Bodrum ve Marmaris Belediyeleri Birleşiyorlar

Abone Ol
Daha Fazla

Vali Dr. Ahmet Altıparmak, yeni atandığı Antalya Valiliği görevine giderken yaptığı açıklamada, Marmaris ve Bodrum’daki belde belediyelerinin ilçe belediyeleri ile birleştirileceğini açıkladı. İçişleri Bakanlığı’nın onaylaması halinde Marmaris ve Bodrum’daki belediyelerin merkez ile birleşerek hizmet üreteceklerini belirten Vali Dr. Altıparmak, “Böylece hizmette kalite ve verimlilik aratacak.” dedi.

Marmaris ve Bodrum’da öteden beri, belediyelerin birbiri ile adeta iç içe olmaları sonucu belediyecilik hizmetlerinin önemli ölçüde aksamasından, kıt kaynakların yerinde ve doğru değerlendirilememesi yanında imar kargaşasından yakınıldığını belirten Vali Dr. Ahmet Altıparmak şunları söyledi:

“Bu konu kamuoyunda çok tartışıldı. Sorunun çözümü birbirine yakın beldelerin ilçe yönetimi ile bütünleşmesinden geçiyor. Ancak çözüm noktasında sıkıntılar vardı. Küçük beldelerin birleştirilebilmesi için yasa gerekiyordu. Bu anlamda 5393 sayılı Belediye Yasası, 1580 sayılı eski yasaya göre oldukça önemli değişiklikleri gündeme getirdi. Yeni yasada yapılan değişiklikle küçük belediyelerin kapatılması ve birleştirilmesine yönelik düzenlemeler getirildi. Yani Bodrum ve Marmaris’teki sorunun çözümü için yeni bir yasaya gerek kalmadı.”

5393 sayılı Belediye Yasasının 11. Maddesi’nde özetle, “il ve ilçe belediyeleri ile nüfusu 50 binin üzerinde olan belediyelerin sınırları çevresindeki 5 km’lik alan içinde bulunan köy ve küçük belediyelerin tüzel kişiliklerinin ‘genel imar düzeni veya temel altyapı hizmetlerinin gerekli kılması durumunda, Danıştay’ın görüşü alınarak, İçişleri Bakanlığı’nın teklifi üzerine müşterek kararname ile’ kaldırılması..” denildiğine işaret eden Vali Altıparmak şöyle devam etti:

“Bu yasal dayanaktan yola çıkarak Marmaris ve Bodrum’daki belediye başkanları ile görüştük. Birleşmeye karşı olan yok. Gerekli dosyayı hazırladık. Bu günlerde İçişleri Bakanlığı’na sunulacak. Bakanlık, Danıştay ile görüşerek Muğla Valiliği’nin teklifini kararnameye dönüştürecek. Kararnamenin resmi gazetede yayınlanması ile birlikte söz konusu beldelerdeki belediye yönetimleri son bulacak. Personel, ekipman ve taşınmazları ilçe belediyesine devredilecek. Benzer çalışma Fethiye için de yapılıyor. Milas’ta da Milas ile Beçin’in birleşmesi sözkonusu.”

BODRUM’DA 11 BELEDİYE VAR

1999’da 4 olan (Bodrum, Yalıkavak, Gündoğan, Turgutreis) belediye sayısının 11’e çıktığı Bodrum Yarımadası’nda yeni düzenlemeyle kaç belediye olacağı ve yeni sisteme ne zaman geçileceği şimdilik bilinmiyor. Ancak kulislerde konuşulan konuya göre Bodrum Yarımadası’nda yine 5 belediye olacak. İçişleri Bakanlığı da bu konuda çalışmalarını yaz sonuna kadar tamamlayacak. Beklenti ise 2014 seçimlerinde Bodrum Yarımadası‘nda 5 belediye olarak (Bodrum, Yalıkavak, Turgutreis, Gündoğan, Mumcular) seçimlere gidilmesi.

YASA NE DİYOR?

