İstanbul Belgrat Kapı’dan yeniden fethedildi

Abone Ol
Daha Fazla

İstanbul’un Fethi’nin 557. yıl dönümü kutlamaları, Fatih Sultan Mehmet’in türbesinde yapılan duaların ardından Belgrat Kapı’da düzenlenen muhteşem fetih töreniyle devam etti. Surlara Mehter Marşı eşliğinde Türk Sancağı dikilirken, Fatih Sultan Mehmet Han ve hocası Akşemsettin Hazretleri’nin askerlerle birlikte surlardan İstanbul’a girişi vatandaşlar tarafından gururla izlendi.

İstanbul’un fethinin 557. yıl dönümü kutlamaları, Fatih Sultan Mehmet’in türbesinde düzenlenen törenle başladı. Fatih Camisi haziresinde yer alan Fatih Sultan Mehmet’in türbesindeki törene, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet, 23. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Bülent Dağsalı, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız katıldı.

Fatih’in türbesine çiçeklerin bırakılmasının ardından Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi. Buradaki törenin ardından Saraçhane’deki Fatih Parkı’nda bulunan Fatih Anıtı’na, İstanbul Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Garnizon Komutanlığı ile diğer kurum ve kuruluşların çelenkleri konuldu. Fethin 557. yıl dönümü kutlamaları, daha sonra Belgrat Kapı’daki törenlerle devam etti.

İstanbul’un Fethi, mehter takımının marşları eşliğinde yeniçeriler tarafından canlandırıldı. İstanbul’un Fethi’nin 556. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Belgrat Kapı’da düzenlenen törende, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet ve 23. Motorlu Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Bülent Dağsalı üstü açık bir arabadan vatandaşları selamladı.

Fetih kutlamalarında bu yıl bir ilk yaşandı. Özel bir teknikle kapatılan surlar askerler tarafından yıkıldı. Aynı anda top atışı ile Cenk Marşı çalınarak hücum dört bir koldan yapıldı. Bazı askerler surlara tırmanırken, bazıları ellerinde koç kafaları ile surların kapısını yıktı. Surları ele geçiren asker Fetih Marşı eşliğinde sancağı surlara diktiler.

Daha sonra İstanbul’u fetheden büyük kumandan Fatih Sultan Mehmet atıyla, arkasında Fatih’in hocası Akşemsettin ve askerlerle birlikte surlardan İstanbul’a girişi canlandırıldı. İstanbul’un fethi törenleri için bu yıl ilk defa 20 at ve Osmanlı askerini temsilen 20 at binicisi görev yaptı. Törenlerde Askeri Mehter takımı ve öğrenciler çeşitli gösteriler yaptı. Muhteşem gösteri İstanbullular tarafından beğeni ve gururla izlendi.

Törene katılan vatandaşlara hitap eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Selamet, İstanbul’un Fethi dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olduğunu ve bir çağı kapatıp yeni bir çağı açtığını belirterek, “Bu fetihle imparatorluklar başkenti İstanbul son sahiplerine kapılarını açmıştır. İstanbul’un fethi ile Sevgili Peygamberimizin fetih müjdesine bir Türk kumandan mazhar olmuştur. Fetih; askeri, coğrafi, siyasi, dini, kültürel, sosyal ve ekonomik alanlarda önemli değişim ve dönüşümler meydana getirmiştir. Medeniyetimizin çok önemli bir açılım ve genişleme hamlesi olmuştur. Fetihle, devletten imparatorluğa adım atılmıştır. Fetihle Osmanlı medeniyeti, sağlam köklere tutunmuştur. Fetih, Fatih’in ve Türk medeniyetinin engin hoşgörüsünün ve insana saygısının en güzel ifadesine şahitlik etmiştir. Sorgusuz sualsiz öldürülmeyi bekleyen binlerce insana hürriyet tanınarak tarihin ibret sayfalarından biri olmuştur. Fetihle, din, dil, ırk, mezhep farkı ortadan kalkmış; farklılıklar medeniyetimizin renkleri haline gelmiştir. Böylece çok kültürlü ve çok renkli bir hale gelen İstanbul, aynı zamanda bütün medeniyetlerin bir geçiş ve buluşma noktası olmuştur. Bu çok kültürlülüğün oluşması Fatih’in ortaya koyduğu azim, dirayet ve tüm din ve mezheplere karşı gösterdiği eşit muameleyle gerçekleşmiştir” diye konuştu.

Dünyanın etnik kavgalara ve uyuşmazlıklara gömüldüğü çağımızda, İstanbul’da başarıyla yaşatılan bu tarihsel hoşgörüden alınacak dersler olduğunu vurgulayan Selamet, sözlerini şöyle sürdürdü;“ Bu tarih bilincini her zaman korumalı, genç kuşaklara da bu bilinci aşılayabilmeliyiz. Bu düşünceden hareketle “Panorama 1453 Tarih Müzesi”ni kurduk. Bu müze Türkiye’nin ve İstanbul’un ilk panoramik müzesi olmuştur. Böylece fethi geniş kitlelere ulaştırmak; kültürümüze katkıda bulunarak yarınlarımıza kalıcı bir armağan bırakmış olduk. Bu müzede İstanbul’un fethine adeta yeniden tanık oluyor ve neredeyse aynen yaşıyoruz. Bu Müze sadece İstanbulların değil, tüm Türkiye’nin takdir ve beğenisini kazandı. Yeni açılımlara vesile oldu. Bu Müzenin bir benzerini Çanakkale’de yapmak için çalışmalar başlatıldı. İnşallah çok kısa zamanda Türk’ün azim ve gayretini tarihimize altın harflerle yazdıran Çanakkale Zaferi de böyle bir müzeyle yaşatılacak.”

Yorumlar kapalı.