Lacivert Pasaport Almak İçin ( İstanbul Emniyet Müdürlüğü )

Abone Ol
Daha Fazla

UMUMA MAHSUS (Lacivert) PASAPORT

Bu pasaport İl Emniyet Müdürlüklerince ve dış temsilciliklerimizce verilmektedir. Bu türden pasaport almak veya temdit (süresini uzatmak) ettirmek için İstanbul’da en yakın İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine, yurt dışında bulunan vatandaşlarımızsa dış temsilciliklerimize (Elçilik veya Konsolosluk) başvurmaları mümkündür. Nüfusa kayıtlı olunan il fark etmeksizin pasaport müracaatları bir (1) iş günü (Bir (1) iş gününden kasıt bir sonraki gün aynı saatler demektir) içerisinde neticelendirilmektedir. Ancak her hangi bir aksaklık olması ihtimaline karşı pasaport ( Maliye veznelerinde olabilecek aksama, gerekli tahkikatın yapılması aşamasında yaşanacak bilgisayar ve sistem arızaları vb.) müracaatınıza üç(3) dört(4) gün öncesinden başlamanız tavsiye edilmektedir.

İLK DEFA UMUMA MAHSUS( LACİVERT ) PASAPORT ALACAK VEYA VAR OLAN PASAPORTUNU UZATMAK İSTEYEN VEYA GEÇERLİ BİR NEDENLE PASAPORTLARINI DEĞİŞTİRMEK İSTEYEN ŞAHISLAR İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi,
Yeni alacaklar için 4, var olan pasaportunu geçerli bir nedenden dolayı ( vize reddi alınması, sınır dışı kaşesi vurulması, eşkal değişikliği vb ) değiştirmek isteyenler 3 fotoğraf, pasaportunu uzatmak (temdit ) isteyenler 3 adet fotoğraf,
İstenen süreye göre maliye veznelerine veya bankalara yatırılacak para karşılığı alınan harç makbuzu ( BANKALAR İÇİN TIKLAYINIZ )
Pasaport bürolarından alınacak form doldurularak yeni alacaklar, pasaportunun süresini uzatacak veya değiştirecek olanlar ilk üç maddede belirtilen evraklarla en yakın ilçenin ( İkamet etme şartı yoktur, istenilen ilçemize müracaat edilebilir ) pasaport bürolarına şahsen müracaat edeceklerdir.
Parmak İzi Alma: 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 5 inci maddesi uyarınca, kişilerin parmak izi ve fotoğraf verileri kayda alınarak elektronik sistemde saklanmaktadır. Pasaport, pasaport yerine geçen belgeler ( Gemi Adamı Cüzdanı, Uçuş mürettebatı Belgesi ), her çeşit silah ruhsatı ve sürücü belgesi alan vatandaşlarımızdan parmak izi alınmaktadır. Daha önceden sayılan sebeplerle parmak izi alınanlardan tekrar parmak izi alınmaz. Parmak izi alınması sırasında ele krem sürülmüş olması parmak iz almayı güçleştirmekte ve zaman kaybına yol açmaktadır. Vatandaşlarımızın işlemlerinin en kısa sürede bitirilebilmesi, hızlı ve kaliteli hizmet verilebilmesi için Pasaport, pasaport yerine geçen belgeler, her çeşit silah ruhsatı ve sürücü belgesi almak için müracaat eden vatandaşlarımızın müracaata gelmeden ellerine krem sürmeden gelmeleri önem arz etmektedir.
ÖNEMLİ NOT: Umuma Mahsus ( Lacivert ) Pasaport talep eden vatandaşlarımızın pasaport alacak/uzatacak olanların ( 7 yaşından gün almış olanlar) parmak izleri alınmaya başlanacaktır. Bu nedenle pasaport alacaklar pasaport birimine refakate eklenecek dahi olsa gelmesi gerekmektedir.
( 7 yaşından gün almak= 11.05.2009 tarihinde 7 yaşından gün alan çocuk 11.05.2003 doğumlu ve büyük olanlar kasdedilmektedir )
İstanbul’un 32 ilçesinde bulunan Pasaport Büro Amirliklerinin ve Harç yatırılacak Maliye veznelerinin Adres ve Telefon bilgilerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport başvuru formunu indirmek için tıklayınız.
Not :Pasaport formunun çıktısını alınırken 2. sayfa 1. sayfanın arka yüzüne gelecek şekilde 1 sayfaya çıktı alınması gerekmektedir. Formu inceledikten sonra eksiksiz bir şekilde doldurunuz. Örnek form için TIKLAYINIZ
İlçe Emniyet Müdürlüğü-Pasaport Bürolarının adres ve telefon numaralarını için TIKLAYINIZ
Pasaportla ilgili sorularınız için lütfen aşağıdaki e-posta adresini kullanınız. pasaport@iem.gov.tr
Pasaport Şube Müdürlüğü Telefonları
+ 90 212 636 18 00
636 18 01
636 18 02
636 18 03
Pasaport Şube Müdürlüğü fax numarası:
+ 90 212 636 28 17
Adres ve Telefon Numaraları