Yeni 5393 sayılı Belediye Yasası’nın 11. Maddesine göre; il ve ilçe belediyeleri ile nüfusu 50 binin üzerinde olan belediyelerin sınırları çevresindeki 5 km’lik alan içinde bulunan köy ve küçük belediyelerin tüzel kişiliklerinin “genel imar düzeni veya temel altyapı hizmetlerinin gerekli kılması durumunda, Danıştay’ın görüşü alınarak, İçişleri Bakanlığı’nın teklifi üzerine müşterek kararname ile” kaldırılması düzenleniyor. Yapılan düzenlemede, tüzel kişiliği kaldırılan köy ya da belediyenin ve bu yerleşmelerde yaşayanların görüşlerinin alınması öngörülmüyor.

UYGULANAN YERLER

Yeni yasal düzenlemeye dayanılarak, İçişleri Bakanlığı tarafından teklif edilen, Danıştay tarafından uygun görülen ve İçişleri Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan ve müşterek kararname olarak resmi gazetede yayımlanan kararlardan ilk ikisi 19 Haziran 2006 tarihli.
Bu kararlara göre ilk olarak; “Kırıkkale ili merkez ilçeye bağlı Hacılar, Ahılı, Çullu, Aşağımahmutlar ve Hasandede belediyelerinin tüzel kişiliklerinin feshedilerek Kırıkkale Belediyesi sınırları içine katılması” düzenlenirken, diğer yandan “Kütahya ili merkez ilçeye bağlı Ağaçköy, Çalca, Yeni Bosna, Siner, Alayunt, İkiyüzük, Zığra, Perli, Kırkıllı, İnköy, Parmakören, Bölcek, Dumlupınar, Kirazpınar, Güveçci, Okçu, Sofu, Aydoğdu ve Kumarı köylerinin tüzel kişiliklerinin feshedilerek Kütahya Belediyesi sınırları içine katılması” düzenleniyor. 4 Temmuz 2006 tarihinde yapılan benzer bir düzenleme ile de “Balıkesir ili Sındırgı ilçesine bağlı Kocakonak köyünün tüzel kişiliğinin kaldırılarak Sındırgı Belediyesi sınırları içine katılması” öngörülüyor.
Bu arada, Denizli ili merkez ilçeye bağlı Akkale, Bereketli, Gümüşler, Kayhan, Kınıklı, Servergazi, Hallaçlar, Üçler, Korucuk, Bağbaşı, Başkarcı, Gökpınar ve Göveçlik belediyeleri ile Bozburun, Eskihisar, Goncalı, Hisar, Kadılar, Karakurt, Saruhan, Şirinköy, Güzelköy (Yiğenağa) ve Karakova köylerinin tüzel kişiliklerinin feshedilerek Denizli Belediyesi sınırları içine katılması” düzenleniyor. Denizli’de 13 belediye ve 10 köy kapatılarak ilk yerel seçimlerde Denizli Belediyesi’ne katılıyor. Kapatılan belediyelerin başkanlarından biri CHP’li, ikisi MHP’li, biri DYP’li, biri ANAP’lı, biri bağımsız, yedisi ise AKP’li.

Önümüzdeki günlerde, bu madde uyarınca yapılacak pek çok yeni sınır genişletmesi ve belediye kapatma kararının müşterek kararnameye dönüşmesi bekleniyor.

Öteyandan, yerel yönetim çevrelerinde haklı gerekçelere dayanarak yapılan düzenlemelerin yanı sıra, bazı kentlerde farklı gerekçelerle, yerel politik çekişmeler, kentsel toprak rantı hevesleri ve yeni gelir kaynakları düşleriyle bu yetkinin kullanılmak istenmesinin de olasılık olduğu öne sürülüyor. O nedenle, her alınan kararın özellikle Danıştay tarafından iyi incelenmesi, yasada var olan tanımlamaya uygun teknik ve bilimsel dayanaklarının iyi araştırılması gerektiği ifade ediliyor.
Kaynak: (www.bodrumhabermerkezi.com)

Yorumlar kapalı.