2010 Müziğin Dokunduğu Yaşamlar Orkestrası

Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul 2010 AKB Eğitim Yönetmenliği, “2010 Okullarda Projesi” kapsamında yapılan konserlerin 6.’sı 25 Aralık’ta Pendik Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Konser öncesinde Pendik ve Sultanbeyli ilçelerinden 64 öğretmen Cem Mansur’la söyleşi yaptı. Ardından çevre okullardan 450 lise öğrencisi Müziğin Dokunduğu Yaşamlar Orkestrası konseri için bir araya geldi.

Konser öncesi öğretmenlerle yapılan söyleşide Eğitim Yönetmeni ve 2010 Okullarda Projesi Genel Koordinatörü Gazi Selçuk “2010 Okullarda” projesi hakkında bilgi verdi. İstanbul 2010 AKB, Danışma Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi, Kent Kültürü Danışmanı, Fikret Toksöz ve Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Gila Benmayor izleyiciler arasındaydı. “Hayatının ilk konseri” başlıklı köşe yazısında Gila Benmayor etkinlikle ilgili izlenimlerini aktarırken projenin önemine dikkati çekiyor.

Cem Mansur on farklı kültür ve coğrafyadan oluşturduğu repertuarı icra ederken aynı zamanda bestecileri, yaşadıkları coğrafya ve kültürleri, bestelerin ne anlatmak istediği ile ilgili çocukların yaş gruplarına yönelik açıklamalarıyla çocuklara bir dünya turu yaptırdı. Öğrenciler hayatlarında ilk kez klasik müzik konseri dinlemenin yanında besteleri de anlayarak, dinledikleri müzikten keyif alırken, aynı zamanda pek çok şey öğrendiler.

Bir çoğunun hayatında ilk kez klasik müzik orkestrası dinleme şansı bulduğu öğrenciler konseri çok beğendiklerini ve tekrarını sabırsızlıkla beklediklerini dile getirdiler.

Yorumlar kapalı.