PASAPORT HARÇ BEDELLERİ: Her yıl Maliye Bakanlığınca belirlenir ve 2010 yılı için miktarlar aşağıya çıkartılmıştır. Maliye veznelerine yatırılmaktadır. İlçe emniyet müdürlüğünde bulunan vezneler genelde 15:00 da ( bazı ilçelerde 12:00 ) kapanmaktadır. Birçok ilçede Vergi Daireleri veznesi İlçe Emniyet Müdürlüğü içinde veya çok yakınında bulunmaktadır. Ancak bazı ilçe emniyet müdürlüklerinde ve yakınında maliye veznesi yoktur. Yukarıdaki "Adres ve Telefon Numaraları" linkimizi tıklayarak gideceğiniz ilçe pasaport bürosu için harç yatırılacak veznenin adresini öğrenebilirsiniz. Pasaportunuzun süresi olup da, geçerli bir nedenle pasaportunu değiştirenlerden ek süre istemeyecekse sadece cüzdan bedeli alınır ve süresi yeni pasaporta aktarılır. Ek süre için harç yatıranların pasaportlarına daha önceki pasaport süreleri de ( 5 yılı geçmemek koşulu ile ) eklenir.
6 aya kadar olanlar
(Bu süreye birçok ülke vize vermemektedir) 126,05 TL.
1 yıl için olanlar 180,15 TL.
2 yıl için olanlar 304,00 TL.
3 yıl için olanlar 434,80 TL.
3 yıldan 5 yıla kadar olanlar ( 5 YIL) 616,30 TL.
Cüzdan bedeli 138,00 TL. (Pasaport Büro Amirliğine verilecektir)

Bazı bankalar yatırılacak harç miktarlarını bilemeyebilirler. Bankalara harç yatırıcak vatandaşlarımız istedikleri süreye göre harç miktarlarını not edip görevliye vermeleri eksik ve yanlış harç yatırmanızı önleyecektir. Cüzdan bedellerini pasaport birimleri tahsil alacaktır. Harç yatırdığınız banka veya maliye veznesine cüzdan bedeli yatırmayınız.
PASAPORT İSTEK FORMUNU DOLDURUP ÇIKTISIYLA MÜRACAAT EDEBİLİRSİNİZ
Pasaport formunun çıktısını alınırken 2. sayfa 1. sayfanın arka yüzüne gelecek şekilde 1 sayfaya çıktı alınması gerekmektedir. Formu örnek formu inceledikten sonra eksiksiz bir şekilde doldurunuz. Pasaport başvuru formunu indirmek için tıklayınız.
Pasaport Şube Müdürlüğü ve İlçe Pasaport Büro Amirlikleri Mesai Saatleri
İstanbul Valiliğinin belirlemiş olduğu mesai saatlerinde pasaport birimlerimiz hizmet vermektedir.
Kış Dönemi Mesai Saatleri 08:00-12:00 ile 12:30-16:30
Yaz Dönemi Mesai Saatleri 08:30-12:30 ile 13:00-17:00
1. UMUMA MAHSUS (Lacivert) PASAPORT ALACAK VEYA SÜRESİNİ UZATACAKLARDAN İSTENİLEN BELGELER
Nüfus cüzdanının aslı ve (ön ve arka yüzü) fotokopisi ile. Nüfus cüzdanında T.C Kimlik Numarası (vatandaşlık numarası) yoksa ( internetten çıktı alınarak ) temin edilerek gelinecektir.

