Sarıkamış Şehitlerine

Abone Ol
Daha Fazla

Harekâtı´nın 98’inci yıldönümü nedeniyle Osmanlı-Rus Savaşı sırasındaki Kars-Sarıkamış’ın Allahuekber dağlarında donarak şehit düşen 90 bin askeri anma törenleri yapılıyor. Sarıkamış harekâtı Türk tarihinin en dramatik olaylarından biridir.Elbette kahraman bir milletin evlâtlarıyız fakat ;bizim kahramanlıklarımız zaferlerle birlikte acılarda yaşatmıştır.

Yemen’nin kavurucu sıcağından, Sarıkamış’ın dondurucu soğuğuna yazlık elbiseyle çarıksız giden körpe fidanların hikayesi yakar sinemizi.
. Bu bir efsane bir milleti ayakta kalma ve yaşamak için son çırpınışıydı. Asırlarca içten içe altını oyan dış ve iç mihrakların, yıkılan bir devin çıkardığı feryadının adıdır, Yemen, Çanakkale, Sarıkamış…

Sarıkamış denince içim burkulur her taraf çarıksız cesetlerle görünür gözüme, hüzün kaplar içimi. Binlerce Anadolu evlâdı gömüldü karlara gecenin kör vaktinde mosmor bedenle.

Ah Sarıkamış Ah! … Sarıkamış şehitlerin yurdu Sarıkamış acıların yurdu…
Yokluk içinde i karlı dağları zemheri’nin kavurucu soğuğunda aşmaya çalışan, ayakkabısız, paltosuz Anadolu çocukları, hatalara kurban gitmiştir. Biz bu şehitlere borçluyuz vatanımızı.

Onlar olmasaydı, belki de bu topraklarda Ruslar şimdi yaşıyor olacaktı.

Sarıkamış, Türk Tarih’inin ve savaşlarının en acı olanıdır. Bu acıyı fedakârlıkları, cesareti, ulvi davranışı en iyi şekilde idrak edip gençlerimize aktarmalıyız.

Bu aslında yenilgi değil, kendini feda etmenin destanıdır… . Sarıkamış Harekâtı´ndan aynı zamanda ders de çıkarmalıyız

Sarıkamış Harekâtı´nda Mehmetçik her zamanki cesaret ve kararlığıyla üzerine düşeni yerine getirmiş aldığı emirle yola koyulmuştur.
Sorumluluğunun farkındadır. lâkin Balkan bozgunundan sonra ders almayan yetkililer yeni bir bozguna sebep olurlar.

Mehmetçik yine de İstiklâl harbi´ni haber verir gibidir. Düşman karşısında iradesini kaybetmez, Sarıkamış Mehmetçiğin her şart altında irade, cesaret ve disiplinden oluşan karakterini nasıl muhafaza ettiğini tarihe altın harflerle yazdığı bir semboldür.’

Bu sembolü, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök´ün ’Sarıkamış askeri açıdan var olma azminin, direnen mücadelenin, inancın, fedakârlığın ve her şeyden önemlisi de, Türk halkı ve askerinin en zor şartlarda vatanı için neleri göze alabileceğinin abideleşmiş bier sembolüdür Sarıkamış.

Sarıkamış faciasını yaşayan bir milletin evladı olarak şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor mekânları cennet olsun olsun diyorum. Ruhunuz şad olsun aziz şehitlerimiz.

Yorumlar kapalı.