Türk Bayrakları Yerde Süründü

Abone Ol
Daha Fazla

SAVAŞTA BİLE ELDEN BIRAKILMAYAN BAYRAK
MALTEPE’DE YERLERDE SÜRÜNÜYOR

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenleri öncesinde İstanbul Maltepe Meydanı’nda tören alanına çekilen bayraklar yerlerde süründürüldü.
Maltepe Belediyesi ekiplerinin tören alanına çekmek istedikleri bayrakların yerlerde bırakılmasına, özensizce asılmasına vatandaşlarda büyük tepki gösterdiler.
Özensizce Türk Bayrağı asan Maltepe Belediyesinde görevlilerle yaptığımız görüşmelerde “Ne yapalım şu anda burada az personeliz, bu kadar yapabiliyoruz”, “Yetkililere sorun” şeklinde ifade ettiler.

BAYRAK KANUNU NE DİYOR

Türk Bayrağı Kanunu’nun 7.maddesi özensiz bayrak asmayı yasaklayarak, cezai hükme bağlamıştır. Türk Ceza Kanunu’nun 526.maddesince de suç olarak gösterilen özensiz bayrak asmaya cezai müeddiye uygulanıyor.

Madde 7 – Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk
veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz.
Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya uniforma şeklinde giyilemez.

    Hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz.

    Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.

    Bu Kanuna ve tüzüğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır.Yorumlar kapalı.