1. Yeni pasaportlar için 4 adet, temditler (uzatma) için 3 adet 4.5 x 6 cm ebadında vesikalık fotoğraf. Refakat hanesine kaydedilecekler; yeni doğmuş bebekler dâhil; Küçük bebeklerin fotoğrafları evde vesikalık olabilecek şekilde çekilmiş fotoğraf şeklinde olabilir. Bazı ülkeler fotoğrafın arka planında beyaz fon istemektedir. Fotoğraflar son durumu tespit eden, cepheden çekilmiş şapkasız ve güneş gözlüksüz olmalıdır. Kadınlar için; çehrenin tam olarak görülmesini mani olmayacak şekilde, başın saç diplerinden itibaren bir örtü (Çarşaflı fotoğraflar kabul edilmemektedir) ile bağlanmış olarak çekilmiş olan fotoğraflar da kabul edilir.
2. Maliye bakanlığınca her yıl belirlenen Pasaport cüzdan bedeli (bu ücret pasaport bürolarınca alınmaktadır ve temditler=süre uzatımı için pasaport cüzdan bedeli istenmez) ve talep edilen sürelere göre belirlenmiş pasaport harcı alınır (pasaport müracaatı yapılacak ilçenin vergi dairesine veya bankalara yatırılır). Ancak 7 yaşından küçük ve aynı zamanda anne ya da baba refakatine eklenecek çocuklardan harç alınmaz.
3. 18 YAŞINDAN KÜÇÜKLER İÇİN ve MAHCURLULAR ( Akıl zafiyeti olanlar ) Reşit olmayan 18 yaşından küçük çocuklar ve mahcurlular (kendini temsil etme yetisine sahip olmayan) için her pasaport işleminde ( uzatmalar=temditler de )noterden veya pasaport vermeye yetkili makamlar ( Pasaport bürolar vb )huzurunda verilecek muvafakat name alınacaktır. Mahcurlular için mahkemenin bir kişiyi vasi tayin etmesi gerekmektedir. Mahcurlularda ( akıl noksanlığı ) muvafakati vasi tayin edilen kişi verecektir.Anne yada babaları tarafından çocuklarıyla beraber yapacakları pasaport müracaatlarında, çocuk kendi başına pasaport alacaksa anne – baba ikisi de, anne – babadan birinin pasaportuna işlenecekse diğer tarafın vereceği noterden tasdikli veya pasaport biriminde hazırlanacak muvafakatname ile müracaat etmeleri gerekmektedir. 18 yaşından küçük çocuklar ayrı pasaport alacaksa anne ve baba muvafakat verecek ve müracaata çocuğun gelmesi gerekmektedir. 18 yaşından küçük çocuk anne yada banın pasaportuna kaydedilecekse diğer tarafın muvafakati olacak ve refakat bölümüne fotoğrafı yapıştırılması isteniyorsa çocuk müracaata gelmesi gerekmektedir. Refakat bölümüne fotoğraf yapıştırılması istenmiyorsa 10 yaşından küçük çocuğun müracaata gelmesine gerek yok. 10 yaşından sonra her çocuğun fotoğrafı yapıştırılmaktadır. Ancak bazı ülkeler refakatteki çocuğun yaşı ne olursa olsun fotoğrafını istemektedir. 7 yaşından küçük çocuklar için anne yada baba refakatine kaydedilmeleri durumunda çocuklar için harç alınmamaktadır. 18 yaşından küçük çocukların pasaportlarını kanuni temsilcileri teslim alabilirler( anne – baba veya vasisi veya noterden vekalet verilen her hangi bir kişi )
