AYEDAŞ’TA Kaçak Çalışmaları

Abone Ol
Daha Fazla

AMANSIZ MÜCADELE BAŞARI GETİRDİ KAÇAK ORANI % 7.15’ E DÜŞTÜ

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYEDAŞ), kaçak elektrik kullanımını engellemek için büyük mücadele veriyor. Kaçak elektrik kullananlara karşı adeta seferberlik ilan AYEDAŞ, son iki yıldır kaçak elektrik kullananlara göz açtırmıyor.
Kayıp-kaçak oranı 7,15’ e kadar düşüren AYEDAŞ, kayıp-kaçak oranını kurum tarihinin en düşük seviyesine düşürerek büyük bir başarıya imza atmıştır.
Kayıp-kaçak oranını Türkiye ortalamasının çok altına düşüren AYEDAŞ %7.15’ lik kayıp-kaçak oranıyla Avrupa standartlarına da yaklaşmış oldu.

Kaçak elektrik kullananlara karşı büyük bir mücadele içine giren AYEDAŞ, bir yandan rutin kontroller düzenli olarak gerçekleştiriyor bir yandan da ihbarlar titizlikle değerlendirilerek kaçak elektrik kullanmak isteyenlere göz açtırılmıyor.

İstanbul’ un Anadolu Yakası’nda yalnızca 2009 yılında yapılan kontrollerde kaçak elektrik kullanan 7.725 kişi suçüstü yakalandı. Kaçak elektrik kullanan bu kişilere hem geriye dönük kaçak tüketim faturası tahakkuk ettirildi hem de bu kötü niyetli kişiler elektrik hırsızlığı suçlamasıyla savcılığa sevk edildi. 2009 yılında kaçak elektrik kullandıkları tespit edilen 3.719 kişi hakkında elektrik hırsızlığı suçlamasıyla hukuki süreç başlatıldı.

AYEDAŞ Kaçak Kontrol Ekipleri son bir yılda yaptığı kontrollerde 16.872.848,28 kWh saat elektriğin kaçak kullanılmasını engelleyerek, 6 milyar 329.milyon 259 bin TL’ nin kurumun kasasında kalmasını sağlayarak ülke ekonomisine büyük katkıda bulunmuştur.

AYEDAŞ’ ın kayıp-kaçak oranının %7.15’ e düşürülmesinde vatandaşlarımız tarafından ödeme ve hizmet noktalarımızdaki ‘Kaçak İhbar Kutularına’ bırakılan ihbarlar ile kaçak@ayedas.gov.tr ve ayedas@ayedas.gov.tr adreslerine gönderilen ihbarların büyük etkisi olmaktadır.

Kaçak elektrik kullanmanın hırsızlık suçu olduğunu hatırlatan AYEDAŞ Genel Müdürü Halil İbrahim LEVENTOĞLU, kaçak elektrik kullanan kötü niyetli kişileri gören herkese çağrıda bulunarak, ‘kaçak elektrik kullananları ihbar etmek bir vatandaşlık görevidir’ dedi.

Yorumlar kapalı.