Baykal Türkan Saylan’ın Heykeli’ni Açtı

Abone Ol
Daha Fazla

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yaşananların Türkiye’ye yakışmadığını, durumun kaygı verici ve kabul edilemez olduğunu belirterek, ”Ama merak etmeyin, bu böyle gitmeyecektir. Bu işin sonu gözükmüştür. Milletimiz inşallah ilk fırsatta bu gidişata kendi tercihiyle, oyuyla bir son verecektir ve Türkiye’yi hak ettiği aydınlık günlere kavuşturacaktır” dedi.

Beşiktaş Belediyesince, heykeltıraş Prof. Dr. Ferit Özşen’e yaptırılan Prof. Dr. Türkan Saylan’ın heykelinin açılışı dolayısıyla Türkan Saylan Parkı’nda tören düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, tiyatro sanatçısı Altan Erkekli Türkan Saylan’ın özgeçmişini okudu.

Törende konuşan CHP Genel Başkanı Baykal, insanların kentler kadar uzun ömürlü olmadığını ifade ederek, her insanın yaşadığı kente zaman zaman çok önemli şeyler kattığını ve kentle insan arasında bütünleşmenin ortaya çıktığının görüldüğünü söyledi.

Böyle dönemlerde o insanın, sıradan insan olmaktan çıkacağını, o kentin bir parçası haline geleceğini belirten Baykal, ”Böyle durumlarda o kişi önce yüreklerde bir heykele dönüşür, sonra kadirşinas bir belediye başkanı çıkar bu insanı somut heykele dönüştürme kararı alır” dedi.

Türkan Saylan’ın, bir insan, aydın ve kadın olarak, toplumsal sorumluluğunu ülkesine, toplumuna, insanlığa karşı üzerine düştüğüne inandığı görevi, her türlü fedakarlığı göze alarak yerine getirmek için mücadele ettiğini belirten Baykal, Saylan’ın kendisini bir davaya, inanca ve bir amaca adadığını ve bu doğrultuda bütün fedakarlığı yaptığını dile getirdi.

Baykal, Türkan Saylan’ın önce cüzam konusunda bir öncülük yaptığını, böylece sadece Türkiye çapında değil, dünyada haklı bir saygınlık kazandığını belirterek, daha sonra da bir Cumhuriyet aydını olarak, Mustafa Kemal’in gerçekleştirdiği büyük devrimin her türlü tehlikelere karşı savunulması gerektiğine inandığını söyledi.

Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal da ülkenin zor günlerden geçtiğini ifade ederek, böylesine zor günlerin, çağdaş, korkusuz ve aydın öncüler yarattığını vurguladı.

Türkan Saylan’ın insana hizmeti gerçek ibadet saydığını kaydeden Ünal, ”Türkan Saylan’ı şeriatçı çevrelerin hedefi haline getirenlerin yürekleri acısın ve ondan korkmaya devam etsinler diye buradayız” dedi.

Ünal, anıtın hazırlanmasında emeği geçen gazeteci Uğur Dündar ve heykeltıraş Prof. Dr. Ferit Özşen’e teşekkür etti.

Törenin sonunda CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, törene katılanlarla birlikte kurdele keserek, 10. Yıl Marşı eşliğinde heykeli açtı.

Prof. Dr. Özşen’in bronz heykelinde Türkan Saylan, üç kız öğrenciyi ileriye doğru destekleyen atılımcı bir kadın olarak tasvir ediliyor.

Yorumlar kapalı.