Maltepeliler Savarona Yatı’nı Doyasıya Gezdiler

Abone Ol
Daha Fazla

136 metre boyu ile dünyanın en uzun yatı unvanına sahip olan Atatürk’ün yatısavanora, Maltepe Belediyesi’nin düzenlediği organizasyonla Maltepeli öğrencilerin akınına uğradı.

Maltepe Belediyesi Kültür ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından organize edilen geziye Maltepe Belediye Başkanı Prof.Dr.Mustafa Zengin, Başkan Yardımcısı Dilek Çelik ve öğrenciler belediyenin önünden otobüsle yola çıkarak Kuruçeşme de bulunan Savanora’yı ziyaret etti.

Maltepe Belediyesi 19 Mayıs Gençlik Haftası çerçevesinde ki etkinlikleri Savanora Yatı’nda tamamladı. 90 Mustafa Samsun’dan geldikten sonra Atatürk’ün son zamanlarında kullandığı yatı gezdiler.

Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin ile birlikte Kuruçeşme’de demirli bulunan Savanora Yatı’na gelen öğrenciler, yatın içerisinde gezerek yakın tarihe yolculuk yaptılar. Öğrencileri Savanora’ya gelişlerinde kapıda karşılayan Başkan Zengin, tek tek ellerini sıkarak hoş geldiniz dedi.

İş adamı Kahraman Sadıkoğlu tarafından 49 yıllığına kiralanan Savanora, önceki görkeminden daha iyi bir hale kavuşturmak için yeniden döşendi. İçi Donald Starkey tarafından tasarlanan yatı yenilemek için 425 işçi yaklaşık üç yıl çalıştı.

Birçok bölümünün yenilendiği ancak Atatürk’ün yattığı odanın aynı şekilde muhafaza edildiği Savanora’yı gezen öğrenciler, Başkan Zengin’e teşekkür ederek, “ Sayenizde Milli Mücadele’nin başladığı Samsun’a giderek o ruhu yerinde yaşadık. Ata’mıza son zamanlarını geçirdiği Savanora Yatını da sayenizde gezip inceleme olanağı bulduk “ dediler.

Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin Savanora’ya ikinci kez geldiğini söyleyerek, “İlk geldiğimde Ulu Önder Atatürk’ün izlerinin bulunduğu bu yatı en azından bir kaç gencimizin görmesi gerektiğini düşündüm. Maltepe sahili derinlik bakımından müsait olsa idi Savanora’yı Maltepe Sahili’ne getirmeyi düşünmüştük. Ancak sığ olması nedeni ile olmadı. Bu konu ile ilgili araştırmalarımız devam ediyor. Savanora’nın demirleyebileceği alanı bulduğumuz anda tüm Maltepeliler Savanora’yı yakından görme imkânına sahip olabilecekler” dedi.

Savanora da yaklaşık iki saat kalan öğrenciler Atatürk ile ilgili her detayı ilgi ile inceledikten sonra yattan ayrıldılar. Gezinin sonundan bütün Öğrenciler Başkan Zengin ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Yorumlar kapalı.