Zeki Şahin "STK’lara Önem Vereceğiz"

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepeli işadamı ve Cumhuriyet Halk Partisi Maltepe Belediye Meclis Üyesi Kontenjan Adayı Zeki Şahin “göreve geldiğimiz andan itibaren sivil toplum örgütlerine özel bir önem vereceğiz.
Bir şehrin, bir kentin bir ülkenin kalkınma-sının temelinde STK’lar vardır diyen Zeki Şahin şunları söyledi.
“Avrupa’da, Amerika’da mahkemeler dahi STK’ların ve gönüllülerin emrine sunulmuş, orada bir juri oluşturuluyor. Halk kendi adına, kendi menfaatine vijdani kanaatleri ile suçlu yargılayabiliyorlar.

TEK GÜÇ GÖNÜLLÜLÜKTÜR
Bunları sağlayan tek güç gönüllüktür.
Yani sivil insiyatifin yönetimde söz sahibi olmasıdır. Batılı ülkeler kalkınmalarının temeline sivil toplum örgütlerini koymuşlardır.
Siyasete atılmadan önce Maltepe Trabzonlular Derneği kurucu Üyeleği ve İkinci başkanlığı, Maltepespor Yönetim Kurulu Üyeliği, Kuzey Yıldızı Derneği İkinci Başkanlığı, Trabzonsporlular Derneği, Bordo Mavi Derneği ve Türk Kızılay Derneği’nde görevler yapan Zeki Şahin STK’larla ilgili yapacaklarını şöyle sıraladı.

STK’LARI TEK ÇATI ALTINDA
BİRLEŞTİRECEĞİZ
Şahin “Tüm STK’ları bir bina içersinde toplayarak, onlara konferans salonu, toplantı ve seminer salonları içinde spor yapabilecekleri, sportif alanlar oluşturulan bir STK kent merkezi inşaa edeceğiz. Kim hangi yöre, ve hangi düşünceye hizmet etmek istiyorsa gidecek derneğini kuracak, gelecek STK merkezinde yerini alacak. Masası sandalyesini vereceğiz.
Merkezi telefonu ücretsiz kullanabilecek. Toplantı salonlarından ücretsiz istifade edecek.
Yani Maltepe’de sivil insiyatifin örgütlenmesi için her türlü kolaylığı sağlayacağız” dedi.

STK’LARA AB FONLARI KONUSUNDA
ÜCRETSİZ SEMİNER VERECEĞİZ
Sivil Toplum Kuruluşlarının ekonomik olarak ta güçlenmesini sağlamak için onlara mali kaynak oluşturacağız” diyen Zeki Şahin “Bugün AB Fonları sivil toplum örgütlerine her konuda ekonomik destek sunmaktadır. Ama bizim sivil toplum örgütlerimiz AB’nin bu fonlarından istifade edememektedirler. Mesela; özürlüler, yoksullar, engelliler, esnaf ve sanatkarlar, mesleki kuruluşlar ve gönüllü hizmet erlerinin oluşturduğu STK’lara AB fonları asgari 50 bin EURO olmak üzere 500 Bin EURO’ya kadar mali destek sunmaktalar. STK’lar projeleri hazırlıyor ve Avrupa Birliği Türkiye Temsilciliği’ne müraacat ederek yararlanabiliyorlar. Mesela siz dernek olarak yabancı dil kursumu veriyorsunuz. Bunun içinde destek mi istiyorsunuz. AB fonları bu mali yükü karşılıyor. İşte bu nedenlerle tüm STK’lara Avrupa Birliği fonlarını nasıl elde edileceğine dair bilgiler ve projeler desteği sunacağız” dedi.

Yorumlar kapalı.