Kılıçdaroğlu "İsrail’in Saldırısı İnsanlık Dışı"

Abone Ol
Daha Fazla

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İsrail’in Gazze’ye giden insani yardım gemilerine saldırmasını kabul etmenin mümkün olmadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nde yaptığı açılamada, İsrail’in Gazze’ye insani yardım gemilere yönelik saldırısına ilişkin, “Kabul etmek mümkün değildir, insanlık dışı saldırının gerekçesi ne olursa olsun asla mazur gösterilemez" dedi.

Kılıçdaroğlu, “Bu vahim saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz” diye konuştu. Türk gemisinin hareketinden önce Türkiye’nin İsrail makamları nezdinde kararlı girişimlerde ve uyarılarda bulunulabileceğini, böylece yaşanan vahim tablonun önünün alınmasının mümkün olacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, “İsrail tarafından yapılan bu saldırının tarafımızdan geçiştirilmesi mümkün değildir” dedi.

Kılıçdaroğlu, İsrail’deki Türk Büyükelçinin geri çağrılmasının olumlu bir girişim olduğunu ifade ederek, hükümetin başta BM Güvenlik Konseyi olmak üzere uluslararası örgütlerin gündemine getirmesini, yakından izlemesini ve hukuki yollara başvurmasını da yerinde bulduklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, İskenderun’daki terör saldırısında 7 askerin şehit olduğunu hatırlatarak, İsrail’in yardım gemisine yaptığı saldırıyla bağlantısının olup olmadığına ilişkin görüşünü sorması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
“Bu konuda değişik çevrelerin kaygıları var. Bunlar dile getiriliyor. Biz tabii İskenderun’da yaşanan olaydan gerçekten büyük üzüntü duyuyoruz. 7 askerimizin şehit olması üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. İsrail Ordusu’nun yaptığı operasyonların sürdüğü bir ortamda Türkiye’de böyle bir eylemin gerçekleşmesi gerçekten de manidardır.”

Kılıçdaroğlu bir soru üzerine diplomasinin temel görevinin çatışma ortamını yaratmamak olduğunu vurgulayarak, "Eğer diplomasi varsa bunun için vardır. Geliyorum diyen bir tehlike var, yazılan, çizilen bir tehlike var. Diplomasinin bu süreç içinde yeterince etkin görev yaptığı kanısında değilim" dedi.

Yorumlar kapalı.