Yahudiler de İsrail’e "yeter artık" dedi

Abone Ol
Daha Fazla

İsrail devletinin sergilediği insanlık dışı politika ve uygulamalar, Filistin’e yardım götüren gemilere baskınla zirveye çıkarken, zulmü tüm dünya gözleriyle gördü. ABD’de de yaşayan Yahudiler de İsrail’e tepki yağdırdı.

İsrail’in kanlı ve hukuksuz baskını ABD’deki Yahudi örgütleri arasında son yıllarda derinleşen fikir ayrılığını da bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Likud Partisine ve Netanyahu’ya yakın görüşteki Yahudi kökenli kişi ve dernekler İsrail’i savunurken, son yıllarda sesini yükselten ve özellikle yeni nesil Yahudiler arasında gittikçe daha yaygın bir harekete dönüşen muhalif Yahudi organizasyonları ise İsrail yönetiminin tavrına sert tepki gösteriyorlar.

İsrail’in sergilediği şiddet politikaları ABD’de de yaşayan Yahudi vatandaşlarca da tepkiyle karşılandı.

ABD’nin New York kentindeki İsrail Başkonsolosluğunda bu sabah içlerinde Yahudilerin de bulunduğu kalabalık, İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırmasını protesto etti. Türkiye ve Filistin bayrakları taşıyan eylemciler, attıkları sloganlarla İsrail’e tepki gösterdiler.

New York polisinin geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen eylemde, ”Gazze’deki ablukaya son”, ”Amerikan Doları, İsrail’in savaş suçlarını besliyor”, ”Ellerinde sopa değil, beyaz bayrak vardı”, ”Özgür Gazze” ”Katil İsrail” yazılı pankartlar taşındı.

Eylem de dini kıyafetleriyle katılan kalabalık Yahudi din adamları dikkat çekti. ”Hasetik” adıyla tanınan Yahudi grup üyelerinin yakalarında ”Yahudi siyonist değildir” yazılı rozetler yer aldı.

İsrail Başkonsolosluğu önünde iki saat kadar süren eyleme katılan göstericiler daha sonra toplu halde Times Meydanına kadar yürüdüler ve eylemi orada da sürdürdükten onra olaysız olarak dağıldılar.

J Street Yahudileri İsrail hükümetine tepkili

ABD’deki en güçlü Yahudi lobi örgütü AIPAC’a karşı 2 yıl önce kurulan J Street adlı Yahudi Lobi örgütü, İsrail hükümetine yönelik sert bir eleştiri açıklaması yayınladı. ‘’J Street, İsrail’in Gazze’ye insani yardım götüren konvoya baskını sonucu 10 sivilin öldürülmesi ve onlarcasının yaralanması karşısında derin bir şok ve üzüntü yaşamıştır.’’ denilen açıklamada, tarafsız ve güvenilir bir araştırma komisyonunca olayın her yönüyle soruşturulması çağrısı yapıldı.

J Street’in başından beri olduğu gibi bugün de Gazze kuşatmasına karşı olduğunun altı çizilen açıklamada, Başkan Obama’dan ve dünya liderlerinden meydana gelen talihsiz olayı, İsrail – Filistin barışının tesisi yolunda acil çabalar için bir vesile ve fırsat haline getirerek baskıyı artırmaları istendi.

‘’Ben Yahudiyim, bu benim adıma değil’’

İsrail’in hukuksuz saldırısı, ABD’deki birçok Yahudi kökenli aydın, akademisyen ve gazetecinin de tepkisine sebep oldu. Gün boyunca medya sitelerindeki okuyucu yorumlarında Yahudi olduğunu belirterek, İsrail’in davranışını kınayan çok sayıda okuyucu yorumunun yer alması dikkat çekti. Okuyucuların yanı sıra Yahudi kökenli yazarlar gazeteciler ve akademisyenlerden de vicdan ve barışın sesi yükseldi.

Yahudi kökenli ünlü medya eleştirmeni ve gazeteci Rob Kall, ‘’Not in My Jewish Name’’ başlığıyla kaleme aldığı duygusal yazısında, ‘’Ben bir Yahudiyim. Ve İsrail’in hareketinden dolayı öfke ve utanç içindeyim. Ben Yahudiliğinden nefret eden, utanan biri değilim. Sadece doğru yanlış nedir bilen bir Yahudiyim. Bir Yahudi olarak ilan ediyorum ki İsrail de AIPAC da benim adıma hareket etmiyor’’ dedi.

Kall sert yazısına şöyle devam etti: ‘’İsrail, Gazze’ye saldırıp 1000 sivili katlettiğinde de öfke ve utanç duymuştum. Oğluma, ‘senin bana bir kağıt topu atman benim de bunun üzerine elimde bir çekiçle gelip senin kafanı gözünü parçalamam’ şeklinde tasvir etmiştim İsrail’in yaptığını. Başka izahı yok. İsrail liderliği vicdansız psikopatlığa dönüştü.’’

