Yine Trafik Canavarı

Abone Ol
Daha Fazla

Yine, kanla beslenen trafik canavarına kurban vermenin korkusu, endişesi, sıkıntısı ve stresi var bayramda yolculuk yapanların ve özlemle hasretle bekleyenlerin üzerinde. Acabaları oynuyor bekleyen de gidende.

Televizyonlarda acı ve hüzünle izliyoruz, bayramın sevinci ve mutluluğu acıya, sevdiklerine kavuşma arzusunun ise hüzün ve gözyaşlarına sebep olduğunu. Daha ilk günden bazı ailelere gene ateş düştü.

Yine annelerin babaların çocukların gözü yaşlı kaldı. Çocuklar annesiz- babasız, analar babalar çocuksuz kaldı. Annesini, babasını, çocuklarını, sevdiklerini, eş dost ve akrabalarını görebilmenin özlemi ve hasretiyle yollara düşenler, daha büyük özlemlerin, acı ve ızdırapların sebebi oldular. Gözlerde yaş, gönüllerde yas, yüreklerde acı, kimi bedenlerde eksik uzuvlar bıraktıklar.

Geçmişten, yaşadıklarımızdan ders almadığımızın en büyük göstergesi bu kazalar. İnsanlar nasıl bu kadar bilinçsiz olabiliyorlar. Kendi çocuklarını, ailelerini, kendi canlarını düşünmüyorlar. Görünen oki trafik teröründen çektiğimiz kadar hiçbir şeyden çekmiyoruz. Savaşlarda bile bu kadar insanımızı kaybetmiyoruz. Aşırı hız, dikkatsizliği trafik kurallarına uymama gibi nedenlerle yollar yine kan gölü ve yine göz yaşı.

Ne doymak bilmezmiş bu trafik canavarı hiçbir şey kâr etmiyor, hiçbir şeyin gücü yetmiyor. Emniyet güçlerinin yaptığı uyarı ve ikazlar, kestiği caza ve müeyyidelerde caydırıcı olmuyor. İllâ’da trafik canavarının emirlerine itaat ediyor. Daha çabuk varmak adına; yardan, serden geçiliyor da; hızdan, uykudan, dikkatsizlikten vazgeçilmiyor. Neden hayatımızı vermek için bu kadar istekli olup çaba gösteriyoruz? Canımızı kaybetmek uğruna bu kadar vurdumduymaz olmak, bu kadar canavarlaşmakta neyin nesi söyler misiniz?

Kendimizi düşünmüyorsak bile; sevdiklerimizi düşünerek, onları sağ salim götürebilmek adına dikkatli olmamız gerekmiyor mu?

Çünkü yaşamak güzel ve her şeye değer. Hiçbir şey tırnağımızı bile kaybetmeye değmez, heleki; kaybedilen cansa. Hadi; bu bayramla birlikte son verelim içimizdeki trafik canavarına, daha çok canlarımızı kaybetmemek adına.Yolların kralı olmaz kuralı olur lütfen bunu unutmayalım.

Yollarda olan tüm canlara, kazasız belasız hayırlı yolculuklar canavarın inadına.

Yorumlar kapalı.