KARDEŞ TÜRKİYE UNUTMA BİZİ

Abone Ol
Daha Fazla

Kırgızistan’ın güneyinde Oş ve Celalabat’ta yaşanan etnik çatışmalardan kaçarak Özbekistan’a sığınan binlerce mülteci Özbek, çadır kampında yaşam mücadelesi veriyor. Özbekistan’a geçen ve sayıları 90 ile 100 bin arasında değiştiği belirtilen mülteciler artık kamplarda hayat sürdürüyor.

Kamplardan biri Kırgız-Özbek sınırının yanı başındaki Yarkışlak’ta yerleşiyor. Kampta 15 bin dolayında mülteci yaşıyor. Mültecilerin yurda dönmesi ise Kırgızistan’daki duruma bağlı, ama her şeye rağmen onlar geri dönme konusunda endişeli.

KAMP ÇOCUKLARINDAN TÜRKİYE’YE SELAM
Kamplarda hareketli ve neşeli olan yine de çocuklar oluyor. ‘Çocuk her yerde çocuk’ sözünü onaylayan kamp çocukları oynadıkları oyun ve pinponla gün geçiriyor. Cihan’a konuşan Yarkışlak Kampı çocukları öncelikle kendilerine sunulan şartlardan duydukları memnuniyeti dile getiriyor.
Türkiye’deki çocuklara da selam gönderen çocukları, "Kardeş Türkiye çocukları, bizi unutmayın." mesajı gönderdi.

Bu arada Özbekistan hükümeti kamplara yerleştirildiği mültecilerin durumunu iyileştirme amacıyla sınırlarını gelecek yeni mültecilere geçici olarak kapattı. Bu arada bugün Kırgızistan’dan Özbekistan’a geçmek isteyen mültecilerin sayısında da düne nazaran bir azalma olduğu gözlendi.

Kamplarda yana yana dizilen çadırlar yüzlerce insan barındırıyor. Özbekistan hükümetine müteşekkir olduklarını dile getiren kamp sakinleri yavaş yavaş bu farklı hayata adapte olmaya çalışıyor. Kendileri kampta olsa da, gözleri ve gönülleri arkada bıraktıkları diğer yakınlarında. Bu arada kamplara durmadan kamyonlarla insani yardım malzemesi taşınıyor.

Yorumlar kapalı.