İSRAİL İLE TÜM İLİŞKİLER KOPUYOR MU?

Abone Ol
Daha Fazla

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’in "İsrail ile askeri ve diğer tüm anlaşmalar feshedilecek" açıklamasının ardından gözler hükümete ve Dışişleri Bakanlığı’na çevrildi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, konuyla ilgili soruları yanıtladı:

"Olayın üzerin den 1 hafta geçti ve uluslararası diplomatik temaslarımızın neticesinde dünyadan İsrail’e kınama mesajları yağdı.

Biz bu meselenin takipçisi olacağız diye tüm uluslararası toplum Türkiye’nin yanında. BM komisyon kurulmasını önerdi. Biz bunu kabul ettik. İsrail bunu redderse uluslararası alanda hesap verme zorunluluğu doğar. Eğer çekinmiyorlarsa, suç işlediklerine inanmıyorlarsa bu komisyonu kabul etmeliler. Bu uluslararası sorumluluktan kaçma şansları yok. Bugün kaçarlarsa yarın yakalanırlar.

Eğer bazı ülkeler uluslararası hukukun üstündelerse bunu öğrenelim de hukukun açık denizlerdeki sınırlarını bilelim. İki ülke arasındaki ilişkiler de gündemimizde.

Biz hiçbir ülkenin vatandaşlarımıza zarar vermesine izin vermeyiz. Askeri ve diğer ilişkileri değerlendiriyoruz. Bu biraz da İsrail’in tutumuna bağlıdır. Komisyona ikna olur ve komisyonun sorularına doğru cevap verirlerse başka olur.

Ama bunlardan kaçarlarsa Türkiye-İsrail ilişkileri bundan sonra normalleşmez. "

Yorumlar kapalı.