Belediyeden "Keneler ve Halk Sağlığı" Paneli

Abone Ol
Daha Fazla

Geçmiş yıllarda hayvancılıkta meydana getirdikleri verim kayıplarıyla yetiştiricilerin gündeminde olan keneler, ölüm oranı çok yüksek seyreden kırım Kongo kanamalı ateşi sebebiyle kentsel yaşam alanlarında da insanların gündemine girdi ve toplum genelinde tedirginlik meydana getirdi.

Geçtiğimiz yıllarda vatandaşlarımızın hafta sonları ormanlık alanlarda yapmış oldukları pikniklerde birçok kene ısırma vakasına rastlandı. Bilgi kirliliği sebebiylede gerek kenenin uzaklaştırılması gerekse başvurulacak sağlık birimi konusunda yanlışlıklar yapıldı. Maltepe Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü de buradan yola çıkarak, yaz aylarının gelmesiyle halkın gündeminde yeniden yerini alan keneler ve bulaştırdıkları Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ile ilgili bir panel düzenledi. Panele, Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin’in moderatörlüğünde, Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim görevlisi Prof. Dr. Ayşe Arısoy, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim görevlisi Prof. Dr. Ayşen Gargili, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim görevlisi Prof. Dr Murat Arslan konuşmacı olarak katıldı.

Maltepe Belediyesi Kültür Merkezi Serince salonda yapılan “Keneler ve Halk Sağlığı” konulu konferanstan kenelerle ilgili İstanbul’u sevindirici bilgiler çıkarken uzmanlar uyardı: “ Artık sadece depremle değil keneyle de yaşamayı öğreneceğiz.”

Toplantının moderatörlüğünü yapan Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin, açılış konuşmasında “Biz bugün burada dört bilim adamı olarak keneyle ilgili neler yapıldığını, temizliği konuşacağız. Ancak ben şunu müjdeleyebilirim ki; yaptığımız çalışmalar sonuncunda Maltepe’de kene ile ilgili bir problemimiz kalmadı “ diye konuştu.

Toplantının ilk konuşmacısı İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve öğretim görevlisi Prof. Dr. Ayşen Gargılı sinevizyon gösterisi eşliğinde kenelerle ilgili yaptığı açıklamada, İstanbul’da rastlanan kenelerin KKKA yol açan keneler olmadığını ve İstanbul ikliminin nemli olmasından dolayı kenelerin yaşama şansının olmadığına dikkat çekti.

Maltepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji öğretim görevlisi ve Anabilim dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Arısoy, KKKA hastalığının insan vücuduna geçiş dönemini ve şüphelenen hastaların kendilerini bu hastalığın bulguları doğrultusunda on gün kontrol altında tutmaları gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Ayşe Arısoy, virüsün kan içinde 40 derecede 10 gün yaşadıklarını, ilaca karşı dirençli olduklarını, vücutta nerede çoğaldığının bilinmediğini, karaciğer, akciğer ve bir çok organda hücre ölümü gerçekleştirdiğini sözlerine eklerken, bu hastalığın sadece keneden değil, insandan insana geçebildiğini de söyledi.

Son olarak söz alan Veteriner Hekimler Derneği İstanbul Temsilcisi olan Prof. Dr. Murat Aslan, alınması gereken önlemler için sağlık önlemleri ekip işidir diye konuştu. Arslan, farklı disiplinler arasında mutlak işbirliğine gidilmesi gerektiğini, gıda denetiminde sağlık hizmetlerinde, veteriner hekimlerin bulunmadığını, kanunların yetersiz olduğunu, bazı yerlerde yetki kargaşası yaşandığını ifade etti.

Panelin sonunda Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, konuşmacılara birer hediye vererek katılımlarından dolayı teşekkür etti

Yorumlar kapalı.