TÜRK KIZILAYI SANCAKTEPE DEPREM TATBİKATI YAPTI

Abone Ol
Daha Fazla

Türk Kızılayı tarafından 2007 yılında başlatılan “Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi” (TLT) kapsamında İstanbul Sancaktepe’de bir deprem tatbikatı düzenlendi.

Olası bir deprem durumunda, proje kapsamında sağlanacak acil müdahale gücü ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla gerçekleştirilecek tatbikata, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mimar Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile çok sayıda kaymakam, belediye başkanı ve diğer protokol üyeleri izledi. Tatbikatı izleyenler arasında Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Bekele Geleta ile Genel Sekreter Yardımcısı Yasemin Aysan da vardı.

Tatbikatı ayrıca çok sayıda Türk Kızılayı Şube Başkanı, Şube Yönetim Kurulu Üyesi, gönüllüler, eğiticiler, toplum liderleri ve vatandaş izledi. Davetlilere Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Lütfi Akar, Yönetim Kurulu üyeleri Hasan Karahan, Hayati Çetin, Hamza Aydoğdu, Genel Başkan Başdanışmanı ve TLT Projesi Genel Koordinatörü Prof.Dr. Ahmet Mete Işıkara ile Genel Müdür Ömer Taşlı ev sahipliği yaptı.

Tatbikat öncesinde açılış konuşmasını yapan Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, özelde İstanbul genelde ise ülkemizin bir deprem kuşağı ve tehdidi altında olduğun vurguladı. Küçükali, 1999 depreminin hemen ardından yaşanan iletişim ve koordinasyon zafiyetinin altını çizdi.

Genel Başkan Küçükali: “Toplum Liderleri Bilinçlendirildi”

Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi’nin iki yıl önce başlatıldığını belirten Küçükali şöyle konuştu: “Eğitim görevlisi olma sürecini tamamlayan mahallemizin yerel ve “doğal” liderleri olan öğretmen – muhtar – din görevlisi üçlüsünden oluşan komite; olağanüstü bir durumda mahalledeki tüm bireylerin ne zaman nerede toplanacağını, ekmeğini suyunu nereden temin edeceğini ve hangi yolları izleyeceğini artık önceden bilmektedir.”

Küçükali’nin konuşmasının ardından kürsüye gelen Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Bekele Geleta ise Türk Kızılayı’nı ilk ziyaret ettiğini ve bu ziyaret kapsamında böyle bir deprem tatbikatına katılmaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Genel Sekreter Geleta, Türk Kızılayı’nın Federasyon Yönetim Kurulu üyesi olarak Hareketin en güçlü aktörlerinden biri olduğunu da ifade etti.

Yorumlar kapalı.