4. İŞCİ MEŞRUHATLI, ÖĞRENCİ MEŞRUHATLI PASAPORT ALMAK İSTEYEN VE İHRACATÇI, İTHALATÇI ve KASAP YAZDIRMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ;İŞCİ MEŞRUHATLI (işçi pasaportu) pasaport almak isteyen vatandaşlarımız Türkiye İş Kurumundan alacakları belge ile İşçi meşruhatlı pasaport alabilirler. Yurt dışına bilimsel, sosyal, kültürel ve spor etkinliklerine katılmak veya eğitim amacıyla yurt dışına çıkış yapan üniversite öğretim elamanları ile öğretmenler ve öğrencilerin yurt dışına çıkışlarında; Üniversite öğretim elemanları ve öğrencileri yurt dışına çıkışları için üniversitelerinin onayları ve yurt dışında kalacakları tarihleri ile ilgili yazıyı üniversitelerinden alacaklardır. Milli Eğitim Bakanlığından ayrıca bir yazı almalarına gerek kalmayacaktır. Üniversite öğretim elemanları ve örencileri haricindeki diğer öğrenim için gidecek öğretmen ve öğrencilere verilecek öğrenci meşruhatlı (harçsız) pasaport almak isteyenlerin Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğrenim Genel Müdürlüğü veya Dış İlişkiler Daire Başkanlığından alacakları belge ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların Avrupa Birliği Eğitim Programları ve diğer uluslar arası eğitim projeleri çerçevesinde yurt dışına çıkacak öğrencileri valilik onayı ile veya ÖSYM sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan yurt dışındaki üniversitelerde öğrenim için gideceklerin kayıt yaptırdıklarına dair belge veya ÖSS sonuç belgesinin aslı ile, ÖSYM sınavına göre öğrenci almayan üniversitelerin gönderecekleri okula kabul edildiklerine dair davet mektubu ile KKTC deki üniversitelere ÖSYM tarafından yerleştirilmeyip özel yetenek sınavı ile öğrenim görmeye hak kazanan veya öğrenim gören öğrencilerin özel yetenek sınavını kazandıklarına dair belge, KKTC deki üniversitelerinden aldıkları öğrenci belgesi veya üniversitelerinden çekilen ve Türkiye’deki irtibat bürolarınca onaylanan fax ile, Milli Eğitim Bakanlğına bağlı Endüstriyel Teknik okul ve kurumlarında öğrenci olanlar Valilik makamının onayı ile ÖĞRENCİ MEŞRUHATLI (harçsız) pasaport alabilmeleri için yukarıda sayılan belgelerini İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığına bağlı
a-) Yeditepe Veraset ve Harçlar V.D. Müd. (Yeni Londra Asfastı, Yılanlı Ayazma Yolu, No:15 Cevizlibağ Yeşil Plaza E-5 Kenarı Tel: 0212 483 34 74- Fax:02124833468 (15.10.2008 tarihinden itibarende aşağıdaki maliye birimlerinde )

