F1 ARAÇLARI, İSTANBUL PARK’TA

Abone Ol
Daha Fazla

Formula 1 Türkiye Grand Prix’sinde, Formula 1 araçları İstanbul Park Pisti’ne çıktı.

Formula 1’de ilk antrenman turları yapılırken, en hızlı tur zamanına, McLaren Mercedes pilotları sahip oldu.

McLaren Mercedes’in İngiliz pilotu Lewis Hamilton 1.28.653’lük tur zamanı ile ilk antrenman turlarını ilk sırada tamamlarken, takım arkadaşı ve vatandaşı Jenson Button ise 1.29.615 ile ikinci sırada yer aldı.

Formula 1’e yeniden dönen F1’in efsane pilotu Michael Schumacher ise 1.29.750’lik derece elde edip üçüncü sıraya yerleşirken, takım arkadaşı Nico Rosberg de en iyi dördüncü tur zamanına sahip oldu.

Antrenman turlarında en yüksek hıza çıkan pilot ise Jenson Button oldu.

İngiliz pilot 312 kilometre ile ilk antrenman turlarının en yüksek hızına ulaşırken, Force India takımının İtalyan pilotu Vitantonio Liuzzi ile Lewis Hamilton 311 kilometre hıza erişti.

Ferrari takımı İstanbul Park’taki ilk antrenman turunda beklenen performansını ortaya koyamadı.

Fernando Alonso 9. sırada yer alırken, Felipe Massa ise ancak 13. sırada yer aldı. Red Bull Racing’in geride kalan 6 yarış sonunda klasmanda ilk iki sırada yer alan pilotlarından Sebastian Vettel 5., Mark Webber ise 8. en iyi tur zamanına sahip oldu.

Antrenman turlarında Force India takımının Alman pilotu Adrian Sutil, 1 saat 30 dakika süren antrenman turlarının son 2 dakikasına girilirken kaza yaptı.

8. virajın çıkışında bariyerlere çarpan Sutil’in aracının ön kısmı parçalanırken, kazadan yara almadan kurtulan Alman pilot, aracından çıkıp görevlilerin bulunduğu bölüme gitti.

Bu arada HRT takımında Bruno Senna’nın yerine ilk antrenman turlarına test pilotu Japon Sakon Yamamoto çıktı.

İKİNCİ ANTRENMAN TURU MCLAREN MERCEDES’İN

Formula 1 Türkiye Grand Prix’sinde, ikinci antrenman turları yapıldı.

İstanbul Park Pisti’nde gerçekleştirilen antrenman turları 1 saat 30 dakika sürdü. Pistte toplam 30 tur atan McLaren Mercedes’in İngiliz pilotu Jenson Button, 1.28.280’lik derecesiyle en iyi tur zamanına sahip pilot oldu.

Button’ı, Red Bull Racing’in iki pilotu Mark Webber ve Sebastian Vettel izledi. Webber, 1.28.378, Vettel ise 1.28.590’lık derece elde etti. 24 pilottan 7’si 1.29’un altına inerken, sabahki antrenman turlarının en iyisi olan Lewis Hamilton, bu kez 1.28.672 ile 4. sırada yer aldı.

Jenson Button, ikinci antrenman turlarında 311.8 kilometre hıza çıkarak, en yüksek hıza çıkan pilot da oldu.

İkinci antrenman turlarında Lewis Hamilton ve Jarno Trulli dışında tüm pilotlar ilk antrenman turlarına göre derecelerini geliştirdi.

Sabahki antrenman turlarında 1.28.653’lük derece elde eden ve ilk sırayı alan Hamilton, ikinci antrenman turlarında 1.28.672’lik derece yaptı.

İlk antrenman turlarında 1.32.990’lık derece yapan Trulli ise ikinci antrenman turlarında 1.33.081’lik derece elde etti.

F1 pilotları, ikinci antrenman turlarında İstanbul Park’ın ünlü 8. virajında zorlu anlar yaşadı.

Birçok pilot bu virajda aracını yolda tutmakta güçlük çekerken, spin atanlar ve pistten çıkanlar da oldu.

Bu arada 10. ve 11. virajlarda da bazı pilotların zorlandıkları gözlendi.

Pilotlar klasmanında lider durumda bulunan Mark Webber’in aracı, ikinci antrenman turlarının bitimine 5 dakika kala arıza yaptı.

Webber, ikinci virajda motor arızası yaşayıp yolda kalırken, aracın ı pist kenarına almak zorunda kaldı.

Yorumlar kapalı.