pendik 2016 faaliyet raporu

2016 Faaliyet Raporu Kabul Edildi

Abone Ol
Daha Fazla

Pendik Belediye Meclisi, nisan ayı toplantısında Faaliyet Raporu görüşüldü. Raporun oylamaya sunulmasından önce Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, yatırım ve çalışmaları içeren raporla ilgili sunum yaptı. Başkan Şahin, 8 yıllık görevi süresince en tutarlı, en ciddi, hedeflerini en iyi gerçekleştirmiş çalışmayı ekip olarak ortaya koyduklarını ifade etti.  Belediyenin fiziki yatırımlarından kültür sanat çalışmalarına, kentsel dönüşümden sportif faaliyetlerine kadar açıklamalarda bulunan Başkan Şahin, özellikle ulaşım konusunda önemli bilgiler verdi.

İşte Kaynarca-Tuzla Metrosunun yeni istasyonları

Kaynarca-Havalimanı arası metro hattının 2018’de bitirilmesinin öngörüldüğünü ifade eden Başkan Şahin, ihalesi geçtiğimiz ay yapılan Kaynarca-Tuzla Metro Hattı için de şunları söyledi: “İhalesi yapılan metro hattının inşaatı 34 ay sürecek. Kaynarca İstasyonu Durağı Yeni Yüzyıl Hastanesi ile Fevzi Çakmak Camii’si arasında olacak. Sonraki istasyon Çamçeşme Parkı’ndan çıkacak. Diğer istasyonlar ise Kavakpınar İstasyonu Abdi İpekçi Caddesi; Esenyalı ve Fatih Mahalleleri kesişimini oluşturan Dörtyol Mevkii ve Nuh Çimento Anadolu Lisesi ile Ömer Çam Anadolu İmam Hatip Lisesi arasındaki alanda olacak. İstasyondan Tuzla’ya doğru devam edecek.”

Yeni otoparklar geliyor

Otopark çalışmalarına da değinen Başkan Şahin: “Pendik Merkez Metro İstasyonu, Yayalar Metro İstasyonu ve Fevzi Çakmak Metro İstasyonları yanlarına inşa edilecek otoparklarda ciddi mesafe kat ettiklerini kaydetti. Başkan Şahin şöyle devam etti: “Sahilde zemin altı katlı otopark ihalesinin bu ay içerisinde yapılması planlanıyor. Yine Doğu Mahallesi’nde katlı otopark çalışmamız ihale hazırlık aşamasında. Kurtköy’deki metro istasyonu yakınına İBB tarafından otopark yapılacak. Çamçeşme Mahallesi’nde bulunan ekmek fırınının yerine zemin altı otopark inşa edeceğiz.”

Kavakpınar Dereyolu’yla ilgili planların bütün süreçleri tamamlandı

Kentin ulaşımına yeni soluk kazandıracak yol çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Şahin, Kavakpınar Dereyolu’yla ilgili planların bütün süreçlerinin tamamlandığını, ada bazlı uygulama yaparak süreci daha hızlı hale getirmek istediklerini belirtti.  Başkan Şahin: “Kurtköy Dereyolu’yla ilişkili olarak süreçleri tamamladık. Yolun Ankara Caddesi altından devam etmesini altgeçit oluşturarak planlıyorduk. Ancak İSKİ’yle ilgili prosedürleri tamamlayamadık. Şimdilik hemzemin geçiş olarak süreci devam ettireceğiz.” dedi.

Mahmut Bayram Caddesi’nde çalışmalar başladı

Mahmut Bayram Caddesi’nde yol yapım çalışmalarının başladığını dile getiren Başkan Şahin, şöyle devam etti: “Mahmut Bayram Caddesi’nde İBB müteahhidi çalışmalara başladı. Ramazanoğlu Mahallesi’nden Kaynarca Caddesi’ne kadar olan yolu tamamlıyoruz. Kar Beton’un olduğu yerle ilgili tahliye süreçlerimiz devam ediyor. Tahliyesi tamamlanınca Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı, Kaynarca Caddesi arasındaki kısım tamamlanmış olacak. Ondan sonra Ertuğrulgazi Viyadüğü’ne kadar yani Barbaros Hayrettin Paşa Caddesi’nin kesiştiği noktaya kadar devam edecek yol, İBB tarafından ihale kapsamında tamamlanmış olacak. Biz de Mahmut Bayram Caddesi’nin devamı olan yani Sülüntepe ile Yayalar Mahalleleri arasındaki dere boyunca geçen istikameti ve daha sonra Velibaba’nın içinden geçen dere boyunca TAMCAM’ın üst tarafından geçecek istikameti tamamlayarak Aydos Caddesi’ne fiziki olarak bağlamayı planlıyoruz. Böyle bir yol açımının 3 yıllık bir süreçte tamamlanmasını öngörüyoruz. Plan ve mülkiyetle ilgili problemimiz yok. Bu yol açmalarla ilçenin ulaşımı önemli bir rahatlama sağlayacak.”

Toplu ulaşım, yan yollara alınacak

Pendik’in en önemli ulaşım problemlerinden birinin E-5’teki yoğun trafik olduğunu aktaran Başkan Şahin, yoğunluğun azaltılmasıyla ilişkili trafik planlarının ilgili kuruluşlarca onaylandığını, İBB tarafından ihale edildiğini belirtti. Başkan Şahin, Kartal Köprüsü’nden itibaren Gebze sınırına kadar devam edecek bir projenin iki yıllık bir süreç içerisinde tamamlanacağının öngörüldüğünü açıkladı. Proje detaylarına değinen Başkan Şahin: “Bütün toplu ulaşım, yan yola alınacak. Yeni yan yollar ve E-5’i de içerisine alacak çalışmada 3 şerit gidiş – geliş haline getirecek bir uygulama oluşturacağız.” dedi.

Faaliyet Raporu oy çoğunluğuyla kabul edildi

Toplantının sonunda belediyenin 2016 Yılı Faaliyet Raporu, meclis üyeleri tarafından değerlendirilerek oy çoğunluğuyla kabul edildi.

Yorumlar kapalı.