“SİVAS GÜNLERİ 2015” AÇILIŞ TÖRENİ SANCAKTEPE BELEDİYESİ TARAFINDAN GELENEKSEL OLARAK DÜZENLENEN SİVAS GÜNLERİ 2015’İN AÇILIŞ TÖRENİ, TBMM BAŞKANI YILMAZ’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ TBMM BAŞKANI İSMET YILMAZ: “BİZİ DİĞERLERİNDEN FARKLI KILAN, BİZİ DİĞERLERİNDEN AYIRT EDEN ÜSTÜN KILMAYAN ANCAK ZENGİN KILAN ŞEY BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDÜR”
SANCAKTEPE BELEDİYESİ TARAFINDAN GELENEKSEL OLARAK DÜZENLENEN SİVAS GÜNLERİ 2015’İN AÇILIŞ TÖRENİ TBMM BAŞKANI İSMET YILMAZ’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ. (MUSTAFA BİÇER/İSTANBUL-İHA)

2015 Sivas günleri Maltepe’de açıldı

Abone Ol
Daha Fazla

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Sivas günleri, bu yıl Maltepe sahil parkta açıldı. TBMM Başkanı İsmet Yılmaz’ın katılımıyla açılan Sivas günlerine İstanbul Valisi Vasip Şahin, Sivas Valisi Alim Barut, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve Ümraniye Belediye Başkanı HASAN Can katıldı. Sivas günleri açılış konuşmasını yapan TBMM Meclis Başkanı İsmet Yılmaz şöyle konuştu. “Bizi diğerlerinden farklı kılan, bizi diğerlerinden ayırt eden üstün kılmayan ancak zengin kılan şey bizim kültürümüzdür” dedi.
Her yıl binlerce insan tarafından ziyaret edilen ve bu yıl 6’ıncısı düzenlenen Sivas Günleri 2015’in açılış töreni gerçekleştirildi. Sivas’ın tüm ilçelerinin tanıtımları kurulan standlarda yapıldı.

Sivas’ın marka bir şehir olduğunu aktaran Yılmaz, sahip oldukları değeri gereği kadar tanıtamadıklarını ifade etti. Yılmaz, konuşmasında Sivas’a son 13 yılda yapılan yatırımları hatırlatarak, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Sivas’ta kırsalda yaşayan nüfus yüzde 22, ABD’de bu oran yüzde 3-5’tir. Dolayısıyla bizim şehir merkezlerimiz boşalmadı. Sivas’ın merkez nüfusu eskiye göre arttı. Ben Gürün’lüyüm bilirim, ilçelerin nüfusu da eskiye oranla arttı. Boşalan yerler var. Köylerimiz boşaldı. Bu nüfusu tutabilmek mümkün mü? Zor. Neden zor? ABD’de ve Avrupa’da durum böyleyken siz, yüzde 22’lik nüfusu köyde tutarsanız gelişmenizi tamamlayamazsınız.

AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, Sivas’ın 13 yıllık AK Parti iktidarları döneminde çok önemli hizmetler aldığını belirterek, “1 Kasım’la birlikte Türkiye yeni bir döneme daha başladı. Hiçbir seçimin olmadığı, siyasetin ve iktidarın daha çok hizmete odaklanacağı bir döneme başladık. Bu dönemden Türkiye kadar Sivas da karlı çıkacak. Allah’ın izniyle göç veren il olmaktan göç alan il olmaya doğru adım adım gidecek” diye konuştu.

İstanbul’un sorunlarının Anadolu’nun yaşam kalitesiyle ters orantılı olacağını aktaran Erdem, şöyle devam etti:

“Sivas tarihi ve kadim bir şehir. Medeniyetlere beşiklik yapmış, Anadolu’nun Müslümanlaşmasında, Türk kültürünün oluşmasında önemli şehirlerimizden biridir. Türkçe’nin en güzel konuşulduğu, şarkıların ve türkülerin en güzel söylendiği, şairler ve edebiyatçılar diyarı bir ilin mensuplarıyız.”

Etkinlik açılışına İstanbul Valisi Vasip Şahin’in yanı sıra Sivas Valisi Alim Bulut, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, AK Parti İstanbul milletvekilleri Osman Boyraz, Ravza Kavakçı Kan katıldı. Sivas’a özgü ürünlerin de tanıtılacağı etkinlikler, 8 Kasım Pazar akşamına kadar devam edecek.

Yorumlar kapalı.