İDO’nun şehiriçi hatları özelleştirilecek

Abone Ol
Daha Fazla

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, belediyenin en gözde şirketlerinden biri olan İDO’nun özelleştirilmesi için gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Şirketin Şehir Hatları’nın bünyelerine şartlı alındığını vurgulayan Topbaş, bu hatların dışarıda bırakılarak şirketin şehir içi hatlarının özelleştirileceğini açıkladı. Başbakan Tayyip Erdoğan ile Brezilya’da temaslarda bulunan Başkan Kadir Topbaş, gündemdeki konuları değerlendirdi. İstanbul Deniz Otobüsleri’nin Şehir Hatları’nı bünyesine katarak çok geniş bir alanda hizmet vermeye başladığını ifade eden Topbaş, şirketin özelleştirmesi için danışma firmasını belirlediklerini açıkladı.

Şirketin Şehir Hatları dışarıda bırakılarak özelleştirileceğini anlatan Başkan Topbaş, "Yani İDO’nun deniz otobüsleri, feribotları ve arabalı vapurları gibi hizmetleri yapan bölümü Şehir Hatları dışında olan bölümleri, ayrışarak diğeri farklı bir şirkette İstanbul’da kalacak." dedi. Topbaş, özelleştirme yöntemini danışman firmanın belirleyeceğini kaydetti. Topbaş ayrıca gelecekte devir şartlarına halel gelmeyecek şekilde Şehir Hatları’nı kısmen halka açmayı düşündüklerini de açıkladı. İstanbul Gaz Dağıtım AŞ’nin (İGDAŞ) özelleştirilmesiyle ilgili de çalışma yürüttüklerini vurgulayan Kadir Topbaş, "Herhalde İGDAŞ, daha erken yürüyebilir. Beklentilerimize cevap vermeyecek bir sonuç olursa da tabii ki bunu geciktiririz." bilgisini verdi.

Yorumlar kapalı.