocuk Meclisi, 3. Dönem 1.Genel Kurulu’nu 26 Aralık 2009 ( Cumartesi günü ) gerçekleştiriyor.

Çocuk Meclisi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla 17.02.2005 tarihinde 284 sayılı Belediye Meclisi kararıyla kurularak faaliyetlerine başlamıştı.

39 ilçe belediyesinin temsil ettiği 350 çocuğun katımıyla 26 Aralık 2009 Cumartesi günü yapılacak olan 3. Dönem 1.Genel Kurulla Çocuk Meclisi’nin 2.dönemi tamamlanacak ve yeni meclis faaliyetlerine başlayacak. Düzenlenecek genel kurul ve kokteylin ardından katılan tüm çocuklara kitap, cd ve dvd’den oluşan eğitim setleri ile çeşitli hediyeler verilecek.

Çocuk Meclisi, İlçe Belediyelerinin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde temsil edildiği şekil ve sayıda 39 ilçeden 8-15 yaş arası “seçilmiş, başarılı çocuk”lardan oluşuyor. Çocuk Meclisi, 2 yılda bir yapılan demokratik seçimler sonucu bünyesindeki başkanı, başkan vekillerini ve divan üyelerini seçiyor. Seçimler çocuklarımızın hür iradesi ile gerçekleşiyor ve Çocuk Meclisi kuruluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi;

* İlköğretim çağındaki çocuklarımızın ailesine, çevresine ve yaşadığı şehrine ilgisini ve duyarlılığını arttırmayı,

* Öz güvenlerini geliştirmeyi ve temsil kabiliyetlerini artırmayı hedefleyen bilinçlenme faaliyetlerinde bulunmayı,

* Çocuğun yüksek yararını gözetmeyi,

* İstanbul’da yaşayan çocukların çeşitli problem ve taleplerini ifade etmelerini ve çözüm üretiminde yardımcı olmalarını sağlamayı,

* Ülkesinin, milletinin, milli ve kültürel değerlerini, örf ve adetlerini kavramalarını ve geleceklerine güvenle bakabilmelerini sağlayacak eğitim,
kültür, sanat ve spor etkinliklerinde bulunmayı,

* Ülkemizin Avrupa Birliğine uyum sürecinde çocuklarımızın demokratik bilincinin gelişmesi ve evrensel kültürler ile diyalog halinde olmalarını amaçlarıyla kurularak faaliyetlerini yürütüyor.

Çocuk Meclisi faaliyetleri arasında; her yıl İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirilen, 23 Nisan Özel Oturumlarının yanı sıra çocukların özgüven kazananması proje üretme ve uygulama alışkanlıklarını geliştirmelerini amacıyla Bilinçlenme Ziyaretleri düzenlenmektedir. Bu kapsamda bugüne kadar birçok etkinlik gerçekleştirilmiştir.

Yapılan bazı etkinlikler;

* 23 Ekim 2008 Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’ne uzman rehber eşliğinde yerinde gözlemleme ve öğrenme metoduyla ziyaret gerçekleştirilmiştir.

* “Genç Fidanlar 5000 Ağaç Dikiyor” sloganıyla 06 Kasım 2008 tarihinde Kemerburgaz’da yapılan ağaç dikim şenliğinde küresel ısınma, çevre sorunları ve ağaçlandırma konularına dikkat çekmek, genç beyinlere yeşili, doğayı sevdirmek, çevre bilinci aşılamak amacıyla 5000 ağaç dikilmiştir.

* İtfaiye Okulu Ziyareti – 8 Kasım 2008 tarihinde Afet ve Yangın Bilinci Semineri ve Yangın tatbikatında uzman ekipler tarafından yangın ve kaza gibi olaylar ile deprem ve su baskını gibi doğal afetler sırasında doğru hareket tarzları uygulamalı olarak öğretilmiştir.

* Panorama 1453 Tarih Müzesi – 27 Aralık 2008 tarihinde medeniyetlerin çeyiz sandığı İstanbul’un fethinin panoramik müze ortamında gözlemlenmesi ve incelenmesi katılımcı çocuklar açısından tarihimizi daha iyi kavrayabilmeleri için rehber eşliğinde Panorama Müze Ziyareti gerçekleştirilmiştir.

* Santral İstanbul Enerji Müzesi Ziyareti – 27 Şubat 2009 Cuma tarihinde Türkiye’de kültür ve sanat alanında bugüne kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı projelerden biri olan benzersiz bir ulusal endüstriyel miras taşıyan Silahtarağa Elektrik Santrali ziyareti rehber eşliğinde gerçekleştirilmiştir.

Bu faaliyetlerin yanı sıra çocuklarda sosyal duyarlılığı arttırarak farkındalık yaratmak amacıyla Çocuk Meclisimizce, Çocuk Esirgeme Kurumu, Darülaceze ve Özürlüler Merkezi ziyaretleri gerçekleştirilmiştir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi, bundan sonraki faaliyet dönemlerinde de Başkan Kadir Topbaş’ın desteği ile kendi amaçları doğrultusunda etkinliklerini arttırarak devam ettirecektir.

Program Akışı için tıklayınız…

Tarih: 26 Aralık 2009
Saat: 13.00’te
Yer: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu
İrtibat için: 0212 455 16 70

Yorumlar kapalı.