TBMM 90. Yıl Hatıra Ormanı Protokolü İmzalandı

Abone Ol
Daha Fazla

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bugüne kadar görev yapan milletvekilleri ve senatörler adına 1 milyon fidan dikilmesini öngören ”TBMM 90. Yıl Hatıra Ormanı Ağaçlandırma Protokolü” imzalandı.

TBMM’de düzenlen protokol merasiminde, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu protokole imza attı.

TBMM Başkanı Şahin, dünyada enerji kaynaklarının azaldığını, su kaynaklarının tükendiğini, yaşam alanlarının daraldığını ifade etti.

Dünyanın önemli bölgelerinin çölleşme tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna işaret eden Şahin, bunun insanoğlunun, kendi eliyle yarattığı bir tahribat olduğunu belirtti. Şahin, insana ve tabiata sevgi anlayışının kaybolması, kaynakların barış, birlikte yaşam yerine, savaşa ve silah sanayisine harcanmasının dünyanın geleceğini tehlikelerle karşı karşıya bıraktığını kaydetti. Şahin, bütün bunların, insanoğlunun, yanlış politikalarının bir neticesi olduğuna işaret etti.

Dünyanın, ekolojik dengeyi büyük ölçüde etkileyen küresel ısınma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan TBMM Başkanı Şahin, bunun, atmosferdeki kirlenme ve karbondioksit gibi sera gazlarının artmasından kaynaklandığını söyledi.

Şahin, ormanların, karbondioksiti azalttığını, nemi tuttuğunu, yağış düzenini sağladığını, oksijen ürettiğini ve bitki türlerinin yaşamasına imkan verdiğini, hammadde ürünü olarak yarattığı sektörlerle de istihdam yarattığını anlattı. Şahin, ”Topraklarımızın yüzde 26’ya yakını ormanlardır. Bunu yeterli görmemiz mümkün değil, daha da artırmalı, korumalı, geliştirmeliyiz. Dünyanın küresel ısınma nedeniyle süratle çölleşmeye gittiği bir dönemde, ormana ve ormancılığa büyük önem vermenin gerekliliğini hepimiz kabul ediyoruz. Yeşil alanların korunması, ormanların gelişmesi, bu bakımdan hayati önem taşıyor” diye konuştu.

TBMM’nin 90. yıl kutlamaları kapsamında sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler yaptıklarına işaret eden Şahin, ”Ama bunların içerisinde şu anda protokolünü imzaladığımız bu iş, bunların üstünde kalıcı olan herhalde tek işimizdir. Protokol, 90. yıla renk katan, daha da anlamlı kılan bir protokol oldu” dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu “Ormanlarımız artıyor”

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu da ağaçlandırma seferberliği başlattıklarına işaret ederek, otoban ve köy yolları kenarlarını, mabetleri, hastane avlularını, okul bahçelerini ağaçlandırdıklarını anlattı. Eroğlu, dünyada pek çok ülkede ormanlar azalırken, Türkiye’de miktar ve alan olarak arttığını bildirdi. ”Ormanlarımız azalıyor” şeklinde yanlış bir kanaat bulunduğunu ifade eden Eroğlu, ”Hayır ormanlarımız artıyor” diye konuştu.

Ağaçlandırmanın önemine işaret eden Bakan Eroğlu, sadece ağaçlandırma çalışmalarıyla yetinmeyip, bütün illerde kent ormanları, tabiat parkları yapıldığını anlattı.

Protokollerin imzalanması ve konuşmaların tamamlanmasından sonra Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, TBMM Başkanı Şahin’e 10 yaşında bonzai türü, incirgiller familyasından olan ficus ağacı hediye etti. Şahin, ağacın Latincesini söyleyen Bakan Eroğlu’na, Türkçesi’ni sorarak, ”Türkçe isim bulalım” dedi. Şahin, ağacın adının, ”egemenlik ağacı” olmasını önerdi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na çini vazo ve tabak hediye etti.

Yorumlar kapalı.