b-) Hisar Veraset ve Harçlar V.D. Müd. (Çiftecevizler mh. Darulaceze Okmeydanı Tel: 0212 320 07 20- Fax:02123200718

c-) Rıhtım Veraset ve Harçlar V.D. Müd. ( Maliye Kompleksi Bostancı San. Sit. Değirmenyolu sok. No:18 Tel: 0216 577 31 44 Fax: 0216 577 31 42 ) onaylatmalarının ardından pasaport büro amirliklerine başvurabilirler . Pasaportunun meslek hanesi bölümüne İHRACATÇI yazdırmak isteyenlerden; İHRACATÇI BİRLİKLERİNE üye olduklarına dair belge, İTHALATÇI yazdırmak isteyenler; İTHALAT BELGESİ, KASAP yazdırmak isteyenlerden maliyeden alacakları vergi belgesi ile belediyelerden almış oldukları ruhsatla veya kasaplar derneğinden almış oldukları bonservis ile kasap olduklarını belgelendirenlerin meslek hanelerine bu meslekleri yazılır.
5. PASAPORT ALMAK İÇİN NEREYE MÜRACAAT EDİLİR? İlçe Emniyet Müdürlüklerinden alacakları formu doldurup yukarıda sayılan belgeler ile birlikte İstanbul’da size en yakın İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine, pasaport alacakların ve refakate kaydolacakların şahsen müracaat etmesi gerekmektedir.
6. Ayrıca kişilerin özel durumlarına göre değişik belgeler (Ör: Ayrıntılı Nüfus Kayıt Örneği) istenebilir. Bulgaristan göçmenlerinden ilk defa pasaport isteklerinde Ayrıntılı Nüfus Kayıt Örneği istendiği gibi…
7. PASAPORTLARIN TESLİM ALINMASI: Teslim edilme aşamasına gelmiş pasaportları hak sahipleri kendileri veya noterden vekalet verdikleri bir şahıs teslim alabilir.18 yaşından küçük çocukların pasaportlarını anne – baba veya vasisi veya noterden vekalet verilen her hangi bir kişi alabilir. Vekaletle olsa bile kimse başkasının yerine umuma mahsus ( lacivert ) pasaport müracaatı yapamaz.
2. PASAPORTUN KAYBEDİLMESİ, TAHRİFAT YAPILMASI VE ÇALINMASI: Tahrifattan kasıt pasaport üzerinde bir şeyleri gizlemek amacıyla silinti kazıntı yapılmış olması, sayfalarının eksik olması gibi durumlar anlaşılmalıdır. Pasaportun eskimiş olması, sayfalarının eksik olmamak kaydıyla kopması, sayfalarının dolması tahrifat olarak değerlendirilmemektedir çaldırılması, halinde yeni pasaport almak için:
Dilekçe ile (Pasaport Şubede matbu olarak bulunmaktadır) Fatih ilçesi Vatan caddesindeki İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğü’ ne gelinmesi gerekmektedir. İstenilen evraklar 1. maddedeki evraklardır. 2. Madde dışında sayılan bütün durumlar için vatandaşlarımız bulundukları ilçenin pasaport büro amirliğine başvuracaklardır.

3. HANGİ HALLERDE PASAPORTLAR DEĞİŞTİRİLMELİDİR? Şahısların pasaportlarındaki eşkâl değişimi (refakatteki çocuklar içinde geçerli)sebebiyle pasaportları iptal edilip yeni pasaport verilir. Vize veya giriş çıkış sayfalarının dolmasından veya pasaportun yıpranması gibi nedenlerden dolayı pasaportlarını değiştirmek isteyen vatandaşlarımızın pasaportları müracaatları üzerine İlçe Emniyet Müdürlüklerince değiştirilir. Bu pasaportların süreleri var ise yeni pasaportlarına cüzdan bedeli alınarak aktarılır. Pasaportları iptal edilerek şahıslara teslim edilir. Medeni hal değişimi, kimlik bilgilerinin değişmesi durumunda (nüfusa kayıtlı olduğu ilin değişmesi, yaş ad soy ad tashihi yapılması vb.) pasaportun değişmesine gerek yoktur. Açıklamalar sayfasına meşruhat ( açıklama ) verilerek pasaport uzatılabilir.
4. TÜRK VATANDAŞI OLUP DA YURT DIŞI DOĞUMLU OLANLAR: Yurt dışı doğumlu olan vatandaşlarımız kendi adlarına pasaportları var ise ve bu pasaport kayıp ise kayıp pasaport işlemi yapılacağı için Pasaport Şube Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir. Yurt dışı doğumlu çocuk anne veya baba refakatinde ve refakatte olunan pasaport kaybolduysa pasaport sahibi İlçe Em. Md. Pasaport Büro Amirliğine gelerek kaybolduğuna dair dilekçe vermesi veya daha önceden kayıp edildiğinin bildirilmesi halinde 18 yaşından küçük ve refakatte yurda giriş yapan çocukların pasaportları ilçelerinin pasaport bürolarından çıkarılır. 18 yaşından büyük çocuklar daha önceden anne yada baba refakatindeyseler bu pasaportlarını ibraz etmelerine gerek yoktur. 18 yaşında refakat otomotikman düşmüş olacaktır.

