KKTC’de hükümet güvenoyu aldı

Abone Ol
Daha Fazla

KKTC’de, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, İrsen Küçük başbakanlığında oluşturulan azınlık hükümetine güvenoyu verdi. Yapılan açık oylamada 31 milletvekili kabul, 16 milletvekili de ret oyu kullandı. 2 milletvekili ise oylamaya katılmadı.

Türk Ajansı Kıbrıs(TAK)’ın haberine göre, yapılan açık oylamada, tek tek adları okunan milletvekilleri ”kabul” veya ”ret” diyerek oy doğrultularını belirtti. Oylamaya CTP milletvekillerinden Özdil Nami katılmadı; Mehmet Çağlar’ın ise izinli olduğu belirtildi.

Güven oylamasında UBP, DP ve ÖRP milletvekilleri ile bağımsız milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu kabul; CTP, TDP milletvekilleri ve bağımsız milletvekili Ejder Aslanbaba ret oyu kullandı.

Oylama sırasında oturumu yöneten Meclis Başkanı Hasan Bozer’in talebiyle basın mensupları salondan çıkarıldı.

Meclis Başkanı Bozer, tutanağa göre sonucu açıkladıktan sonra hükümetin hayırlı olmasını diledi.

DİYALOGA ÖNEM VERECEĞİZ

Daha sonra Başbakan Küçük teşekkür konuşması yaptı. Tüm partilere teşekkür eden Küçük, yeni bir döneme başladıklarını, bu dönemde diyaloga önem vereceklerini ve siyasi partilerle diyalogu en yüksek seviyede tutacaklarını söyledi. Küçük, parlamento çalışmalarında da ellerinden geleni ortaya koyacaklarını kaydetti. Böylece Meclis bugünkü çalışmasını tamamladı.

Meclis gelecek toplantısını 31 Mayıs Pazartesi günü yapacak.

Yorumlar kapalı.