Türkiye İsrail’e nota vermedi

Abone Ol
Daha Fazla

İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere müdahale etmesi üzerine Dışişleri Bakanlığına çağrılan İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levi, Bakanlıktan ayrıldı.

Edinilen bilgiye göre görüşmede Türkiye İsrail’e nota vermedi. Türkiye, İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levi’ye, Gazze’ye insani yardım taşıyan gemilerin alıkonulmasıyla ilgili protestosunu ileterek, bu saldırının kabulünün söz konusu olmadığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığına çağrılan Büyükelçi Levy, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Vekili Büyükelçi Ünal Çeviköz görüştü.

Yaklaşık 20 dakika süren görüşmede, Büyükelçi Levy’ye sözlü olarak şu hususlar aktarıldı:

"İnsani yardım taşıyan ve uluslararası sularda seyreden gemilere güç kullanılarak müdahalede bulunulması uluslararası hukuka aykırıdır. Bunun kabulü ve mazur görülmesi söz konusu değildir.

Türkiye dahil 33 ülkenin vatandaşının bulunduğu uluslararası konvoyda yer alan gemilerdeki yolcuların akıbeti hakkında ayrıntılı rapor talep ediyoruz. Yaralıların bir an önce teslim alınarak tedavilerinin Türkiye’de yapılmasını ve bu konuda gereken işbirliğinin derhal gösterilmesini istiyoruz. Gemilerdeki diğer yolcuların da tarafımıza daha önce de söylendiği gibi en kısa zamanda ülkelerine gönderilmelerini bekliyoruz. Bu hukuk dışı duruma derhal son verilerek, uluslararası sularda müsadere edilen gemilerin en kısa zamanda serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Söz konusu saldırılar konusunda olanlar karşısında da uluslararası hukuktan kaynaklanan, haklarımızı saklı tutuyoruz."

Yorumlar kapalı.