İsveçte binlerce kişi İsraili protesto etti

Abone Ol
Daha Fazla

İsveç’in birçok şehrinde İsrail’in yardım konvoyuna operasyon düzenlemesine ve masum insanların öldürülmesine tepki yağdı.

Stockholm’ün ünlü Sergel meydanında (Sergels Torg) toplanan binlerce insan İsrail’i protesto etti. Meydanı dolduran göstericilerin İsveç, Filistin ve Türk bayrakları taşıdı. Başta İsveçliler olmak ülkede yaşayan birçok etnik ve dini grubun destek verdiği gösteride ‘İsrail’i boykot et!’, ‘Filistin halkını destekliyoruz’ şeklinde sloganlar atıldı.

İsveç medyasının da büyük ilgi gösterdiği gösteride birçok televizyon kanali olay yerine getirilen canlı yayın araçları ile gösterileri i canlı olarak izleyicilerine aktardı.

Protesto gösterisinde birçok partinin üst düzey yetkilisi konuşma yaparken Sol Parti’den Lars Ohly "İsrail’in bu yaptığını sadece soruşturma yapmak yetmez, İsrail’e müeyyideler uygulamak gerekir." dedi. Ohly, "Yeter İsrail artık, bu kadar yaptığın yeter!" şeklinde sözlerini tamamladı.

Yardım konvoyundaki Sofia gemisinde bulunan ünlü tarihçi Matthias Gardell’in oğlu Linus Gardell ise "Buraya babamın adına konuşmaya geldim. Babam burada olsaydı aynı şeyi söylerdi. ‘Bu saldırı bizi sindiremez, susuturamaz’ derdi." şeklinde konuştu.

Birkaç İsrail bayrağı yakılması dışında sakin ve olaysız geçen gösterinin ardından göstericiler İsrail Büyükelçiliği’ne doğru yürüyüşe geçti. Polis kontrolü altında yapılan yürüyüşte İsrail aleyhine sloganlar atıldı.

Bu arada ülkenin diğer büyük şehirleri Malmö ve Göteborg’d ada İsrail’i protesto gösterileri düzenlendi.

Yorumlar kapalı.