Ahmet Tükek Referandum Sonuçlarını Yorumluyor

Abone Ol
Daha Fazla

Türkiye genelinde EVET oylarının HAYIR oylarının 16 puan üzerinde çıkması ile anayasa değişiklik paketi yürürlüğe girmiş oldu. Aynı referandumda Maltepe’deki seçmenlerin %55’lik bir bölümü HAYIR oyu vermesinin siyasette bir karşılığı vardır.
2009 yılındaki mahalli idareler seçimlerinden başarı ile çıkan CHP’li belediyeler Kartal – Ataşehir – Maltepe mukayesesi yaptığımız zaman Maltepe CHP’nin yada belediye başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin’in zaferi ile sonuçlandığını söyleyebiliriz.
Zira Kartal’da EVET ve HAYIR oyları birbirine eşittir. Keza, Ataşehir’de de EVET ve HAYIR oyları birbirlerine çok yakındır. Oysa Maltepe’de ezici bir çoğunluk HAYIR diyerek Maltepe’de siyasetin yönünü de ibresini de geleceğini de belirlemektedir. Örnek Küçükyalı mahallesinde kullanılan oyların %66’sı HAYIR oylarıdır. Ak Parti EVET cephesi burdaki oyların ancak %34’ünü EVET’e çevirebilmiştir. Altayçeşme, Bağlarbaşı, Yalı mahallesi Küçükyalı’dan farklı değildir. Burada hem CHP’yi hem MHP’yi tebrik etmek gerekir.
Ak Parti için siyasal bir dönüşümün başlangıcı olan referandum oyları gelecek için asla umut vadetmemektedir. Ak Parti genel merkezinin İstanbul İlin yada Büyükşehir Belediyesinin gençlere yönelik hiçbir söylemi, hiçbir vaadi, hiçbir hizmeti bulunmamaktadır. Buda 18 yaşına gelmiş gençlerin CHP’ye yönelmesinin önünü açmıştır.
Referandum süresince 1 kez bile Maltepe’ye gelmeyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın bu sonuçlardan bir sorumluluğu yok mudur?
Ertuğrul Günay haricinde hiçbir Bakanın Maltepe’ye gelmemesi düşündürücü değil midir?
Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin belkide en zayıf olduğu bir dönemde HAYIR oylarının %55’e çıkmasında yada %55’de tutulmasında mutlaka payı vardır diye düşünüyorum.
Sonuçlar üzerinden bugünden yarını görmek için alim olmak gerekmiyor. Zira CHP, MHP işbirliği ve o cephe Maltepe’den zaferle çıkmışlardır. %55 referandum sonucunda MHP’nin, TKP’nin, DSP’nin ne kadar etkili olduğunu ancak 2011 yılındaki genel seçimlerde görebileceğiz.
Bizim tesbitimiz o ki Maltepe’li seçmenler oy verdikleri yerlerden kolay kolay vazgeçmiyorlar. Yani Prof. Dr. Mustafa Zengin Popülaritesi hala sürüyor. Ak Partiye gelince henüz %55’in ne manaya geldiğini tahmin edebilicek durumda değiller.

Saygılarımla …

Yorumlar kapalı.