5. PASAPORTU MUHAFAZAYA ALDIRMA: Pasaportlarında bir ülkeye ait vize veya giriş çıkış kaşesi bulunduğundan dolayı başka bir ülkenin veya ülkelerin vatandaşlarımızın vize taleplerinde zorluk çıkartmaları durumunda; vatandaşlarımızın müracaatı üzerine Şube Müdürlüğümüzce değerlendirilerek uygun bulunması halinde pasaport muhafazaya alınıp yeni bir pasaport verilir. Bu pasaportlar dönüşümlü olarak kullanılabilir

İstenilen belgeler;
1. Dilekçe,
2. 4 fotoğraf,
3. Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi ile birlikte Pasaport Şube Müdürlüğü’ne müracaat edilmelidir.

4. Yeni çıkacak pasaport içinde cüzdan bedeli ve istenen süreye göre harç makbuzu alınacaktır.
6. KIBRIS VATANDAŞLARI: Kıbrıs Konsolosluğundan alacakları yazıyla Pasaport Şube Müdürlüğü’ne geleceklerdir. İstenilen evraklar 1. maddedeki evraklardır.

7.HUSUSİ (YEŞİL) PASAPORTLAR: (süre uzatımı ve yeni ilk defa alanlar) sadece İl Emniyet Müdürlüğü Hususi Pasaport bölümünden yapılır. İstenilen evrakları Hususi ( yeşil )Pasaportlar kısmından öğrenebilirsiniz. YEŞİL PASAPORT

8. SONRADAN TÜRK VATANDAŞI OLAN ŞAHISLAR: Her pasaport işleminde Nüfus müdürlüklerinden alacakları ayrıntılı nüfus kayıt örneği ile müracaat edeceklerdir.
9. Pasaport Müracaatları ile ilgili tahkikatlar bilgisayar ağı üzerinden yapılarak (1) gün sonra hazır hale getirilmesi gerektiğinden, Online Pasaport Müracaatlarındaki aksaklıkların göz önünde bulundurulmayarak bizzat müracaat eden her vatandaşımız herhangi bir sakıncalı hali olmaması durumunda müracaat tarihinden itibaren (1) gün sonra pasaportlarını alabilirler.

10. GİDİLECEK ÜLKELERİN VİZE REJİMLERİ ( VİZE UYGULAMALARI ):
TurkVatandaslarininTabiOlduguVizeUygulamalari Dışişleri Bakanlığının web sayfasından öğrenebilirsiniz;
bu adresten Konsolosluk-Vize Uygulamaları-Türk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları bölümünden öğrenebilirsiniz. Vize uygulamalarında gözlenen sürekli değişim nedeniyle, seyahat öncesinde ilgili ülkenin Büyükelçiliği ile temas kurulması tavsiye olunur.
11. Normal pasaportta (süre uzatımı yani temdit ve yeni pasaport almak için aynı form kullanılmaktadır) açılan form eksiksiz doldurulup ikamet edilen İlçe seçilerek gönderilir. Hususi (yeşil) pasaport içinse sadece Pasaport Şube Müdürlüğü’ne şahsen müracaat edilir. Müracaat sahiplerinin 1. maddede istenilen evraklarla beraber bizzat ikamet ettiği İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport büro Amirliklerine müracaat etmeleri istenecektir.

Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport başvuru formunu indirmek için tıklayınız.
Not :Pasaport formunun çıktısını alınırken 2. sayfa 1. sayfanın arka yüzüne gelecek şekilde 1 sayfaya çıktı alınması gerekmektedir. Formu inceledikten sonra eksiksiz bir şekilde doldurunuz. Örnek form için TIKLAYINIZ
İlçe Emniyet Müdürlüğü-Pasaport Bürolarının adres ve telefon numaralarını için TIKLAYINIZ
Pasaportla ilgili sorularınız için lütfen aşağıdaki e-posta adresini kullanınız. pasaport@iem.gov.tr
Pasaport Şube Müdürlüğü Telefonları
+ 90 212 636 18 00
636 18 01
636 18 02
636 18 03
Pasaport Şube Müdürlüğü fax numarası:
+ 90 212 636 28 17

Yorumlar kapalı.