ABD’nin İsrail’de radikal fanatiklerin çok fazla güce sahip olduğu gerçeğiyle bir an önce yüzleşmesi gerektiğini ifade eden Kall, AIPAC’ın da sadece İsrail’i değil, tüm Yahudileri de felakete sürüklediğini kaydetti.

Kall, ABD’deki tüm ırkdaş ve dindaşlarını, ABD Kongre üyelerine gidip, ‘’her türlü suçu işleyebileceklerini ve ABD’nin buna asla ses çıkarmayacağını düşünen çılgın liderlere’’ destek vermekten vazgeçemeleri için lobi yapmaya çağırdı.

AIPAC’ta resmi açıklama yok ama yalan haber var

ABD’deki en etkili İsrail lobisi örgütü olan AIPAC, beklentinin aksine şu ana kadar resmi bir açıklama yayınlamadı. AIPAC, web sitesine koyduğu haber notunda ise, 6 yardım gemisinden beşine İsrail askerlerinin sorunsuz indiğini belirterek, bir tek Mavi Marmara’da olaylar çıktığına dikkat çekildi. Haberde, ‘’Bu gemide, İslami terrorist organizasyonlarla ilintili kişiler İsrail askerlerine saldırdı’’ şeklind egerçekdışı bilgilere yer verildi. Gerek AIPAC’ın gerekse de ADL’nin resmi sitelerinde, Mavi Marmara’da ele geçirilen meyve bıçaklarını ve tamir takımını, ‘’silah’’ olarak göstermeleri dikkat çekti.

ADL’de de sürpriz yok!

Likud Partisi çizgisindeki görüşleriyle bilinen İftira ve İnkar ile Mücadele Birliği (ADL) adlı önde gelen lobi organizasyonu da, İsrail’i aklayan ve yardım aktivistlerini suçlayan bir bildiri yayınladı. İsrail’e karşı bir provokasyon yapıldığını iddia eden ADL, ‘’İsrail karşıtlarının bir kez daha Gazze’deki masum insanları bu provokasyona için bahane olarak kullandıklarını’’ iddia etti. ADL Genel Başkanı Robert G. Sugarman, ve ADL Ulusal Direktörü Abraham Foxman imzasıyla yayınlanan bildiride, ‘’Aktivistlerin İsrail askerlerine öldüresiye saldırdıkları’’ iddia edilerek, ‘’Bu vicdansız saldırının tüm dünya liderlerince kınanması gerektiği’’ çağrısında bulunulması dikkat çekti.

‘’İsrail 200 nükleer silahı olan lunatik bir devlet’’

Yahudi kökenli New Yorklu ünlü akademisyen Norman Finkelstein’in İsrail’e tepkisi de sert oldu. Pazartesi günü RT Haber Kanalına konuşan Finkelstein, ‘’Gazze filosuna olan bir kaza değil. İsrail kabinesince planlanmış bir olaydır. İsrail, artık lunatik (çıldırmış) bir devlet. 200 – 300 nükleer silahı olan çılgın bir devlet. Gün aşırı Lübnan Hizbullah’ını ve İran’ı savaşla tehdit ediyor. Herşey kontrolden çıkıyor. Şu basit soruyu sormamız lazım: İsrail gibi çılgın bir devlete, 200 – 300 nükleer silahıyla hem de komşuları İran ve Lübnan’ı tehdit ederken güven duyulabilir mi?’’

‘’İsrail için yeni bir dip nokta’’

ABD’deki, İsrail-Filistin barışı yanlısı zionist liberal gençlik derneği ‘’Americans for Peace Now (Acil Barışı Destekleyen Amerikalılar)’’ adlı Yahudi organizasyonu da İsrail yönetimine sert eleştirilerle dolu bir açıklama yaptı. Grubun lideri Debra DeLee, İsrail’in yardım konvoyuna karşı hareketini, ‘’İsrail için yeni bir dip nokta’’ olarak nitelendirdiği açıklamasında, ‘’Mevcut İsrail yönetimi artık her türlü muhalefeti terörizm olarak nitelendiriyor. Filistin Yönetimi’nin Yahudi yerleşimcilerin ürettiğ ürünlere boykot kararına, ‘ekonomi terörü’, şiddet içermeyen her protesto gösterisine ‘halk terörü’, uluslararası sanatçıların İsrail’e gelmemesi için yürütülen kampanyaları ‘kültür terörü’ olarak nitelendiriyorlar.’’ eleştirisinde bulundu.

(Haber 7)

Yorumlar kapalı.