275 Öğrenci Anıtkabir’i Ziyaret Etti

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe Belediyesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliği çerçevesinde, Maltepe’deki İlköğretim Okullarından 275 öğrenciyi Ankara’ya götürdü. TCDD’ den kiralanan tren saat 00.10’da Maltepe tren istasyonundan hareket etti. Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, Öğretmen ve öğrencilerle bir süre sohbet ederek kendilerini yolcu etti.

ATAMIZA SÖZ VERMİŞTİM
Hareketten önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, seçimin ertesi günü ziyaret ettiği Anıtkabir’de Atatürk’e söz verdiğini söyleyen Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin “ Ulu önder Atatürk’e 23 Nisan’da Maltepeli çocukları huzuruna çıkaracağıma söz verdim. Bu benim için çok önemliydi ve ben bu sözümü tutuyorum. Sizleri Atatürk’ü ziyaret etmeniz, için Anıtkabir’e gönderiyorum. Orada bire bir yaşayacağınız duygularınız size Atatürk’ün ne kadar büyük bir devlet adamı, bir deha olduğunu bir kez daha anlatacağına eminim. Atatürk bu günü size armağan ederek, Türkiye’yi sizlere emanet etmiştir. Yolunuz açık olsun” dedi.

ATA’NIN KABRİNE ÇİÇEK VE BAYRAK BIRAKTILAR
Daha sonra vagonları tek tek gezerek öğrencilerin bayramını kutlayan Zengin, Maltepeli öğrencilere iyi yolculuklar dileyerek Ankara’ya uğurladı. Sabah saat 08.00’ de Ankara’ya ulaşan grup, demiryolu yetkilileri tarafından çiçeklerle karşılandı. Kendilerini bekleyen otobüslere binen Maltepeliler daha sonra Anıtkabire geçti.

Anıtkabire gelerek Ata’yı ziyaret edecek olmanın heyecanı yüzlerinden okunan Öğrenciler, ellerinde Türk bayrakları ve çiçeklerle, kendilerine bayram armağan eden Atatürk’ün kabrini ziyaret ettiler. Ellerindeki bayrakları ve çiçekleri mozoleye bırakan gençler anıtın önünde fotoğraf çektirerek o anı ölümsüzleştirdiler.

Daha sonra müzeyi gezen Öğrenciler ve beraberindeki Öğretmenleri, büyük bir merakla sergilenenleri inceledi. Atatürk’ün giydiği kıyafetleri, kullandığı malzemeleri, bastonları, kılıçları ve diğer özel malzemelerin yer aldığı bölümleri gezerken duygulanan gençler, ses ve efektlerle Çanakkale ve kurtuluş savaşının yansıtıldığı bölümleri geçerken de şaşkınlıklarını gizleyemediler.

DEMİRYOLLARI MÜZESİ ve ATATÜRK’ÜN VAGONU MUHTEŞEMDİ
Anıtkabir ziyareti sonrası tekrar Ankara garına dönen Maltepeli grup, buradaki demiryolları müzesini ve Atatürk’ün yolculuklarda kullandığı vagonu ziyaret ettiler. Atatürk’ün yolculukları için özel hazırlanmış vagonu gezen öğrenciler yetkililerden de bilgi aldılar.

Demir yolları’nın tarihinin yansıtıldığı müze ise gerçekten görülmeye değerdi. Büyük bir merakla sergilenen tren ve diğer maketleri inceleyen gençler aynı zamanda demiryollarının geçmişli hakkında da bilgi sahibi oldular. Müzenin ikinci katı ise Atatürk’ün Ankara’ya geldiğinde çalışma odasının, misafirlerini ağırladığı odaların ve yatak odasının bulunduğu bölümdü. Burayı da ilgiyle gezen öğrenciler ve beraberindekiler daha sonra İstanbul’a doğru yola çıktı.

Yorumlar kapalı.