İYİ BAYRAMLAR TÜRKİYE

Abone Ol
Daha Fazla

Bayramlar yüce duyguların coştuğu, sevgi ,saygı hislerinin müminler arasında alabildiğine canlandığı, sevinç ve neşe günleridir. Bayramlar, sosyal dayanışma, karşılıklı sevgi hoşgörü ile saygının tesis edildiği özel ve güzel günlerdir.Bayram, insanları kaynaştırıp bir araya getiren en güzel vesilelerden biridir.

Hoşgörü ile saygının tesis edildiği özel ve güzel günlerdir.Bayram, insanları kaynaştırıp bir araya getiren en güzel vesilelerden biridir.

Yüce duyguların coştuğu, sevgi ,saygı hislerinin müminler arasında alabildiğine canlandığı, sevinç ve neşe günleridir.Bayramlar, sosyal dayanışma, karşılıklı sevgi hoşgörü ile saygının tesis edildiği özel ve güzel günlerdir. Bayram, insanları kaynaştırıp bir araya getiren en güzel vesilelerden biridir .Ömrü olanın şahit olma mutluluğunu yaşadığı bu bayramlarda, bayram namazı kılmak, akraba, komşu ve hasta ziyaretlerinde bulunmak en güzel hasletlerimizdendir.

Memleketlere yapılan heyecanlı yolculuklar ve bayram ziyaretleri ile şenlenen haneler, toplu mekânlarda bir araya gelerek yapılan bayramlaşmalar, bayrama özel yapılan tatlı ve kurban etinden yapılan yemek ikramlar,ı kurban bayramının en belirgin özelliklerindendir. Kurban kesemeyenlere kurban eti dağıtmak,yetim ve öksüz kalpleri okşamak, dargınlıkları unutmak ,hasta ve yaşlıları ziyaret ederek yalnızlıklarını paylaşmak, düşkün ve yaşlıların ihtiyaçlarını karşılayıp bayramlarını kutlamak ve onların gönül yaralarını sarmak bugünlerde daha da bir önem taşımaktadır.

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağının karşımıza çıkardığı şartlar, insanların hayatındaki yolculuğuda büyük ölçüde değiştirmiş olaylara bakış açısında çeşitlilik ve farklılıklar meydana getirmiştir..Bayramların, bayram havasında kutlanmak yerine, tatil yörelerinde bir izin olarak geçirilmesi geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı yeni yetişen nesli bayramların önemini kavravramaktan ve bayramın ruhunu yakalamaktan uzaklaştırmaktadır .Bu nedenlerle; bayramlar, ister dini, ister sosyo kültürel boyutlarıyla değerlendirilsin hepimiz için farklı anlamlar taşımasının yanında netice olarak olumlu sonuçlar ifade etmektedir.

Bayramlarla ilgili üzerinde durulması gereken en önemli konu,bugünkü koşullarda kutlanan bayramların, eski bayramlardaki kadar sevinç ve coşkuya dönüştürülemesi hususudur .Çünkü; yeryüzü ve özelliklede yakın çevremiz insanlık adına her türlü ilkellik içinde insanlık ve insaf dışı muamelelerle sürdürülen savaşların yaşandığı günleri yaşamaktadır. Bu bayramı vesile bilip insafa gelerek insana ”hayvan” kadar değer vermeyen anlayışların yer yüzünü ne hale getirdiklerini görmeleridir .Çünkü; bu vahim durumu ruhumuzun derinliklerinde hissetmek insani bir zorunlulukdur.Kurban kesilmeyi eleştirmek yerine asıl kınanması gerekenin bu katliam tabloları olduğu bilinciyle hareket etmek her vicdan sahibi üzerinde bir borçdur.

İnsan ilişkilerine çeşitli renklilik ve değer katan bayramlarımız içinde bulunduğumuz sosyal, kültürel ve tarihi yapıya katkı sağlamak açısından büyük bir önem taşımakta ve toplumumuz için bir ibadet olmanın yanı sıra aynı zamanda bir moral kaynağı olmaktadır.

Her gününüzün bayramlar kadar özel, bayramlar kadar güzel olması dileği ile bayramınızı kutluyor şeker gibi tatlı bayram diliyorum. İYİ BAYRAMLAR TÜRKİYE…

Yorumlar kapalı.